Přeposlat Panasonic Lumix DMC-G3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-G3

14.12.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Kompaktní digitální fotoaparáty s výměnnými objektivy, založené na takzvaném Micro Four Thirds systému, byly v letošním roce co do popularity tak trochu odsunuty do pozadí, možná i proto, že se na rozdíl třeba od kapesních ultrazoomů, z jejichž rostoucí obliby se pokoušejí těžit takřka všichni na trhu fungující výrobci, nestaly masovým hitem, to však neznamená, že by se v tomto segmentu, obhospodařovaném především společnostmi Olympus a Panasonic, nic nového nedělo. Jako důkaz může posloužit jedna z letošních novinek v portfoliu druhého jmenovaného z výše zmíněné dvojice „otců zakladatelů“, jíž se budeme věnovat v dnešním článku a která potěší především ty uživatele, pro něž je vedle kvalitní technické a funkční výbavy důležitá i dobrá mobilita.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Stejně jako jeho konkurent Olympus má i Panasonic své Micro Four Thirds fotoaparáty rozděleny do tří modelových řad, lišících se především svou velikostí a dále též přítomností či nepřítomností elektronického hledáčku nebo kvalitou videosekvencí, jež přístroje v nich seskupené umějí natáčet. Model s názvem Lumix DMC-G3, jímž se budeme zabývat dnes, přibyl před časem jako historicky třetí člen do modelové řady Lumix G, jež se sice na rozdíl od řady GH nemůže honosit schopností natáčet plnohodnotná Full HD videa, sdílí s ní ovšem EVF hledáček. Tím se liší od třetí a poslední řady GF, jejíž hlavní devízou jsou pro změnu kompaktní rozměry, ale která právě v tomto ohledu získala v modelu G3 zdatného konkurenta. Zatím poslední čisté „géčko“ od Panasonicu je totiž s rozměry 115,2 x 83,6 x 46,7 mm a vahou 336 gramů oproti svému o rok staršímu předchůdci G2 viditelně menší a také citelně lehčí.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Miniaturizace se přirozeně projevila na celkovém designu přístroje, dodávaného v černé, červené, bílé a hnědé barvě – viditelná je zejména absence typicky tvarované rukojeti na pravé straně, díky níž fotoaparát vypadá jaksi celkově „placatěji“ a tvarově se posouvá blíže ke kompaktní řadě GF. Tato změna si vyžádala také přesunu tlačítka pro natáčení videí na zadní stěnu přístroje, zatímco páčkový volič režimů snímání (jednotlivě, souvisle nebo se samospouští) byl zrušen bez náhrady, respektive přeměněn do pouhé volby v uživatelském menu. Uskrovnit se na horní hraně musela i spoušť, jíž bylo vyhrazeno místo vedle otočného voliče expozičních režimů, nalevo pak zmizel otočný volič režimů autofokusu společně s páčkou přepínače základních režimů zaostřování a již zmíněnému video tlačítku muselo na zadní straně udělat místo jiné tlačítko, jež sloužilo k zamčení expozice a zaostření. Jako kompenzace ale přibyla dvě uživatelsky nastavená funkční tlačítka, jež lze vyhradit třeba právě pro některou ze „zmizelých“ funkcí. Zbylé ovládací prvky byly redukční diety ušetřeny, opět zde tedy najdete hlavní vypínač nebo prosvětlené tlačítko „iA“ pro okamžitou aktivaci či naopak zrušení pohodlného režimu snímání, kdy vše řídí umělá systémová inteligence.