Přeposlat Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

07.02.2007 | Jan Chládek | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Objektivů a blesků je v dnešní době celá škála druhů a typů. Výrobci se předhánějí kdo vyrobí lepší, koho bude mít lepší funkce a zpracování. V tomto přehledu bych Vám rád uvedl podle čeho se dělí a jaké druhy vlastně máme.

Objektivů a blesků je v dnešní době celá škála druhů a typů. Výrobci se předhánějí kdo vyrobí lepší, koho bude mít lepší funkce a zpracování. V tomto přehledu bych Vám rád uvedl podle čeho se dělí a jaké druhy vlastně máme. Všeobecně se budu opírat o objektivy značky Canon jelikož s nimi mám nejlepší zkušenosti. Samotné používání speciálních objektivů a blesků umožňuje pozorovat změny v provedení jednotlivých snímků. Zajišťují výjimečně ostré snímky splňují tak náročné požadavky amatérských a profesionálních fotografů. Vysoká kvalita zajišťuje stoprocentní přesnost a rozhodný okamžik. Při použití objektivu rybí oko se zdá, jakoby se na fotografii vešlo vše v našem zorném poli, super teleobjektiv naopak přibližuje vzdálené objekty.

Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

Počátek:

Měnit objektiv je jednou z největších výhod jednookých zrcadlovek. Stejná scenérie vypadá rozdílně při použití 28mm nebo 200mm objektivu. A chceme-li zkoumat detaily můžeme použít teleobjektiv. Širokoúhlé objektivy zase umožňují záběr daleko širšího směru. Stručně řečeno máte na výběr celou škálu objektivů a záleží jen na Vás a na Vámi požadovaném druhu snímků.

Ohniska a úhly:

Objektivy se rozlišují dle ohniskové vzdálenosti. Ty základní začínají na 50mm. Objektivy s delší ohniskovou vzdáleností se nazývají teleobjektivy a ty s kratší zase širokoúhlé. Samotné číslo vyjadřuje vzdálenost objektivu promítajícího bodu na film při zaostření na nekonečno. Úhel záběru je při 28mm objektivu 74 stupňů zato 200mm objektiv má úhel 12 stupňů. Díváme-li se na snímanou scénu přes objektiv 50mm je to jako skutečně viditelná scéna vlastním okem.

Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

Perspektiva:

Vyjadřuje se poměrnou velikostí různých prvků v záběru směrem odpředu dozadu. To znamená, že při použití širokoúhlého vypadají snímané objekty od sebe více vzdáleny-u teleobjektivů je to naopak.

Objektivy se zoomem:

Jestliže chceme pořizovat skutečně vynikající fotografie je nutné vybrat ten správný objektiv se zoomem. Naznačím Vám jak a co se dá s určitým objektivem snímat a jaký rozsah daný objektiv má.

Základní zóna

35-105mm slouží pro fotografování portrétů, oslav, momentek, dovolené, krajiny

Akční zóna

70-200mm-sport, dopravní prostředky, zvířata

Dobrodružná zóna

100-300mm-příroda, ptáci, letadla, fotbal

Výpis a stručný popis objektivů:

  • Základní-zachytí svět takový jaký jej vidí lidské oko
  • Teleobjektiv-přiblíží vámi požadovaný objekt
  • Rybí oko a makroobjektiv-poskytují unikátní pohled na svět
  • Vysoce světelný objektiv-zaberou situace, které se přihodí jednou za život
  • Širokoúhlý objektiv-zachytí i tam kam lidské oko nevydí

Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

Stručně řečeno všechny tyto objektivy mají svou specifikaci a účel, zaleží jen na nás zdali chceme fotit, detaily, velký prostor, něco si přiblížit, vyfotit nějaký podivný snímek nebo prostě jen tak mačkat spoušť.

Blesk:

Říká se kdo umí fotit s bleskem ovládá světlo a jeho fotografie jsou opravdu unikátní. Pomocí blesku je možné přisvětlit cokoli, neznamená to tedy, že pokud vyrazíme někam do přírody v krásný slunečný den tak necháme blesk doma. Je zvláště výhodný při fotografování osob.

Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží

Druhy blesků jsou dva - vestavěné a přídavné jenž jsou samozřejmě lepší díky své individualitě. Navíc dnešní druhy blesků už umí samotné rozsvícení již dříve než bude objekt zaostřen a tím nám umožní lepší náhled na budoucí fotografii.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Objektivy a blesky - jaké jsou a k čemu slouží


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.