Přeposlat Dokonalá fotografie - část 3.

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Dokonalá fotografie - část 3.

15.02.2007 | Jan Chládek | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Další pokračování série dokonalé fotografie,ve které byste se měli dozvědět jak správně vyzrát na negativní nešvary a jak těchto negací využít právě ke zdokonalení techniky a kvality snímku...

Další pokračování série dokonalé fotografie,ve které byste se měli dozvědět jak správně vyzrát na negativní nešvary a jak těchto negací využít právě ke zdokonalení techniky a kvality snímku, se zaměříme na funkci digitálních fotoaparátů kterou většinou vídáme pod názvem "vyvážení bílé". Co a jak vlastně tato funkce znamená? Zhruba v každém článku se o této možnosti volby dočtete a vlastně většina dnešních čtenářů neví co a jaký vliv na správnou fotografii tato položka má. Je třeba podotknout, že fotografové využívající klasickou techniku-kinofilm jsou od této starosti osvobozeni.

Dokonalá fotografie - část 3.

Popis:

Vyvážení bílé je možnost,v závislosti na světelných podmínkách měnit nastavení digitálního fotoaparátu takovým způsobem, aby nám nevznikly velké odchylky mezi skutečností a pouhým jevem. Asi téměř každý uživatel měl problém kdy výsledný snímek byl příliš tmavý, světlý, nebo dokonce úplně nezdařený při použití blesku. I já jsem byl tímto problémem zastižen a mohu říci, že mi pár minut opravdu zabralo než jsem přišel nato správné nastavení. Navíc je pravdou, že většina dnešních digitálních fotoaparátů má velké problémy s přechody světla a tmy a to se odráží i na výsledné kvalitě snímků. Tuto funkci najdeme většinou v položce menu mezi ostatními nastaveními jako je např. ISO nebo efekty, jsou však i takové fotoaparáty, které mají pro tuto volbu přímé tlačítko což je opravdu výhodou.

Nastavení:

Každý digitální fotoaparát nabízí několik druhů nastavení této volby. Mezi prvními je automaticky nastaveno AUTO-což znamená, že fotoaparát sám, na jím zjištěných údajích o okolních situací nastaví tuto hodnotu dle potřeby. Je však známo, že při použití blesku tato hodnota není zrovna tou správnou volbou. Další možností je volba PRE-což je zkratka dané funkce. Při zvolení této možnosti objektiv fotoaparátu zaostří a změří tak světlo případně tmu v daném prostoru a nastaví tuto hodnotu jako aktuální. Nevýhodou je to, že pokud nepřepneme na jinou možnost zůstane toto nastavení třeba i za ostrého světla. Celkem mezi klasické možnosti nastavení patří volba žárovky to užijeme zejména v uzavřených prostorech-např.garážích kde je silné jasné osvětlení, fotoaparát v tomto režimu automaticky mění barvu domodra, aby došlo k vyrovnání. Zataženo/jasno-další dvě možnosti, jsou si sobě pravým opakem, při jasném světle fotoaparát dokonale srovnává barvy a není ovlivněn okolním světlem, poněvadž nedochází k takovému používání blesku. Naopak při tmavém prostředí je zesvětlení hlavní bodem, je pravdou, že nevidíme přímo krásně světlý rámec záběru avšak dojde k celkem pozitivnímu pořízení snímku. Blesk-tato volba je spjatá s používáním blesku. Snímek je v době záběru a vyšlehnutí blesku hodně zabarven až sytými barvami aby při osvětlení nedošlo k jejich úbytku. Zároveň bych tuto volbu používání blesku velice doporučil, nejenže Vaše snímky budou mít pěkné barvy, budou ostré a bez rozmazání.

Závěr:

Jako konečné bych jen podotknul, že každý digitální fotoaparát může mít jiné možnosti pro nastavení tohoto vyvážení bílého. Já jsem zde uvedl zejména ty hlavní a ty nejvíce používané. Snad se bude pár rad a popisů hodit pro lepší fotografie.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Dokonalá fotografie - část 3.


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.