Přeposlat Fujifilm FinePix X10

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix X10

19.09.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm FinePix X10 možná vypadá na povrchu jako fotoaparát starého ražení, uvnitř je to ale moderní digitální kompakt s mnoha velmi užitečnými prvky. Spolu s modely X100 a novějším X-Pro1 je součástí řady X společnosti Fuji. Tyto přístroje jsou určené zejména nadšencům a fotografickým entuziastům. X10 odlišuje od ostatních podobných přístrojů podstatně větší snímač, jasný optický hledáček, početné fyzické ovládací prvky i manuální režimy a schopnost fotit ve formátu Raw. Natáčí také velmi kvalitní video. Negativem je zejména nepříliš šikovné držení, sotva ucházející výkonnost v horším světle a menší rozlišení LCD. Kromě toho je poněkud těžký a nemá vyměnitelné objektivy. V rámci negativ je třeba zmínit také vyšší cenu tohoto přístroje.

Fujifilm FinePix X10

Z větší dálky by si leckdo mohl tento fotoaparát vyvedený v retro stylu splést s modelem 35 mm ze 70. let minulého století. Černé tělo i průhledový hledáček se tomuto vyvedení podřizují také, okamžitě jej ale prozradí zadní LCD obrazovka a množství tlačítek v jejím okolí. X10 je o poznání větší a těžší než většina ostatních kompaktních fotoaparátů. Měří 117 x 69,6 x 56,8 milimetru, jeho hmotnost činí 330 gramů (350 včetně baterie a karty). Tělo je hořčíkové a ukrývá EXR CMOS snímač o rozměrech 2/3" a rozlišení 12 megapixelů. Ohniskové rozpětí činí 28 až 112 milimetrů, což není právě nejvíc. Předností objektivu je ale výborná kresba a ostrost. Ostřících bodů nabízí X10 celkem 49. Velkým pozitivem je světelnost, která činí skvělých F2.0 až F2.8. Zajímavostí je přítomnost kvalitního režimu makro, umožňujícího zaostřit i na objekty z velmi těsné blízkosti.

 

Fujifilm FinePix X10

 

TFT LCD displej nepatří k nejlepším v této výkonnostní třídě. Má úhlopříčku 2,8 palce (7,1 cm), je tedy o trochu menší než standardní třípalcové displeje podobných fotoaparátů. Jeho rozlišení činí 460 000 pixelů, podobně jako třeba displej u Canon PowerShot S100 nebo Panasonic LX5. Kvalitnější kompakty však už dnes mají obvykle rozlišení displeje dvojnásobné. K dispozici je nicméně plně manuální ovládání, množství fotografických režimů i možnost připojení externích blesků. Samozřejmostí jsou pak kreativní režimy, přesné nastavení vyvážení bílé, dioptrická korekce hledáčku nebo třeba pomocný AF reflektor.

 

Fujifilm FinePix X10

 

 

X10 je poměrně rychlý fotoaparát, ale záleží na kýžené rychlostní vlastnosti. Startovací rychlost je totiž spíše nízká (první fotografii pořídí zhruba za 2,7 sekundy), závěrková prodleva pak činí průměrných 0,4 vteřiny. Dobře si fotoaparát vede zejména v kontinuálním pořizování série rychlých snímků. Při něm dokáže pořizovat 7 snímků za vteřinu v plném rozlišení, což je úctyhodné. Kvalitní je také ostrost snímků, která u tohoto fotoaparátu činí až 2016 linií na výšku. Šum na pozadí zvládne X10 držet pod hranicí čistoty 1,5 % až po hodnotu ISO 800. Při následující hodnotě ISO 1600 však přesahuje tuto míru jen velmi lehce a detail nadměrnou redukcí šumu rozhodně netrpí. Při ukládání snímků do formátu Raw lze navíc upravit snímky vhodně v programech typu Adobe Photoshop Lightroom nebo Apple Aperture.

 

Fujifilm FinePix X10

 

Fotoaparát nahrává video v kvalitě 1080p30, ukládá jej ve formátu QuickTime. Kvalita záznamu je výborná, obraz je velmi detailní, barvy jsou vyvážené a pohyb zcela hladký. Zvuk je nahráván stereomikrofony, objektiv může v průběhu natáčení ostřit. Zvuk pohybujícího se objektivu je na záznamu slyšitelný v závislosti na jeho nastavení a v poměrném postavení externího mikrofonu. Fotoaparát nabízí jen minimum vnitřní paměti – vlastně dostačuje jen na uložení několika snímků ve formátu JPG – nepochybně tak budete potřebovat paměťové karty (typu SD, SDHC nebo SDXC). Z hlediska konektivity je k dispozici mini USB port pro připojení k počítači a mini HDMI port pro připojení k HD televizoru.

 

Fujifilm FinePix X10

 

Celkově je Fujifilm FinePix X10 velmi pěkný a dobře designovaný fotoaparát, ačkoliv zdaleka není dokonalý. Pořizuje ale ostré snímky, má rychlý 4 x zoom objektiv a velký, jasný hledáček. Je vyveden v elegantním retro stylu a v kontrastu s tím má schopnost pořizovat skvělé video. Nepříjemné je držení malého těla fotoaparátu, které často vede k neúmyslnému zakrytí hledáčku během přibližování. Přestože je X10 nepochybně povedeným modelem, přece jen je na své parametry a specifikace trochu dražší. Za stejnou cenu by se nejspíš daly očekávat výměnné objektivy, poskytující větší variabilitu práce s fotoaparátem.

 

Fujifilm FinePix X10

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 117 x 69,6 x 56,8 milimetru

Hmotnost: 330 gramů

Typ snímače: EXR CMOS

Velikost snímače: 2/3" (4:3)

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 2,8 palce (7,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Poměr stran LCD displeje: 4:3

Porty: USB 2.0, mini HDMI port

Digitální zoom: 2x

Optický zoom: 4x

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix X10


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.