Přeposlat Panasonic Lumix DMC-TZ30

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TZ30

29.03.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Panasonic DMC-TZ30 je jakýmsi ultrazoomem mezi kompakty. Jeho snímač typu MOS má rozlišení 14 megapixelů a objektiv Leica DC Vario Elmar disponuje světelností v rozpětí f/3,3 – 6,4. Tento spíše průměrný rozptyl je však třeba doplnit o údaj o ohniskovém rozsahu. Ten činí 24 – 480 mm, což odpovídá dvacetinásobnému optickému zoomu. Z předností přístroje lze zmínit také mechanickou stabilizaci, GPS, Full HD videozáznam a pokročilé manuální režimy. Negativem je kromě již zmíněné světelnosti snad jen mírně vyšší cena. Podívejme se nyní na TZ30 detailněji.

Panasonic Lumix DMC-TZ30

Panasonic DMC-TZ30 je dostupný v černém, bílém, stříbrném a hnědém provedení. Jeho rozměry činí 104,9 x 58,9 x 28,2 milimetru, hmotnost dosahuje 184 gramů (s kartou a baterií pak 206 g). Vzhledově ani velikostně se nástupce modelu TZ20 příliš nezměnil. Dobře řešené rozmístění tlačítek ostatně ani nebylo třeba měnit. Za zmínku stojí přinejmenším jeden designérský detail, a tím je mírně přizvednutý oblouček horní strany těla nad objektivem, který tak podtrhuje jeho optické parametry. Společnost Panasonic pak poněkud vylepšila také celkovou ergonomii. Nově tu najdeme například pogumovaný úchyt, díky kterému se fotoaparát drží s mnohem větší jistotou a dopomáhá tak potřebné stabilitě.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ30

 

Snímač s rozlišením 14,1 megapixelu zůstal jako „dědictví“ po TZ20. Novinkou je však opticky stabilizovaný objektiv, který nabízí 20ti násobný optický zoom. Světelnost f/3,3 – 6,4 řadíme pouze mezi průměr. Ohnisková vzdálenost začíná na širokoúhlých 24 mm (po přepočtu na 35 mm). Třípalcový TFT LCD displej s rozlišením 460000 pixelů je opět dotykový, ale fotoaparát lze ovládat i tlačítky. Kromě sekvence 10 sn./s. v plném rozlišení zvládá i rychlých 40 sn./s. v rozlišení nižším, tedy 5 megapixelů. Při rychlosti 60 sn./s. je rozlišení snímků stále velmi solidní, činí 3 megapixely. Kromě inteligentní automatiky jsou k dispozici priority času a clony, je tu také plné manuální ovládání. Nechybí však ani oblíbené scénické režimy, které dopomáhají k ještě zajímavějším snímkům (konkrétně Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Noční krajina nebo třeba Západ slunce). Panasonic DMC-TZ30 zvládá bez problému kvalitní videosekvence ve Full HD rozlišení a se stereo zvukem. Fotoaparát vytváří také vysokorychlostní videosekvence, kdy natočí video při cca 240 sn./s., načež ho pustí ve standardní rychlosti 30 sn./s. a obraz je velmi zpomalený. Rozlišení videa však činí pouze 320 x 240 pixelů.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ30

 

Rozsah citlivosti ISO je 100-3200. Kromě standardních konektorů USB a A/V v tomto případě nechybí ani HDMI. Výdrž baterie je velmi dlouhá dokonce i se zapnutým GPS modulem. Panasonic DMC-TZ30 je dokonce ještě kompaktnější než TZ20. Kvalita snímků u fotoaparátů od Panasonicu je zejména díky objektivům Leica na velmi vysoké úrovni, TZ30 přitom není výjimkou. Snímky mají velmi věrné barevné podání i v interiéru nebo za špatného osvětlení. Objektiv s dvacetinásobným optickým zoomem detailně kreslí po celé délce svého rozsahu. Dříve měly fotoaparáty Panasonic občas problém s výskytem digitálního šumu i na snímcích se nižšími hodnotami ISO. To už je ale minulost, dnes se nemusíme bát použít ani hodnoty nad 1000 ISO. Můžeme si proto dovolit fotit v horších světelných podmínkách, aniž bychom museli použít blesk. Objektiv obstojí i co do výskytu vinětace (tmavnutí v rozích) a chromatické aberace (barevná linka podél kontrastních ploch) v důsledku optických vad. Kvalita snímků je tedy jednou z velkých předností TZ30.

 

Panasonic Lumix DMC-TZ30

 

Kvalita videozáznamu je velmi slušná. Je to způsobeno zejména kombinací kvalitní optiky se sofistikovaným softwarovým vybavením. Videa tak působí velmi „čistě“, barevně věrně bez rušivého přeostřování, s čímž má většina kompaktních fotoaparátů často problémy. Při natáčení v interiéru je ve videosekvencích patrný jistý šum, ale rozhodně tomu tak není ve větší, než běžné míře. Stereo zvuk je v pořízených videích také na obstojné úrovni. Celkově tedy klady vysoce převažují nad zápory. Panasonic DMC-TZ30 bude proto rozhodně patřit mezi ty lepší kompaktní ultrazoomy poslední doby. Počínaje možností manuálního nastavení expozice a konče dvacetinásobným optickým zoomem, tento kompakt rozhodně stojí za zvážení.

Panasonic Lumix DMC-TZ30

 

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-TZ30


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.