Přeposlat Panasonic Lumix DMC-GF3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GF3

10.10.2012 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes je již poměrně oblíbeným modelem kompaktního fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-GF3, který nabízí maximální kompaktnost a minimalizované rozměry v jediném elegantním těle z hliníkové slitiny. Zajímavostí je zaoblené rozšíření horního okraje přístroje, které umožňuje doplnit přípojný systém vyměnitelných objektivů standardu mikro 4/3, čemuž se podřizuje i celkový tvar tohoto kompaktu. Kromě elegantního štíhlého tvaru však nabízí také solidní výkonnost a rychlou reakci a v neposlední řadě i užitečný dotykový displej. Kvalita pořízených snímků, zejména za nižšího světla, sice nedosahuje úrovně mnoha konkurenčních modelů, ale stále jde o poměrně výkonný přístroj.

Panasonic Lumix DMC-GF3

K dostání je tento kompakt v černé, červené, stříbrné a hnědé barvě. Jeho rozměry činí 115,2 x 83,6 x 46,7 milimetru a hmotnost dosahuje asi 336 gramů. I když disponuje podstatně větším objektivem, samotné tělo je jen nepatrně větší než u modelu Nikon J1. Velkou výhodou je v případě DMC-GF3 množství vyměnitelných objektivů a také 4/3 obrazový snímač Live MOS. Přístroj se dobře drží v ruce i díky ergonomicky tvarované rukojeti na přední straně a opoře palce na zadní stěně. Kovový zevnějšek působí velmi solidním dojmem a k dispozici je také vysunovací blesk na horní straně fotoaparátu. Bohužel však nejsou k dispozici aktivní sáňky pro připojení externího blesku ani konektor pro připojení externího mikrofonu, elektronického hledáčku nebo jiného zařízení, což je jistě škoda (předchozí modely v řadě GF tento nedostatek neměly). Pěkný je třípalcový dotykový LCD displej, který dominuje zadní straně fotoaparátu. Bohužel není výklopný, jinak je ale vizuálně hezký a s rozlišením 460 000 bodů také dostatečně ostrý.

 

Panasonic Lumix DMC-GF3

 

Z hlediska rychlosti si DMC-GF3 vede velmi dobře. První snímek po zapnutí pořídí již za 1,1 vteřiny a závěrková prodleva činí pouhé 0,2 vteřiny. Fotoaparát nabízí několik režimů sériového snímkování, přičemž ten nejrychlejší umožňuje pořídit asi 22 snímků s prodlevou 0,26 vteřiny mezi jednotlivými snímky. Ostrost pořízených snímků je ovšem poněkud nižší. Testy odhalily při nastavení 14mm/F3.5 průměrnou hodnotu kolem 1668 linií na výšku, což je méně, než kolik je považováno za dostatečnou míru ostrosti (1800 linií). Pouze při nastavení světelnosti F5.6 dosáhne hodnota uspokojivých 1885 linií, v případě využití objektivu s 42 mm/F8 pak maximálně 1943 linií. Při vyšších nastaveních ISO si ale GF3 příliš dobře nevede, velikost šumu na pozadí udrží pod kritickou hodnotou 1,5 % jen do nastavení ISO 400 (při ISO 800 je již mírně překročena a je to také znát).

 

Panasonic Lumix DMC-GF3

 

Video je tímto kompaktem nahráváno v obecně vysoké kvalitě 1080i60 nebo 720p60 za použití komprese AVCHD. To ovšem vyžaduje připojení fotoaparátu k počítači, přehrání záznamu a jeho konvertování za použití přiloženého softwaru (nebo softwaru vlastního výběru); teprve poté je možné jej sdílet po webu. Kvalita videozáznamu je nicméně skvělá, vidět jsou i velmi jemné detaily a barvy jsou vesměs vyvážené a plné. Fotoaparát je vybaven mini HDMI portem, umožňujícím prohlížet si obsah na větší obrazovce HD televizoru a standardním USB portem pro připojení k počítači. Zdířka pro paměťové karty podporuje karty typu SD, SDHC a SDXC.

 

Panasonic Lumix DMC-GF3

 

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GF3 je zajímavým konceptem objektivů standartu mikro 4/3, systému kompaktního těla postaveného kolem velkého snímače s vyměnitelnými objektivy. Dotykový displej může být pro mnohé uživatele vítaným doplňkem a výborně si GF3 vede také z hlediska rychlosti a odpovědní reakce. Co jej však trochu sráží je nižší obrazová kvalita snímků pořízených ve slabším světle a poněkud nejistá kvalita přiložených objektivů. Rozhodně se nejedná o špatný fotoaparát, záleží zde ale spíše na osobních preferencích zájemců. Stojíte-li spíše o maximální kvalitu pořízených snímků než dotykový displej a lehkou přenosnost, pak se raději poohlédněte jinde.

Panasonic Lumix DMC-GF3

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 115,2 x 83,6 x 46,7 milimetrů

Hmotnost: 336 gramů

Typ snímače: Live MOS

Velikost snímače: 1/1.6"

Rozlišení snímače: 12,1 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm; úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 6400

Digitální zoom: 4x

Optický zoom: 2x (při použití nižšího než maximálního rozlišení)

Zdroj: Akumulátor (Li-Ion)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-GF3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.