Přeposlat Pentax WG-3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax WG-3

12.04.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nezvykle vyhlížející fotoaparát Pentax WG-3 je přímým nástupcem modelu WG-2, disponující řadou klíčových vylepšení objektivu. Jedná se například o světelnost, která je u nového modelu úctyhodně vysoká (f/2,0) a dále o ohnisko, které je velmi široké (25 mm). To však není vše. Vylepšeny byly i některé z odolnostních parametrů. Fotoaparát tak můžeme potopit až do hloubky kolem 14 m (oproti 12 m u WG-2) a problémem nejsou ani pády z výšky 2 m (oproti 1,5 m u předchozího modelu). K dispozici jsou modely disponující GPS modulem nebo modely bez něj. Až na drobné nedostatky v ovládání představuje WG-3 výbornou volbu mezi outdoorovými fotoaparáty.

Pentax WG-3

Jak bývá typické, model WG-3 se konstrukčně téměř neliší od svého předchůdce. V detailech vykazuje jistý posun ke střídmějším, čili méně členitým tvarům zaznamenáme. Také je tu mnohem méně ostřejších úhlů a více oblin, fotoaparát je tedy méně tvarově agresivní a nemusíme se bát, že by mohl natrhnout kapsu. Barvy má vesměs výrazné, stejně jako jeho předchůdce, je tedy těžké ho kdekoliv přehlédnout. Objektiv je umístěný na středu těla a po obvodu má charakteristickou skupinku LED diod, které jsou velmi užitečné při makro záběrech, když záběr rovnoměrně nasvítí. K masivnímu kovovému úchytu v podobě očka lze připevnit popruh s karabinkou, což jen umocní dojem odolnosti přístroje a navíc jde o praktickou adaptaci pro přichycení na batoh nebo třeba potápěčskou hadici. Oproti předchozímu modelu se WG-3 možná lépe drží i v jedné ruce. Co se barev týče, máme na výběr černou, fialovou, zelenou nebo oranžovou variantu. Všechny působí robustním a nepoddajným dojmem, což je plně oprávněné.

Pentax WG-3

Co se týče odolnosti, ta postačí proti pádu z výšky kolem dvou metrů, vodotěsnost je účinná až do 14 metrů. Fotoaparát snese mráz až do hodnoty - 10°C a tlak zhruba do 100 kg. Snímač typu BSI CMOS má rozměr 1/2,3" a rozlišením 16 megapixelů. Optický zoom je u tohoto přístroje čtyř násobný a vynikající je zejména světelnost v rozmezí f/2,0 - f/4,9. Formát snímků je tradičně JPEG a video lze nahrávat ve Full HD kvalitě a formátu MPEG4. Rychlost závěrky činí opět standardních 1/4000 s až 4 sekundy, ISO pak lze nastavit od hodnoty 125 až do hodnoty 6400. Podporovány jsou paměťové karty typů SD, SDHC, SDXC a Eye-Fi. Volná vnitřní paměť má obstojnou kapacitu 70 MB. LCD displej je třípalcový a má rozlišení 460 000 pixelů. WG-3 má velmi příznivé rozměry pro držení i ovládání. Ty činí 125 x 64,5 x 32 milimetrů, zatímco váha nepřesahuje 229 gramů. Ovládací tlačítka se nachází na zadní straně přístroje a jsou plně dostačující, byť možná svým rozpětím trochu skromnější.

Pentax WG-3

Podstatná je samozřejmě zejména kvalita snímků. Ta je opravdu dobrá, zejména pak makro snímky, které mají přesnou kresbu a vyšší dynamický rozsah. Důležitou roli při tom kromě vysoké světelnosti hraje i možnost přisvícení šesticí diod, které jsou umístěny okolo objektivu. Bokeh je pohledově příjemný a napomáhá celkové plasticitě snímků. Co se všudypřítomného digitálního šumu týče, nepřesahuje kritickou hranici 1,5% až do hodnoty ISO 800. Při vyšších hodnotách se již vytváří chromatické shluky bodů, které deformují kresbu a barevné schéma. Podvodní záběry jsou rovněž kvalitní, graficky dobře vykreslené. Blesk nemá tendenci přepalovat hodně světlá místa a ničit tak kresbu těchto snímků. Grafické chyby ve formě aberace i vinětace se vyskytují pouze ve velmi omezené míře a na celkovou práci s tímto fotoaparátem nemají příliš negativní vliv. Vzhledem k hlavnímu určení WG-3 lze konstatovat, že tento odolný fotoaparát nabízí skutečně velkorysou kvalitu obrazu.

Pentax WG-3

Z hlediska vizuální kvality je videozáznam ve Full HD zcela odpovídající. Dobře je zvládán rychlý přechod ze světla do tmy, bohužel ale kvalitu kazí zvukový záznam motorku zoomu, který je poměrně jasně slyšitelný. Velmi pěkné je ale zpomalené video, které sice není dostupné v plném rozlišení, i tak ale v HD kvalitě nabízí pěkné pokoukání (například zpomalený sportovní výkon, zvířata v pohybu apod.). Nechybí ani sofistikované časosběrné neboť třeba intervalové video, poskytující rovněž dobrou zábavu. Kompaktní vysoce odolný fotoaparát Pentax WG-3 je určený pro všechny, kteří potřebují kvalitní a přitom téměř nezničitelný přístroj pro svá dobrodružství a akce v přírodě, při adrenalinových sportech nebo u moře. Mluví pro něj také vysoká světelnost a šířka objektivu, kvalitní makro snímky a správná velikost i tvar pro pohodlné držení. Zvyknete-li si na jeho trochu složitější ovládání a nevadí-li vám absence formátu 3:2, pak si jej nejspíše velmi oblíbíte.

Pentax WG-3

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Rozměry: 125 x 64,5 x 32 milimetru

Hmotnost: 229 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 16, megapixelů

Úhlopříčka displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Vnitřní paměť: 70 MB

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax WG-3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.