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Co se naopak nezměnilo, je příjemně velký 3palcový výklopný dotykový displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů a 100% pokrytím, použitelný jak pro zobrazení pořízených záznamů, tak pro výběr bodu či objektu, na nějž má fotoaparát zaostřit, a v neposlední řadě schopný plnit také funkci spouště. O něco výše pak na zadní straně najdete také již zmíněný EVF hledáček, který má oproti zrcadlovkám výhodu v tom, že je použitelný i při natáčení videozáznamů, a navíc je díky tomu, že jeho okulár celkem výrazně přesahuje linii zadní stěny, skutečně dobře nebo možná spíše příjemně použitelný – uživatel nemusí tvář příliš tisknout na displej, aby mohl přiblížit oko k měkké očnici. Jedinou nevýhodou je tak absence senzoru, který u staršího modelu G2 detekoval přiblížení oka k hledáčku a podle toho pak aktivoval pro focení buď hledáček nebo displej – u modelu G3 budete muset přepínat ručně tlačítkem LVF / LCD, umístěným nalevo od hledáčku, udávajícího rozlišení zvíci 1 440 000 pixelů. Uživatelé, kteří tento typ fotoaparátů rádi používají také pro natáčení videoklipů, budou pak bezpochyby hodnotit jako mínus také odstranění zásuvky pro konektor externího mikrofonu.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Zhodnocení jeho zevnějšku máme zdárně za sebou, tak se pojďme Lumixu G3 podívat pod kapotu, kde celkem očekávatelně došlo k některým zajímavým inovacím. Tou nejdůležitější z nich je nový obrazový snímač Live MOS, který je konstruován ve 4:3 formátu s rozměry 17,3 × 13 mm a s 16 Mpix rozlišením, a navíc je chráněn protiprachovým systémem. Výrobce při představení nového „géčka“ hovořil o tom, že se jeho vývojáři tentokrát zaměřili na snížení šumu, aby uživatelé mohli fotografovat a natáčet video i při vyšších hodnotách citlivosti, pohybující se v rozsahu ISO 160 až ISO 6400, a to bez obav ze ztráty detailů, pročež do role spolupracovníka snímacího čipu obsadil obrazový procesor Venus Engine FHD, který má podle oficiálních údajů zásluhu na tom, že míra šumu klesla v porovnání s předchozími modely G1 a G2 téměř o 70 procent. První testy skutečně vyšší kvalitu obrazu potvrdily, je ovšem škoda, že na výše zmíněném displeji to příliš vidět není. Zatímco při focení, zejména v Live View módu, je ostrost skutečně vynikající a na výši jsou také barvy, na displeji se pořízená fotografie následně zobrazí úplně jinak, a to jak z hlediska expozice, tak co do barev, nemluvě o horší ostrosti a o poměrně velkém množství šumu. Zkrátka to vypadá, jako kdybyste fotografii pořídili nějakým starším fotomobilem, a to, jak se to s její kvalitou má doopravdy, zjistíte nejspíše až v počítači nebo na některém z kompatibilních HD televizorů, k němuž lze fotoaparát připojit pomocí HDMI portu s technologií Viera Link.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Tím se dostáváme jednak k přehledu konektivních možností fotoaparátu, čítajícímu též USB port nebo také klasický A/V výstup, ale zejména k odpovědi na důležitou otázku, co vše a jak kvalitně lze s tímto fotoaparátem zachytit. Tak tedy vězte, že statické fotografie je možno pořizovat jak ve výchozím poměru stran 4:3, tak i ve formátech 3:2, 16:9 nebo také 1:1, přičemž mimo klasického JPEG s jemným a standardním kompresním poměrem je k dispozici i RAW a v případě použití 3D objektivu se můžete těšit i na formát MPO, opět s jemnou i se standardní komprimací. Maximální dosažitelné rozlišení fotografií činí 4592 x 3448 pixelů, zatímco u videí se lze dostat až na Full HD kvalitu, což ovšem platí pouze pro záznam ve formě prokládaných obrázků, natáčených rychlostí 50i neboli 50 políček za sekundu v úsporném AVCHD formátu. Pro plnohodnotná videa, natáčená rychlostí 30 fps ve formátu Motion JPEG, si budete muset vystačit s nižším HD rozlišením, ovšem leckomu nejspíše přijde výsledný záznam kvalitnější. Potěší stereo ozvučení a také fakt, že během natáčení videa uživatel může automaticky ostřit dotykem na panel, podobně jako při focení. Pro ukládání pořízených záznamů jsou pak při absenci interní paměti připraveny paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

