Přeposlat Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

18.04.2012 | no-X | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nebývá zvykem, aby výrobce v rozmezí jediného měsíce představil hned dvě full-frame zrcadlovky, ale dá se říct, že tím Nikon dohání poslední dva roky, během nichž se soustředil na trochu jiný segment.

Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

Po ultrahigh-endové D4, se kterou nás Nikon seznámil v lednu, připravil ještě cenově příjemnější řešení. D800 ale není osekaným modelem D4, naopak razí svou vlastní cestu a cílí na trochu odlišnou skupinu zákazníků. Zjednodušeně můžeme říct, že pokud cílovou skupinou 16MPix D4 byli uživatelé, pro které je klíčovým hlediskem nízký šum a snímání ve velmi špatných jasových podmínkách, pak D800 osloví spíše krajináře a ateliérové fotografy - byť podle slov výrobce přes vysoké rozlišení nemá být šum o nic horší než s původní D700.

 

Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

 

D800 tedy můžeme považovat za nástupce 12MPix D700, ale pokud k němu budeme přistupovat z hlediska zákazníka, který má zájem o full-frame s vysokým rozlišením, pak je na místě spíš srovnání s 25MPix D3X. Oproti oběma staví na novějším procesoru Expeed 3. Vyšší výkon elektroniky ale spotřebuje velké množství dat proudící z 36MPix snímače, takže se rychlost sériového snímání oproti předchůdcům nijak významně nemění. Kdo vyžaduje více než 4 FPS, musí sáhnout po DX módu (crop odpovídající APS-C 1,5×, tzn. středový výřez o 15MPix rozlišení) nebo dražší D4.

 

Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

 

O chlup narostlo i LCD (ze 3" na 3,2"), rozlišení zůstalo beze změny na 921 tisících bodech, ale povrch kryje vrstva nazvaná "antifog layer", která jej chrání proti srážení vlhkosti (stejně jako u D4). Asi největší rozdíl spočívá v multimediální výbavě. D700 a D3X záznam videa nepodporovaly a D800 nabízí rovnou full-HD video při 24, 25 nebo 30 FPS. Pro dvojnásobnou snímkovou frekvenci je potřeba sáhnout po rozlišení 1280×720. K dispozici je nekomprimovaný HDMI výstup, takže je k aparátu možné připojit LCD panel nebo záznamové zařízení. D800 nese i mikrofon, ale jen monofonní. V případě potřeby je ale možné použít externí - případně i sluchátka.

 


Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů

 

Kromě D800 bude k dispozici verze nazvaná D800E, která nebude obsahovat low-pass filtr (rozostřující filtr před snímačem, který odstraňuje obrazové detaily, aby potlačil moire a další defekty bayerovy masky). Modely budou vydané postupně:

D800: březen, $2999 / €2829 ⇒ ~70 000 Kč

D800E: duben, $3299 ⇒ ~77 000 Kč

Docela by nás zajímalo přímé srovnání výstupů Nikon D8, středoformátového Pentax 645D klidně i s APS-C Sigmou SD1 a novou X-Pro1 od Fuji. Vzhledem k tomu, že nové high-end řešení podle neoficiálních zpráv chystá i Canon, jsme zvědaví, zda Pentax srazí cenu, přijde s nástupcem, nebo se bude tvářit, že nějaké full-framové zrcadlovky s jeho středoformátem vůbec nesouvisejí.

Zajímavá videa o tomto novém Nikonu D800 a další podrobnosti najdete na serveru DIIT.

Článek původně vyšel na IT portálu Diit.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Full-framový Nikon D800 nabídne 36 megapixelů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.