Přeposlat Canon PowerShot SX260 HS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot SX260 HS

29.03.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Canon PowerShot SX260 HS je nástupcem velmi spolehlivého a oblíbeného modelu SX230 HS. Stejně jako jeho předchůdce disponuje 12ti-megapixelovým obrazovým snímačem a integrovaným GPS. Změnou je delší 20x zvětšující objektiv (oproti 14x), a to bez celkového zvětšení rozměrů fotoaparátu. Tento skvělý přístroj se v mnohém vyrovná i velmi kvalitnímu modelu Nikon Coolpix S9100. Představme si jej nyní blíže.

Canon PowerShot SX260 HS

Fotoaparát o rozměrech 61 x 106 x 33 milimetrů a hmotnosti 231 gramů se snadno vejde i do kapsy od kalhot. Velikostně je srovnatelný s dalšími kompaktními superzoomy, například Fujifilm Finepix F600EXR. Objektiv SX260 pokrývá impozantní rozsah 25-500 milimetrů ohniskové délky. Pokud byste chtěli ještě víc, museli byste už sáhnout po fotoaparátu s mnohem delším tělem (například 35krát zvětšující Canon PowerShot SX40 HS, který může být na první pohled zaměněn s malým digitálním SLR). SX260 působí se svým kovovým zevnějškem odolně a nepoddajně a je k dispozici ve třech barvách – černé, zelené nebo červené.

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

Ovládací prvky jsou vyřešeny chytře. Nastavení módu je umístěno na zadní straně fotoaparátu, takže je možné měnit nastavení při pořizování snímků. Čtyř-směrné manipulační kolečko jog-wheel umožňuje snadnou navigaci skrz hlavní menu a nastavení expoziční kompenzace, módu blesku, časovače, pořizování snímků na makro atd. Nalezneme zde také tlačítko Movie button, umožňující přepínat na nahrávání videa bez nutnosti měnit přímo snímkovací mód. Vyjíždějící okénko s bleskem má vlastní motorek, který se uvede do pohybu pouze v případě příslušného nastavení fotoaparátu. Uživatel má k dispozici také diskrétní mód, který zablokuje blesk i všechny zvuky – tato funkce je vhodná například při natáčení školního vystoupení dětí nebo při podobných příležitostech, kdy není vhodné rušit jakýmkoliv zvukem či optickým efektem.

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

Hlavní menu systém umožňuje měnit běžná nastavení při pořizování snímků. Můžete v něm ale také upravovat nastavení GPS, kontrolovat vyvážení bílé, nastavovat citlivost apod. Zadní LCD displej o velikosti 3 palců (7,2 cm) má rozlišení 460 tisíc pixelů. Obraz je poměrně jasný a ostrý, ale z pochopitelných důvodů se nemůže vyrovnat 921 tisícovým displejům konkurenčních modelů. Obrazovka je nepohyblivá, což může být problém při pořizování snímků za venkovního slunečního světla (kde si fotoaparáty s výklopnými displeji vedou podstatně lépe).

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

SX260 je poměrně dobrým a výkonným fotoaparátem. Superzoomy nejsou samozřejmě tak rychlé jako standardní kompakty, protože vytažení delšího objektivu si vyžádá více času. SX260 HS se zapne a pořídí první snímek za 1,8 vteřiny, má velmi malé zpoždění závěrky (0,2 vteřiny) a v průběžném drive módu pořizuje snímky každých 0,5 vteřiny. Je tedy podobně rychlý jako například model Samsung WB750, přestože ten dokáže pořídit „balík“ osmi snímků v rozmezí pouhé desetiny vteřiny.

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

Co se týče ostrosti, vede si SX260 velmi dobře – vykazuje až 1939 linií na výšku obrazu, čímž výrazně převyšuje základní hodnotu ostrosti, stanovenou na 1800 linií. Fotoaparát je tedy srovnatelný například s modelem Fujifilm Finepix F600EXR (1981 linií).

SX260 však pokulhává při pořizování snímků ve vysokém nastavení citlivosti. Hladinu hluku pod 1,5 % udrží pouze při nastavení do ISO 800 a i při tomto nastavení se již ztrácí detail v důsledku zapnuté redukce šumu. Nejde však o žádný velký problém, pokud neprohlížíte pořízené snímky na vysokorozlišovacím displeji nebo nehodláte vytisknout snímky při nastavení parametru citlivosti ISO 1600. V tomto ohledu je nedostižným konkurentem již zmíněný Nikon S9100, který udržuje hladinu hluku pod 1,5 % dokonce i při nastavení citlivosti na ISO 3200.

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

Zabudovaná GPS funguje velmi dobře a signál vyhledává spolehlivě. S fotoaparátem je možné pořizovat FullHD videa při rozlišení a snímkovací rychlosti 1080p24 nebo 720p30 a při natáčení je možné zaostřovat a přibližovat obraz. Bohužel zvuk pohybujícího se objektivu je na pořízeném záznamu slyšitelný, to je však běžné u všech přístrojů této třídy. SX260 podporuje standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Součástí je také USB port a mini HDMI port pro připojení k počítači i televizoru.

Canon PowerShot SX260 je velmi dobrým fotoaparátem, pořizujícím kvalitní snímky při nižším nastavení citlivosti. Výhodou je GPS a poměrně komfortní ovládání. Konkurenční modely Samsung WB750 i Nikon S9100 jsou sice levnější, první však mírně zaostává ve výkonnostních parametrech a druhý není vybaven GPS. Nevadí-li vám tedy trochu vyšší cena a chcete-li fotoaparát s dlouhým objektivem i lokalizací pořízených snímků, je Canon PowerShot SX260 HS nejspíš tím pravým.

 

Canon PowerShot SX260 HS

 

Základní parametry:

Velikost: 61 x 106 x 33 mm

Hmotnost: 231 gramů

Barva: Černá, zelená, červená

Displej: Zadní LCD

Velikost displeje: 3,0 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 461 000 px

Rozlišení snímače: 12,1 Mpx

Typ snímače: CMOS

Poměr stran snímače: 4:3

Ostrost snímků: 1939 linií

Objektiv: Canon

Světelnost objektivu: 3,5 – 6,8

Zoom optický: 20 x

Zoom digitální: 4 x

Ohnisková vzdálenost: 25-500 mm

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot SX260 HS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.