Přeposlat Olympus Tough TG-1 iHS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-1 iHS

14.06.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Olympus Tough TG-1 iHS není typickým odolným kouskem, jako jeho konkurenti v předchozích dvou recenzích. TG-1 iHS totiž vypadá spíše jako klasický fotoaparát s objektivem umístěným uprostřed, nikoliv v horním rohu těla. 12ti megapixelový snímač, rychlá apertura f/2 na širokém konci spektra, schopnost pořízení 5 plně rozlišených snímků za vteřinu, přítomnost GPS a schopnost ustát ponor do hloubky 12 metrů, to vše dělá z tohoto fotoaparátu nejlepší model celé kategorie. Alespoň prozatím.

Olympus Tough TG-1 iHS

TG-1 je zřejmě lepším fotoaparátem než Nikon Coolpix AW100 nebo Pentax Optio WG-2 GPS, ačkoliv je nepřekonává ve všech parametrech a dovednostech. Jeho rozměry činí 63 x 99 x 25 milimetrů (výška x šířka x hloubka) a hmotnost přesahuje 220 gramů. Objektiv se čtyřnásobným zoomem pokrývá ohniskovou vzdálenost 25 – 100 milimetrů (35 mm ekvivalent). Zajímavější je však maximální apertura f/2, umožňující průchod zhruba čtyřnásobku světla oproti objektivu f/3.9 u Canonu PowerShot D20, Nikonu AW100 nebo Olympu Tough TG-820. Díky tomu dokáže TG-1 fotit s vyšší závěrkovou rychlostí bez nutnosti zvyšovat ISO. Dobře si ale poradí také s pořizováním snímků ve vodním prostředí.

 

Olympus Tough TG-1 iHS

 

Třípalcový zadní displej využívá technologii OLED. Přestože jeho rozlišení činí jen 610 000 pixelů, vypadá spíše jako ostřejší 1 030 000 pixelová obrazovka. Díky tomu, že nejde o LCD technologii, jsou pozorovací úhly a kontrast větší. To se může hodit zejména během jasných a slunečných dní. Většina ovládacích tlačítek se nachází napravo od displeje a jsou přehledné a vždy snadno využitelné. Dle údajů od výrobce by měl TG-1 vydržet potopení do hloubky 12,2 metru, pád z dvoumetrové výšky, stokilogramový tlak a teploty kolem -10 °C. V případě přikoupení speciálního ochranného obalu můžete pracovat s fotoaparátem dokonce i v hloubce 41 metrů (kolik uživatelů tuto možnost asi využije?). Zajímavé je, že TG-1 disponuje také elektronickým kompasem a manometrem. Kompas vám pomůže v orientaci a zajistí, že budete při focení držet přístroj zcela paralelně k horizontu. Manometr zase hlídá ponor a upozorní vás, když se přiblížíte k limitní hloubce 12 metrů.

 

Olympus Tough TG-1 iHS

 

TG-1 je rovněž velmi rychlý fotoaparát. První snímek pořídí již za necelou vteřinu, jeho závěrková prodleva činí 0,2 vteřiny a za jedinou vteřinu dokáže pořídit 5 fotografií. Stovku snímků s rozlišením 3 megapixely pořizuje při snímkovací rychlosti 15 nebo 60 rámečků za vteřinu. Jedinou oblastí, ve které TG-1 zaostává, je však ostrost fotografií. Ta činí dle testů jen 1656 linií na výšku obrázku, což je nepochybně slabá hodnota (například Nikon AW100 pořizuje snímky s ostrostí až 2166 linií). Citlivost je opět silná vlastnost TG-1. Hodnotu šumu na pozadí pod 1,5 % udrží snadno i při ISO 1600, přičemž zachová i jemnější detaily.

 

Olympus Tough TG-1 iHS

 

Video je natáčeno ve vysoké kvalitě 1080p60 nebo 720p60 a následně ukládáno do souborů QuickTime. Jak se dá očekávat, je vysoce kvalitní a plynulé, přestože při detailním zkoumání neuniknou drobné vizuální nedostatky. TG-1 nabízí jeden vstup micro HDMI a standardní USB kabel, který se zdvojuje jako konektor pro přiložený AC adaptér. Výrobce nenabízí žádnou vlastní nabíječku, proto je třeba fotoaparát nabíjet přímo ze zásuvky. Z paměťových karet jsou klasicky podporovány typy SD, SDHC a SDXC.

 

Olympus Tough TG-1 iHS

 

Hodnocení TG-1 je poměrně jednoduché. Pokud se poohlížíte po kvalitním odolném fotoaparátu, sotva kde najdete lepší. Všechny zmíněné přednosti z něj činí nedostižného kandidáta na vítězství v pomyslné soutěži mezi přístroji z této kategorie. Nedostatky jsou tentokrát zcela vyváženy přednostmi. Pochopitelně nepatří tento fotoaparát k nejlevnějším kouskům na trhu, ale v tomto případě je skutečně každá koruna vyvážena poctivou kvalitou.

Olympus Tough TG-1 iHS

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 99 x 63 x 25 milimetrů

Hmotnost: 221 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 (1/2,3") milimetru

Efektivní počet pixelů: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 610 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 6400

Rozlišení videa: 720, 1080 pixelů

Optický zoom: 4 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-1 iHS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.