Panasonic Lumix DMC-G3

 

O optice se tentokrát nebudeme příliš rozepisovat, není totiž vlastně moc o čem – fotoaparát totiž podporuje v podstatě stejné spektrum objektivů jako jeho předchůdce i většina příbuzných modelů ze zbylých dvou řad GF a GH, a snad i proto nebyly spolu s ním představeny žádné nové. Teprve o několik měsíců později přišel na scénu objektiv Leica s pevným ohniskem 25 mm a se světelností F1.4, nicméně většina testů, jimiž fotoaparát letos prošel, ovšem nejčastěji jako optimální řešení zmiňovala základní setový objektiv Lumix G Vario s ohniskovým rozsahem 14-42 mm (v přepočtu na kinofilm 28-84 mm), optickou obrazovou stabilizací Mega O.I.S. a světelností v rozsahu F3.5 – F5.6, případně se zde hovořilo ještě o telezoomovém objektivu s rozsahem 45-200 mm. Celkově pak tento přístroj AF, podporuje všechny objektivy spjaté se systémem Lumix G Micro.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Z hlediska samotné práce s fotoaparátem si na své přijdou především kreativní uživatelé, kterým je k dispozici kompletní spektrum expozičních režimů od programové automatiky až po plný manuál včetně prioritních módů zaměřených na čas či clonu. Nechybí ani již zmíněná pohodlná inteligentní automatika, kterou lze aktivovat speciálním tlačítkem a která operuje s expozičními časy od 1/4000 do 60 sekund, v takzvaném Bulb režimu až se 2 minutami, pro video jsou pak k dispozici časy od 1/16 000 do 1/25 sekund. Exponometrický systém fotoaparátu pracuje se 144 zónami, přičemž pro měření se dá využít režim vícebodový – inteligentní zonální, režim s preferencí středu záběru nebo měření bodové. Podobným způsobem jsou rozděleny i možnosti ostření, kde lze využít až 23 oblastí nebo z nich vybrat jen jednu. Když už mluvíme o ostření, sluší se dodat, že podle výrobce doznalo vylepšení hlavně to automatické, zvané Light Speed AF a založené na principu porovnání kontrastu, a to zejména při použití nízkých clonových čísel. Nechybí ani ostření manuální, s nímž lze dokonce upravit či dokonce zcela překopat autofokusem provedená nastavení, a kromě sledování objektu zvaného AF Tracking je zde také již zmíněný dotykový mód, doplněný speciálním „asistentem“.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Z dostupných funkcí je vedle detekce tváře třeba zmínit především dobrý výběr obrazových stylů a barevných efektů, přičemž funkce Photo Style umožňuje navíc nastavit a uložit vlastní hodnoty barevného podání. Funkce zvaná Creative Control, určená pro fotografie i videoklipy, pak nabízí standardní volby, jako Expresivní, Retro, Sépie nebo Vysoká dynamika. Vybírat lze také z pestré nabídky scénických programů, mezi nimiž jsou například volby jako Portrét a Tvář, pro videa pak přibyly režimy Jemná pokožka, Rozostření pozadí nebo Slabé osvětlení. Pozornost zasluhuje také slušně rychlý režim sekvenčního snímání, nabízející v plném rozlišení rychlost 4 fps, při snížené 4 Mpix kvalitě lze pak dosáhnout dokonce i 20 snímků za sekundu. Z další výbavy nelze opomenout výklopný vestavěný blesk se směrným číslem 10,5 nebo ozvučení Dolby Digital Stereo Creator, za zmínku stojí i kvalitní vestavěné stereofonní mikrofony s možností nastavení ve čtyřech úrovních. K dispozici je u nich také větrný filtr, u nějž uživatel může kromě vypnutí volit nízkou, standardní či vysokou úroveň potlačení rušivých zvuků.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Na závěr jsme si jako obvykle nechali příslušenství, které je k fotoaparátu dodáváno, nebo které si lze dokoupit. Do základního balení patří vedle USB a A/V kabelu či ramenního popruhu především Li-Ion akumulátor DMW-BLD10E s napětím 7,2 V a kapacitou 1010 mAh, který by měl vystačit na spíše podprůměrných podprůměrných 250 (se 45-200 mm objektivem) až 270 snímků (s optikou o rozsahu 14-42 mm), i když při omezení použití blesku se lze dostat až 500 snímkům. Najdete zde také CD se softwarem PHOTOfunSTUDIO 6.2 HD Edition, s aplikací SilkyPix Developer Studio v3.1 SE a se zkušební verzí programu Super LoiLoScope. Volitelně pak Panasonic kromě již výše zmíněných výměnných objektivů nabízí také externí blesky Fl220, FL360 a FL500, případně také dálkové ovládání DMW-RSL1. Na českém trhu se samotné tělo prodává ve čtyřech barvách za 13 tisíc Kč, se setovým objektivem 14-42 mm se pak cena zvedá na zhruba 15 tisíc Kč a konečně za sadu ještě s dalším 45-200 mm objektivem dáte necelých 22 tisíc Kč.

 

Panasonic Lumix DMC-G3

 

Co tedy říci k celkově třetímu členovi modelové řady Panasonic Lumix G závěrem? Snad tolik, že
jde o přístroj, který má potenciál přiblížit Micro Four Thirds fotoaparáty o trochu širšímu spektru zákazníků. Vedle různých technologických a funkčních vylepšení, jež využijí zejména náročnější
fotografové, totiž oproti svému předchůdci přináší jednodušší ovládání, reprezentované speciálním „iA“ tlačítkem, určeným pro ty, kdo tento přístroj budou používat třeba na dovolených, výletech, rodinných oslavách, akcích s přáteli a podobně, kdy ocení možnost pohotově aktivovat maximálně pohodlný plně automatický režim snímání řízený umělou inteligencí. Kompaktnější rozměry a nižší váha fotoaparátu přispěly k jeho lepší mobilitě, což ale na druhé straně může být negativně vnímáno uživateli, kteří preferují více přímých ovládacích prvků bez nutnosti vyhledávat příslušné volby v menu, a to i přes fakt, že nejčastější volby jsou pohotově dostupné v jeho rychlé verzi, nemluvě o tom, že zejména s těžšími objektivy se fotoaparát nebude moc komfortně držet v rukou. Také těmto uživatelům ovšem bezesporu přijde k chuti zlepšení obrazové kvality, kterou si sice na displeji moc neužijete, nicméně po přenosu do počítače již bezesporu ano. Souhrnně tak lze konstatovat, že Panasonic Lumix DMC-G3 je rozhodně vcelku povedený fotoaparát, jedním dechem je ale třeba dodat, že Panasonic má stále co zlepšovat.

