Přeposlat Olympus TG-2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus TG-2

06.03.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus nedávno představil novinku z kategorie „outdoorových“ modelů, velmi odolný kompaktní fotoaparát Stylus Tough TG-2. Již název sám napovídá, že se jedná o nástupce velmi populárního modelu TG-1. Právě v tom je ale jediná slabina nového fotoaparátu - co se inovací oproti předchůdci týká, není jich zase tolik, kolik by si asi většina příznivců přála. I tak se ale jedná o jeden z nejkvalitnějších odolných fotoaparátů na současném trhu, takže jeho hodnocení vyznívá příznivě.

Olympus TG-2

Fakt, že se jedná o odolný fotoaparát, je zřejmý již z letmého pohledu na celkový design přístroje. Na detaily bohatý celek totiž nepřipouští žádné zbytečné (křehké) výčnělky nebo netěsnosti. Celkovým tvarem se vlastně jedná o věrnou kopii předchozího modelu, pouze převlečenou do jiného barevného kabátku. Vybrat si můžete ze dvou variant, konkrétně černo-červeného anebo červeno-černého provedení. Parametry odolnosti se až na jednu výjimku vůbec nezměnily. Tou výjimkou je možnost ponořit přístroj až do hloubky 15 metrů (dříve šlo o 12 metrů). Zajímavostí je pak rovněž vestavěný tlakoměr. Vše podstatné je chráněno odolným kovovým skeletem. Vzadu najdeme kvalitní třípalcový OLED displej, který umožňuje dobrou viditelnost i při přímém vystavení slunečním paprskům. Veškeré ovládací prvky najdeme rovněž vzadu. Je to jak kruhový volič pro volbu režimu snímání, tak i křížový volič pro rychlá nastavení a pohyb v menu. Pogumované části umožňují pevné a stabilní držení přístroje. Ovládání je vcelku velmi jednoduché a není problémem si na něj brzy navyknout.

Olympus TG-2

 

Technické specifikace jsou u tohoto fotoaparátu plně vyhovující. Stabilizovaný BSI CMOS snímač (s technologií zadního podsvícení) s rozlišením 12 megapixelů má rozměry 6,16 x 4,62 mm. Širokoúhlý objektiv disponuje čtyřnásoným optickým zoomem (25 x 100 mm). Vynikající je ovšem zejména světelnost objektivu, totiž f/2,0. Obrazový procesor TruePic VI umožňuje pohotovější reakce. 3,0" (7,6 cm) OLED displej disponuje obstojným rozlišením 610 000 bodů. Sekvenční snímání dosahuje frekvence 5 sn./s v plném rozlišení. Citlivost je nastavitelná od ISO 100 po ISO 6400. Video je samozřejmě natáčeno ve Full HD kvalitě (1080p). Interní paměť činí celkově 22 MB. Součástí výbavy je i manometr pro zjišťování tlaku vzduchu a vody. LED osvětlení je vhodné pro nasvícení podvodních nebo makro záběrů. Super makro přitom začíná ve vzdálenosti 1 cm. Uživatel nebude ochuzen ani o pokročilé režimy snímání: Panorama, HDR, kreativní magické filtry pro statické snímky i videa. Vestavěný je také GPS modul a elektronický kompas. Nabíjení probíhá pomocí USB kabelu, přítomen je HDMI port. Paměť lze navýšit díky slotu pro SD karty, přítomna je kompatibilita s FlashAir kartami. Rozměry přístroje činí 111,5 x 66,5 x 29,1 milimetrů a hmotnost dosahuje 230 gramů.

 

Olympus TG-2

Co vlastně TG-2 uživateli nabízí? Firma Olympus byla průkopníkem rychlého automatického ostření u kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy PEN a OM-D, nyní má schopnost „okamžité reakce“ i tento outdoorový fotoaparát. Tato vlastnost souvisí také s přesnější detekcí obličeje nebo sledováním pohybujícího se objektu. Ostrost snímků je skvělá nejenom na OLED displeji, ale i na fotografiích. Barevné podání snímků je velmi věrné realitě. V interiéru jsou barvy mírně sytější, což ale nemusí být zrovna na škodu. Rušivý výskyt digitálního šumu je potlačen do hodnoty přinejmenším ISO 1600. Ani pří vyšších hodnotách však nepozorujeme výraznější nárůst chromatických bodů. Dalším pokrokem je vylepšený makro režim, umožňující snímání již od vzdálenosti 1 cm. Nově máte také možnost zvolit si režim priority clony, což je poměrně klíčový parametr, který je nyní primárně pod kontrolou přímo na otočném voliči. Snímky pod vodní hladinou mají také vynikající parametry, a to jak kresebné, tak i barevné. Video se může také pochlubit velmi vysokou úrovní kvality záznamu s možností aplikace některých barevných efektů při zachování nejvyšší kvality. Zajímavě se dá také experimentovat například se zpomaleným videem. V rámci odolných modelů tak TG-2 disponuje skutečně nejvyšší kvalitou.

Olympus TG-2

Fotoaparát Olympus TG-2 je v jistém smyslu typickým příslušníkem skupiny fotoaparátů, které spolehlivě obstojí jak v extrémních podmínkách na cestách, tak i v extrémnějších podmínkách nebo třeba na dovolené u moře. Vysoká výdrž fotoaparátu nemusí být hned testována na poušti nebo v patnáctimetrové hloubce. Oceníte již tu skutečnost, že se nemusíte příliš starat o to, kam fotoaparát pokládáte, zda není vystaven dešti či většímu množství prachu apod. Vysoká světelnost objektivu a obdivuhodná šíře záběru s množstvím režimů a efektů uspokojí nejspíš velkou většinu uživatelů. Jedinou negativní věcí je snad pouze skutečnost, že se TG-2 mohl od svého předchůdce technologicky vylepšit ještě o něco více. I tak je ale nositelem kvality nejvyššího stupně, a proto jej lze vřele doporučit.

Olympus TG-2

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus TG-2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.