Přeposlat Panasonic Lumix DMC-GX1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GX1

14.09.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GX1 je přístrojem, kterým měl být dle přání uživatelů model Lumix DMC-GF3 – zahrnuje kompaktní 4/3" snímač Live MOS s rozlišením 16 megapixelů, množství fyzických ovládacích prvků, stereomikrofon, dodatečný port, patici pro blesk, šikovný volič režimů a natáčení Full HD videa. Volitelný hledáček disponuje rozlišením 1 440 000 pixelů a ostření trvá jen 0,09 sekundy. Negativem je horší obrazová kvalita při vyšších nastaveních ISO, nepohyblivý zadní LCD displej a vyšší cena přístroje. Celkově je však tato nepravá zrcadlovka s výměnnými objektivy velmi kvalitní a nabízí množství užitečných doplňků.

Panasonic Lumix DMC-GX1

Stejně jako menší model GF3, i GX1 má tvar klasických nepravých zrcadlovek. Rozměry tohoto fotoaparátu ve tvaru plechovky od sardinek (jak je někdy s nadsázkou označován) s malým úchytem činí 116,3 x 67,8 x 39,4 milimetru a hmotnost dosahuje pouze 272 gramů (318 gramů včetně baterie a karty). Ačkoliv je velmi kompaktní, obsahuje v sobě zabudovaný blesk – čímž se odlišuje od dalších fotoaparátů podobného typu, jakými jsou Olympus E-PM1 nebo Sony Alpha NEX-5N. Přiložen je standardní objektiv 14-42 mm (28-84 mm ekvivalent), který může být dle potřeby obměňován.

Panasonic Lumix DMC-GX1

Zadní LCD displej je dotykový, má obligátní úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 461 000 pixelů. Bohužel je plně fixovaný, což poněkud omezuje jeho využitelnost oproti výklopným displejům mnoha jiných fotoaparátů (například série Sony NEX nebo Olympus E-PL3). Doplnit jej můžete také elektronickým LCD hledáčkem DMW-LVF2 s úctyhodným rozlišením 1,44 milionu pixelů. GX1 zahrnuje téměř veškeré ovládací prvky, jaké mají digitální zrcadlovky, což je rozdíl oproti více uživatelsky orientovanému GF3. Z objektivů jsou podporovány typy s bajonetem Panasonic G, tedy 4/3.

Panasonic Lumix DMC-GX1

Velmi dobře si GX1 vede z hlediska rychlosti. Dokáže nastartovat a pořídit první snímek za pouhých 1,1 vteřiny, závěrková prodleva trvá jen 0,1 vteřiny a sérii rychlých snímků zvládá s méně než čtvrt-vteřinovým intervalem. Když je fotoaparát nastaven na focení v JPG, udrží tento interval do úžasného počtu 62 následných snímků, než výrazněji zpomalí.  Slabou stránkou je však celková kvalita pořízených fotografií. Ostrost se v rámci ohniskového rozpětí pohybuje mezi 1552 a 1864 liniemi na výšku, což je poměrně málo. O mnoho lepší to není ani při pořizování fotografií za vyššího nastavení ISO. Nejvyšší hodnota činí obstojných 12800, při tomto nastavení však jsou fotografie extrémně zrnité (šum na pozadí tehdy činí 3,3 %). Pod kritickou hranicí 1,5 % se dokáže GX1 udržet do nastavení ISO 1600. Při další hodnotě ISO 3200 je to už 2,2 %, což je samozřejmě poznat na kvalitě snímků.

 

Panasonic Lumix DMC-GX1

 

Natáčení videa je u GX 1 velmi kvalitní. Pokud ukládá do formátu AVCHD, umožňuje navolit kvalitu 1080p30 a 720p60, ve formátu MP 4 pak 1080p30 nebo 720p30. Nezávisle na nastavení je však video ostré, detailní a plynulé, s plnými a vyváženými barvami. Zvuk je nahráván díky zabudovanému stereomikrofonu. Při natáčení můžete automaticky ostřit, zvuk pohybujícího se objektivu je však na záznamu slyšitelný. Bohužel není k dispozici vstup pro externí mikrofon, takže nebudete mít možnost připojit k fotoaparátu lepší mikrofon. K dispozici je naopak mini HDMI výstup a USB 2.0 High-Speed. Podporovány jsou standardní paměťová média SD, SDHC a SDXC.

Panasonic Lumix DMC-GX1

Fotoaparát Panasonic DMC-GX1 je velmi kvalitní nepravou zrcadlovkou, která se svými přednostmi zavděčí i náročnějším fotografům. Nabízí velké množství fyzických ovládacích prvků, má vysoké rozlišení a natáčí velmi dobré video. Na druhou stranu jej ale limituje fixovaný LCD displej, horší kvalita snímků při slabším světle a nepřítomnost zabudovaného elektronického hledáčku. Pokud vám však zmíněné nedostatky tolik nevadí, a přitom dokážete ocenit nesporné kvality tohoto fotoaparátu, lze ho každopádně jen doporučit.

Panasonic Lumix DMC-GX1

Základní údaje:

Typ: Nepravá zrcadlovka

Velikost: 116,3 x 67,8 x 39,4 milimetru

Hmotnost: 272 gramů

Typ snímače: Live MOS

Velikost snímače: 4/3" (4:3)

Rozlišení snímače: 16,68 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 12800

Digitální zoom: 2x, 4x

Porty: USB, mini HDMI

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-GX1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.