 

Technické parametry fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-G3:

 • Rozměry: 115,2 x 83,6 x 46,7 mm
   
 • Hmotnost: 336 gramů tělo, 544 gramů s baterií a kartou a objektivem 24-42 mm, 761 gramů se 14-140 mm objektivem
   
 • Snímač: Live MOS 4:3, velikost 17,3 × 13 mm, rozlišení 16 Mpix, citlivost ISO 160 – 6400, ořezový faktor 2, formáty 4:3 / 16:9 / 3:2 / 1:1
   
 • Objektiv: bajonet Lumix G Micro, podpora objektivů založených na Micro Four Thirds standardu
   
 • Rychlost závěrky: 1/4000 – 60 s, Bulb režim (2 minuty), korekce expozice -5 EV až +5 EV
 • Displej: 3“ výklopný otočný TFT, rozlišení 460 000 bodů (320 x 480 pixelů)
   
 • Hledáček: elektronický LVF, rozlišení 1 440 000 pixelů, dioptrická korekce -4 až 4 D, pokrytí cca 100%
   
 • Konektivita: microUSB port, miniHDMI port s technologií Viera Link, NTSC / PAL, slot pro paměťové karty
   
 • Paměť: interní není, podpora paměťových karet SD, SDHC a SDXC
   
 • Baterie: Li-Ion akumulátor DMW-BLD10E, výdrž cca 250 snímků (se 45-200 mm objektivem) nebo 270 snímků s optikou o rozsahu 14-42 mm
   
 • Vyvážení bílé: Automatika, Denní světlo, Pod mrakem, Stíny, Halogen, Blesk, 2x ruční vyvážení, Dle barevné teploty v Kelvinech (Nastavení dotykem)
   
 • Režimy expozice: Programová automatika, Priorita času, Priorita Clony, Plný manuál, Scénické režimy, inteligentní automatika iAuto – aktivace pomocí speciálního tlačítka
   
 • Dostupné funkce: náhledový režim Live View, detekce tváře, Photo Style (možnost nastavit a uložit vlastní hodnoty barevného podání), Creative Control (možnost nastavení barevných efektů pro fotografie i videa – volby jako Expresivní, Retro, Sépie nebo Vysoká dynamika
   
 • Scénické režimy: Potrét, Tvář, Krajina, Architektura, Sport, Periferní rozostření, Květiny, Jídlo, Objekty, Noční portrét, Noční krajina, Osvětlení, Dítě 1/2, Domácí mazlíček, Párty, Západ slunce
   
 • Fotografie: formát JPEG nebo RAW (s 3D objektivem MPO), rozlišení 4592 x 3448, 4576 x 2576, 3424 x 3424, 3232 x 2160, 3232 x 1824, 2416 x 2416, 2272 x 1704, 2272 x 1520, 1920 x 1080, 1824 x 1368, 1712 x 1712 pixelů
   
 • Video: rozlišení Full HD 1920 x 1080 pixelů (50 prokládaných obrázků za sekundu), případně HD (1280 x 720 pixelů) nebo VGA (640 x 480 pixelů) či QVGA (240 x 320 pixelů) – vše v plném formátu s rychlostí 30 fps
   
 • Sekvenční snímání: 4 fps v plném rozlišení, 20 fps ve snížené 4 Mpix kvalitě
 • Procesor: Venus Engine FHD
   
 • Další výbava: vestavěný blesk (směrné číslo 10.5), sáňky pro externí blesk, ozvučení Dolby Digital Stereo Creator, vestavěné stereofonní mikrofony s možností nastavení ve čtyřech úrovních a s větrným filtrem
   
 • Software: USB Driver, Photo Fun Studio 6.2 HD Edition, SilkyPix Developer Studio v3.1 SE, Super LoiLoScope (Trial)
   
 • Příslušenství: v základním balení nabíječka, krytka těla, AV a USB kabel, popruh přes rameno, stylus, volitelně výměnné objektivy typu Micro Four Thirds - např. Lumix G s rozsahem 14-42 mm (v přepočtu 28 – 82 mm), případně zoomovací objektiv s rozsahem 45 – 200 mm, externí blesky Fl220, FL360 a FL500, dálkové ovládání

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-G3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.