Přeposlat General Electric G100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

General Electric G100

28.12.2012 | Vladimír Socha | Komentářů: 0 |

Fotoaparát GE G100 je bohužel spíše zklamáním. Řečí samotných specifikací nabízí 15x zoom objektiv, CMOS snímač s rozlišením 14 megapixelů, HD video a rychlé sériové snímkování. Ve skutečnosti ale tento přístroj pořizuje snímky slabší kvality, je velmi pomalý a natočené video je rozmazané a obrazově nevyvážené. Na druhou stranu lze konstatovat, že například závěrková prodleva je velmi krátká a kvalitní je také zadní LCD displej. GE zahrnuje tento model do své top-end řady Power Pro, G100 však bohužel tomuto zařazení svojí kvalitou neodpovídá. Není vyloženě špatným fotoaparátem, ale pro množství nedostatků jej lze jen sotva doporučit.

General Electric G100

Kovový povrch G100 působí solidním dojmem. K dostání je v barvě černé, černo-červené nebo černo-stříbrné. Tělo je mírně mohutnější, ale stále v normě designu běžných ultrazoomů. Rozměry tohoto fotoaparátu činí 107 x 68 x 33 milimetrů, hmotnost dosahuje zhruba 218 gramů. 15x zoom objektiv s ohniskovým rozpětím 28 - 420 mm a světelností F/3,9 – 5,6 by měl představovat jednu z předností fotoaparátu, k jeho škodě je ale spíše negativem. Obrazová kvalita snímků je totiž velmi špatná. Model X600 rovněž od výrobce GE disponuje stejným snímačem o rozlišení 14 megapixelů, jím pořízené snímky jsou ale podstatně kvalitnější. Zadní LCD displej má standardní úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a velmi solidní rozlišení 461 000 pixelů. Je velmi dobrý pro navigaci skrz menu, jinak ale jeho vysokou kvalitu zobrazení snižuje podprůměrný objektiv.

General Electric G100

Z hlediska startovní reakce je G100 skutečně děsivě nedostatečný. První snímek totiž pořídí až téměř za 6 vteřin po zapnutí, což je svého druhu takřka rekordní údaj. V dalších parametrech už si ale G100 vede naopak velmi dobře – závěrková prodleva totiž činí jen 0,1 vteřiny a při sériovém snímání dosahuje rychlosti 11,4 rámečků za vteřinu. Ostrost snímků je také špatná, maximálně činí asi 1460 linií na výšku. Kvalita detailů je rovněž pod průměrem, navíc dochází k nepříjemné ztrátě vyvážení ostrosti – při nejširším úhlu je pravá strana snímku podstatně ostřejší než jeho střed. Na levé straně pak zase dochází k rozmazání barev. Dvojnásobné přiblížení (56 mm) sice zmíněné nerovnosti zkoriguje, ale ostrost snímku se přitom propadne na pouhých 1264 linií na výšku. Kvalita snímků je však u tohoto fotoaparátu problémem prakticky při jakémkoliv nastavení.

 

General Electric G100

 

O trochu lépe si G100 vede při pořizování snímků za slabšího světla. Kritickou hranici šumu 1,5 % zvládá až do nastavení ISO 3200, ovšem za cenu velmi silné redukce šumu, která nepříjemně postihuje detaily snímku. Video je natáčeno buď v kvalitě 1080p30 nebo 720p60 a ukládáno do formátu QuickTime. Stejně jako u příbuzného modelu X600 je kvalita záznamu snižována nepříjemným efektem „otáčející se závěrky“, kdy se objekty v horní části záběru pohybují rychleji než v dolní. Tento problém úzce souvisí se snímkovací rychlostí, proto je při vyšším (HD) rozlišení tento efekt velmi znatelný. V průběhu natáčení lze záběr libovolně přibližovat i oddalovat, zvuk objektivu je ale při tom bohužel vždy slyšitelný – k dispozici totiž není vstup pro externí mikrofon. Z prvků konektivity je k dispozici obligátní HDMI port pro připojení k HDTV a micro USB port pro připojení k počítači a dobíjení (za využití přiloženého AC adaptéru). Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

General Electric G100

 

Dle samotných papírových specifikací by měl být G100 skvělým a levným kompaktním fotoaparátem s CMOS snímačem, 15x zoom objektivem, výborně řešenými prvky ovládání a vysokou kvalitou pořízených snímků. Ve skutečnosti je to ale mnohem horší – přístroj je po zapnutí nesmírně pomalý, někdy se samovolně mění nastavení a kvalita snímků je i za plného světla špatná. Rychlé sériové snímkování a krátká závěrková prodleva už toto nepříznivé hodnocení nezachrání. Proto jej rozhodně nelze nikomu doporučit. Za zhruba stejnou nebo jen mírně vyšší cenu lze totiž pořídit nesrovnatelně lepší modely Olympus SP-620UZ nebo Canon PowerShot SX260 HS.

 

General Electric G100

 

Základní údaje:

Rozměry: 107 x 68 x 33 milimetrů

Hmotnost: 218 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 14,1 megapixelu

Ohniskové rozpětí: 28 - 420 mm

Maximální zoom: 15x

Digitální zoom: 6x

Velikost LCD: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 461 000 pixelů

Světelnost: F/3,9 – F/5,6

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku General Electric G100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.