Přeposlat Panasonic DMC-LX7

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic DMC-LX7

17.04.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nový kompaktní fotoaparát Panasonic DMC-LX7 nabízí snímač o velikosti 1/1,7" s designem CMOS a vysokým rozlišením. Objektiv značky Leica zase poskytuje velmi dobrou světelnost F1,4 až F2,3. Fotoaparát pracuje velmi rychle, nabízí bleskové sériové snímání a natáčí video ve Full HD rozlišení. Závěrková prodleva je velmi krátká, snímky lze pořizovat i ve formátu Raw. Negativem je pak nižší ohniskové rozpětí a horší výkonnost při nastavení ISO nad hodnotou 1600. Také popisky na ovládacích tlačítkách by mohly být lépe čitelné. Celkově ale patří DMC-LX7 do kategorie vysoce kvalitních kompaktů.

Panasonic DMC-LX7

Z hlediska designu je LX7 prakticky identický s jeho přímým předchůdcem LX5 (označení LX6 bylo výrobcem přeskočeno). Na poměry kompaktů je tento model poměrně velký, jeho rozměry totiž činí 111 x 68 x 46 milimetrů, hmotnost pak dosahuje 298 gramů. Ohniskové rozpětí je v rámci hodnoty 3,8x (ekvivalent 24 – 90 mm u kinofilmu) poměrně skromné, což však nemusí být nutně na škodu. Kvalita fotografií je přímo úměrná kvalitě objektivu a v tomto směru nabízí LX7 bezesporu maximum ve své kategorii. Světelný objektiv Leica DC VARIO-SUMMILUX) se totiž může pochlubit takřka ojedinělou hodnotou světelnosti f1,4 – 2,3. Extrémně vysoká světelná propustnost nového objektivu navíc umožňuje snímat ostré a prokreslené snímky i v takových podmínkách, kde konkurenční přístroje potřebují pro tento účel blesk. K dispozici je velmi pěkný LCD displej se standardním rozměrem úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysokým rozlišením 920 tisíc pixelů.

 

Panasonic DMC-LX7

 

LX7 je také rychlý fotoaparát, jelikož dokáže pořídit první snímek již 1,2 vteřiny po zapnutí přístroje. V režimu rychlého sériového snímkování dosahuje velmi impozantních 11 snímků za vteřinu, ale v této rychlosti zvládne pořídit maximálně 12 následných fotografií. Při snížení na 5 sn./s. pak zvládne 26 snímků (formát JPG) nebo 12 při nastavení formátu Raw či Raw + JPG. Tím se řadí mezi rychlejší přístroje v rámci své kategorie. Kombinace snímače CMOS s rozlišením 12,7 megapixelu, pokročilého obrazového procesoru Venus Engine VII FHD a objektivu Leica slibuje rozhodně zajímavé výsledky. Díky velmi dobré světelnosti lze dosáhnout výrazně rozostřeného pozadí a nechat tak vyniknout ústřední motiv, což s běžnými kompakty často ani není možné. Širokoúhlé ohnisko odpovídající 24 mm se zase výborně hodí například na záběry krajinek, fotografie městské architektury nebo třeba detailní skupinové portréty. Optická nanovrstva Nano Surface Coating, kterou je objektiv vybaven, účinně brání nejrůznějším obrazovým vadám (zdvojená kresba, přezáření apod.). Tato fakta ocení zejména zkušenější fotografové.

 

Panasonic DMC-LX7

 

Při testech ostrosti snímků dosáhl LX7 hodnoty v rozmezí 2021 – 2229 linií na výšku, což je výrazný nadprůměr. Také v tomto ohledu si tedy kompakt od společnosti Panasonic vede velmi dobře. Citlivost lze nastavit v rozsahu hodnot ISO 80 - 12 800. Bohužel právě zde je skryta hlavní slabina fotoaparátu – od hodnoty ISO 1600 již šum výrazně přesahuje kritickou hranici 1,5 % (dosahuje 1,9 %) a na kvalitě snímků a jejich detailech je to bohužel docela znát. Jinak je ale kvalita obrazu skutečně velmi vysoká, s vyváženými barvami a skvělými detaily. Ocení ji přitom také milovníci videozáznamů – LX7 totiž natáčí v rozlišení 1920 x 1080 (Full HD) rychlostí až 60p, záznam se přitom ukládá do formátů AVCHD Progressive nebo MP4. Vizuální kvalita videozáznamu je přitom skutečně velmi vysoká a blíží se takřka profesionálním záznamům. Velmi zajímavá je i funkční výbava a ovládání. Clona (a tedy i míra rozostření pozadí) se ovládá podobně jako na mohutnějších fotoaparátech pomocí prstence. Zkušenější uživatelé pak jistě ocení i příkazové kolečko na zadní straně nebo přepínač formátu umístěný přímo na objektiv fotoaparátu. Díky němu lze vcelku snadno a bez jakékoliv vizuální kontroly přepínat mezi poměry stran 1:1, 2:3, 3:4 a 16:9. Z paměťových médií jsou vcelku standardně podporovány karty SD, SDHC a SDXC.

 

Panasonic DMC-LX7

 

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX7 toho však nabízí ještě podstatně víc. Mezi další jeho nadstandardní prvky patří například interní ND filtr, umožňující prodloužit expoziční čas a dosáhnout tak zajímavých efektů s dlouhým expozičním časem. Když vezmeme v úvahu jeho velikost, je LX7 skutečně pozoruhodným fotoaparátem. Nabízí velmi vysokou kvalitu snímků i videozáznamu a vyniká skvělou světelností, navíc je k dostání za velmi rozumnou cenu. Trpí přitom pouze několika nedostatky, které zabraňují jeho pomyslnému nejvyššímu ohodnocení. Jsou jimi například nižší kvalita snímků při nejvyšším přiblížení objektivu, zrnitost a ztráta detailů při nastavení ISO 1600 a vyšším nebo například i horší čitelnost popisků na ovládacích prvcích. Nemá také výměnné objektivy, což je možná škoda. Celkově ale pozitiva výrazně převažují nad jednotlivými negativy a tak je možné tento zdařilý kompakt uživatelům doporučit.

Panasonic DMC-LX7

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Rozměry: 111 x 68 x 46 mm

Hmotnost: 298 g

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 12,7 Mpix

Typ displeje: LCD

Rozlišení displeje: 920 000 pix

Světelnost: F1,4 – F2,3

Optický zoom: 3,8x

Digitální zoom: 4,5x

Vnitřní paměť: 70 MB

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic DMC-LX7


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.