Přeposlat Panasonic Lumix DMC-G5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-G5

23.01.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Lumix DMC-G5 je posledním modelem „bezzrcadlovky“ z příslušné řady od společnosti Panasonic. Tento kompakt s výměnnými objektivy hladce navazuje na úspěšné starší modely. Šestnáctimegapixelový fotoaparát vypadá a drží se podobně jako mírně zmenšená digitální zrcadlovka. Disponuje extrémně ostrým elektronickým hledáčkem, výklopným a otočným dotykovým LCD displejem, poskytuje velmi rychlé sériové snímání (5,3 sn/s) a pořizuje velmi kvalitní snímky až do nastavení ISO 6400. Video je natáčeno ve vysoké kvalitě 1080p60. Samozřejmě u něj najdeme i drobné nedostatky, mezi které patří například absence vstupu pro externí mikrofon. Celkově je ale třeba konstatovat, že DMC-G5 patří k nejlepším kompaktům s vyměnitelnými objektivy na současném trhu.

Panasonic Lumix DMC-G5

Tělo fotoaparátu působí již na první pohled kompaktně, dobře se také drží. Materiál, ze kterého je vyrobeno, představuje vlastně kombinaci kovu a kvalitního plastu. Na horní hraně je kromě vypínače a spouště umístěno ještě tlačítko pro zahájení nahrávání videa, standardní přepínač režimů, interní blesk a sáňky (hot-shoe) pro připojení jakéhokoli externího blesku značky Panasonic. Na zadní straně přístroje se nachází výklopný dotykový displej, který má velikost úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 920 000 bodů. Vpravo vedle displeje je zase umístěn křížový volič pro pohyb v menu. Tlačítka tohoto křížového voliče mají rovněž přiřazeny nejčastěji používané funkce – nastavení citlivosti, vyvážení bílé barvy, sekvenční snímání nebo třeba oblast ostření. Na zadní straně fotoaparátu se ještě nachází tlačítka prohlížení a mazání snímků a přepínání zobrazení displeje. Panasonic DMC-G5 má rovněž celkem pět programovatelných tlačítek, jimž můžete přiřadit jednu z celkového počtu 32 funkcí, usnadňujících ovládání fotoaparátu. Jak je u tohoto výrobce zvykem, ovládací prvky jsou velmi dobře řešeny.

 

Panasonic Lumix DMC-G5

 

Rozměry fotoaparátu činí přesně 119,9 x 83,2 x 70,8 milimetru. Hmotnost přístroje dosahuje vcelku optimálních 396 gramů, nepočítáme-li ovšem objektiv. Je tedy větší než konkurenční Olympus PEN E-PL5, zato ale menší než kompaktní digitální zrcadlovka typu Nikon D3200. Fotoaparát je vybaven kvalitním Live MOS snímačem s vysokým rozlišením 16 megapixelů. Jeho velikost činí 17,3 x 13 milimetrů. Videozáznam se stereo-zvukem můžete natáčet až v rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Záznam je možné pořídit prakticky v libovolné délce, ukládá se pak na standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Již zmíněný otočný a výklopný LCD displej s délkou úhlopříčky 3 palce a se skvělým rozlišením 920 000 pixelů je na pohled jasný a ostrý. Podstatné je, že je displej dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Citlivost fotoaparátu na světlo lze nastavit v poměrně velkorysém rozsahu ISO 160 – 12 800. Velmi kvalitní elektronický hledáček (EVF) má úctyhodné rozlišení 1,4 milionu pixelů.

 

Panasonic Lumix DMC-G5

 

Panasonic DMC-G5 je velmi rychlý fotoaparát. První snímek pořídí asi 1,8 vteřiny po zapnutí a závěrková prodleva činí jen 0,2 vteřiny. Kvalitní fotografie pořizuje jak za dobrého osvětlení, tak i v případech, kdy je třeba nastavit vyšší citlivost ISO. Šum na pozadí se začíná projevovat přibližně nad ISO 1600, ale vydrží pod kritickou hranicí až po ISO 6400, což je skvělý výsledek. Rychlost ostření je poměrně dobrá, fotoaparát má pouze problémy při zaostření na rychleji se pohybující objekty. Velmi povedené je, že díky dotykovému displeji lze bod ostření zvolit přímo poklepáním na displej. Kvalita videa i fotografií odpovídá cenové kategorii tohoto fotoaparátu, čímž je řečeno vše. Pohyb je na záznamu hladký a obraz si udržuje vysokou ostrost a detail. Při samotném natáčení videa můžete využít i kterýkoli z „kreativních režimů“. V tom případě ale video ztrácí svoji plynulost a fotoaparát o něco déle ukládá soubor na paměťovou kartu. Soubory jsou ukládány do formátu AVCHD.

 

Panasonic Lumix DMC-G5

 

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-G5 je velmi kvalitní přístroj. Svou kvalitou výstupu i intuitivním způsobem ovládání může zaujmout nadšené amatérské a možná i profesionální fotografy. Neposouvá sice v žádném ohledu hranice technologické kvality, ale prakticky všechno, co uživatelům nabízí, zvládá excelentně. Výrazné slabiny technologického ani funkčního rázu jednoduše nemá. Disponuje skvělým elektronickým hledáčkem, polohovatelným LCD displejem, rychlým sériovým snímáním a výbornou kvalitou natáčení videa i pořizování snímků při vyšších nastaveních ISO. Díky tomu překonává DMC-G5 většinu svých konkurentů a v rámci dané kategorie patří k tomu nejlepšímu na současném trhu.

 

Panasonic Lumix DMC-G5

 

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-G5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.