Přeposlat Nikon Coolpix AW100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix AW100

24.05.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Nikon Coolpix AW100 je skutečně povedeným modelem. Na první pohled je skvělý v podstatě v každém detailu. Při rozlišení 16 megapixelů poskytuje velmi ostré snímky, je vysoce odolný proti pádu i vodě (dokonce může fotit hluboko pod hladinou), využívá GPS a natáčí video ve vysokém rozlišení 1080p30. Přitom pracuje velmi rychle a mezi tzv. rugged (odolnými) fotoaparáty představuje současnou špičku. Jediným negativem je snad pouze vyšší cena, která je však oprávněná.

Nikon Coolpix AW100

AW100 je svojí stavbou podobný dalším odolným fotoaparátům. Objektiv je vodotěsně uzavřen a umožňuje ponoření do vody, na horní straně fotoaparátu se nachází vnitřní zoom mechanismus. Tělo AW100 měří 66 x 112 x 23 milimetrů a váží zhruba 178 gramů. Je tedy mírně větší než například konkurenční Olympus Tough TG-310. K dostání je ve třech různých barvách – oranžové, černé a modré. Pětinásobný optický zoom objektivu pokrývá ohniskovou vzdálenost 28-140 mm (35 mm ekvivalent) a má značně propracovanou schopnost zachytit menší objekty v makro režimu.

 

Nikon Coolpix AW100

 

Zadní LCD displej má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 tisíc pixelů. Tato ostrá a jasná obrazovka dominuje zadní straně fotoaparátu a výrazně usnadňuje práci s pořízenými snímky i samotné focení. AW100 tak zahanbuje například Lumix TS3 s displejem o úhlopříčce pouhých 2,7 palce a rozlišením 230 000 bodů. Ovládací tlačítka jsou zakryta pevným gumovým povrchem s vodotěsnou funkcí, přesto jsou však citlivá a vykazují okamžitou odpovědní reakci. Fotoaparátu nechybí nic ze základních ovládacích funkcí a režimů, což nepochybně usnadní práci s tímto povedeným modelem.

 

Nikon Coolpix AW100

 

Všechny snímky lze díky zabudovanému GPS přijímači lokalizovat a označit na satelitní mapě světa. Podle výrobce přežije fotoaparát snadno pád z výšky 1,5 metru a lze jej používat i ve vodě, a to až do hloubky deseti metrů. Na poměry odolných telefonů je AW100 skutečným rychlostním rekordmanem. Snímek po zapnutí pořídí již za 1,4 vteřiny a závěrková prodleva představuje pouhou desetinu vteřiny. Čas mezi pořízením jednotlivých snímků činí jen 0,8 vteřiny. Srovnáme-li tyto údaje například s modelem Pentax Optio WG-1, pak z tohoto srovnání vychází AW100 jako zcela nedostižný vítěz.

Nikon Coolpix AW100

Ostrost snímků, pořízených modelem AW100, je velmi vysoká. V softwaru Imatest byly analyzovány fotografie pořízené tímto přístrojem a výsledkem bylo úctyhodných 2166 linií na výšku obrázku (rozumná a dostatečná ostrost je přitom kladena již na 1800 linií). I v tomto ohledu překonává AW100 s přehledem většinu svých konkurentů. Co se týče nastavení citlivosti, fotoaparát zvládá udržet hladinu šumu pod kritickými 1,5 % (za kterými již fotky začínají být zrnité) až do hodnoty ISO 800.

Nikon Coolpix AW100

Video je nahráváno v kvalitě 1080p30 a formátu QuickTime. Kvalita pořízeného záznamu je vysoká, fotoaparát navíc dokáže zaostřovat i v průběhu natáčení. Bohužel se přitom na audio stopu záznamu přidává nepříjemný hluk způsobený zoomujícím objektivem. Při plném zaostření jsou barvy syté a detaily ostré. Fotoaparát podporuje standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Z hlediska konektivity nabízí jeden HDMI port pro připojení k HD televizoru a standardní USB port pro připojení k počítači. Celkově lze konstatovat, že AW100 je výborný a zdařilý pokus Nikonu o vytvoření kvalitního odolného fotoaparátu. Vykazuje velmi dobrou výkonnost prakticky ve všech směrech a přitom nemá žádná výraznější negativa. Je sice poněkud dražší, ale s tím se i vzhledem k jeho kvalitě musí počítat. Tento fotoaparát lze rozhodně doporučit.

 

Nikon Coolpix AW100

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 66 x 112 x 23 milimetrů

Hmotnost: 178 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 mm

Efektivní počet pixelů: 16 megapixelů

Maximální hodnota ISO: 3200

Rozměr LCD displeje: 3 palce

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Poměr stran LCD displeje: 4:3

Porty: mini USB, mini HDMI

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix AW100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.