Přeposlat Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?

17.04.2012 | no-X | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Podobným způsobem se asi v blízké době začnou ptát prodavači v kamenných obchodech s fototechnikou. Tentokrát si místo v naší „hall of fake“ vysloužil 18MPix Sony TX200V a Nikon P510 s 42× zoomem.

Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?

Uteklo jen něco přes dva roky, co jsme si osahali DSC-HX1 od Sony (první ve výčtu) a už tu máme novinku od Nikonu, která jej rozsahem překoná více než 2×. Když výrobce harddisku 2× zvýší kapacitu, nebo výrobce procesorů zdvojnásobí počet jader, znamená to pro uživatele konkrétní přínos (ať už v podobě dvojnásobku uložených dat nebo poloviny času potřebné pro zpracování videa). V případě ultrazoomů těchto rozsahů ale reálný přínos jaksi chybí. Kvalita optiky vzhledem k omezeným rozměrům a hmotnosti ani nemůže být taková, aby dokázala dosáhnout ostrosti, světelnosti a zároveň kvalitně korigovat optické vady.

Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?

 

Řečeno jednoduše, zatím jsme neviděli technicky kvalitní snímek pořízený na dlouhém konci těchto extrémních ohnisek. Takový, aby byl akceptovatelně ostrý a nezašuměný zároveň.

Druhá kompaktní lahůdka pochází od Sony. Cyber-shot DSC-TX200V není ultrazoom, ale plochý kompakt s rozlišením 18,2 megapixelu. Nečekejte, že by vysoké rozlišení bylo kompenzované nějakým větším senzorem, jde o kompaktový (pod)průměrný 1/2.3" (6,17 × 4,55 mm) snímač. I když Sony mluví o "nové generaci" snímače, neděláme si iluzi, že by se kvalita výstupu oproti jeho 16MPix předchůdci (postavenému na tehdejší nové generaci snímače) zlepšila. Je škoda, že právě Sony, která je schopná vyrobit kvalitní produkty jako NEX-5N nebo NEX-7, nemá v segmentu kompaktů sílu a sebekritiku k tomu, aby uznala, že když šum jejího 16MPix kompaktu připomíná přímý přenos z mraveniště, je na čase s rozlišením alespoň dočasně zabrzdit.


Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?

 

Pokud by vás zajímaly detailnější parametry obou aparátů, mrkněte do tabulky (i když je nám jasné, že proti sobě oba produkty přímo nestojí, jsou svým způsobem namířeny na podobně smýšlející skupiny zákazníků).

Kdybyste si tyto novinky plánovali pořídit, vyjde vás Nikon CoolPix P510 na $429 (asi 10 tisíc Kč) a Cyber-shot DSC-TX200V od Sony na $499 (asi 12 tisíc Kč).

Plné znění recenze Nikon P510 a Sony TX200V včetně doplňujících materiálů najdete na portálu Diit.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Chcete 18 MPix, 42× zoom, nebo s tím budete fotit?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.