Přeposlat Olympus Tough TG-830 iHS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-830 iHS

09.05.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát TG-830 iHS z dílny společnosti Olympus je dalším z úspěšné řady odolných kompaktů střední kategorie. Nečiní mu problém být ponořen do hloubky deseti metrů, přežít pád z výšky přes 2 metry nebo pracovat v teplotách výrazně pod nulou. K dispozici je také GPS, takže své snímky s ním můžete zeměpisně zaměřit. Objektiv má navíc velkorysý pětinásobný zoom. Přesto není tento fotoaparát se snímačem o 16 megapixelech dokonalý, problémem je například jeho pomalý objektiv, slabší rozlišení LCD displeje nebo třesavý obraz při natáčení videozáznamu v HD. Přesto je tento odolný přístroj dobrou volbou v rámci své ceny.

Olympus Tough TG-830 iHS

K dostání je hned ve čtyřech barvách: modré, černé, stříbrné a červené. Jeho celkový tvar je pro odolný kompakt vcelku standardní – objektiv se nachází v pravém horním rohu hranatého kovového těla. Jeho rozměry mají hodnotu 66 x 109 x 28 milimetrů, hmotnost dosahuje odpovídajících zhruba 210 gramů. Tělo přístroje je tedy podstatně užší než třeba u jeho zvláštně tvarovaného konkurenta Pentax WG-3. Objektiv má solidní ohniskové rozpětí 25 – 125 mm, jeho světelnost je ale slabší (f/3,9 – 5,9). Za bílého dne to není žádný problém, pokud ale s odolným přístrojem chcete navštívit jeskyně nebo pořizovat snímky pod vodou, na jejich kvalitě to může být hodně znát. Lépe si v tomto ohledu vedou jeho „příbuzní“ Tough TG-1 a TG-2 s hodnotou f/2-4,9. Všechny fyzické ovládací prvky fotoaparátu najdeme na jeho horním okraji nebo vzadu, napravo od LCD.

Olympus Tough TG-830 iHS

Zadní LCD displej je bohužel ústupem od vysoké kvality loňského modelu TG-820, který disponoval úžasným třípalcovým exemplářem s rozlišením 1 030 000 pixelů. TG-830 má displej o stejné velikosti (úhlopříčka 7,6 cm), ale z hlediska ostrosti nemůže být se svým předchůdcem v žádném případě srovnáván; rozlišení činí jen 460 000 pixelů. Dnes je taková hodnota u podobných fotoaparátů spíše standardní, nejedná se tedy vyloženě o průšvih. Při vzájemném srovnání je ale takový rozdíl samozřejmě hodně znát. GPS modul pracuje zcela bezchybně a rychle. O výdrži a odolnosti fotoaparátu už bylo řečeno mnohé. Doplňme ještě, že vydrží tlak rovných 100 kilogramů a bude plně funkční i při teplotě kolem -10 °C. Přesto není v tomto ohledu nejlepší – snadno jej překonává například zmíněný model TG-2, jehož lze ponořit až do hloubky 15 metrů a vede i v jiných ohledech.

Olympus Tough TG-830 iHS

TG-830 je poměrně rychlý fotoaparát, který pořídí první snímek již 1,4 vteřiny po zapnutí a jeho závěrková prodleva nepřesahuje 0,2 sekundy. Při rychlém sériovém fotografování v nastavení režimu vysoké rychlosti dosahuje frekvence 10 snímků za vteřinu, v pomalejším (2,5 fps) pak lze fotit kontinuálně po mnohem delší dobu. Z hlediska ostrosti si vede velmi dobře, protože nejvyšší hodnota se dle vykonaných testů pohybuje kolem 2050 linií na výšku snímku. Poněkud horší je to ale s jeho výkonností za šera, jelikož pod kritickou hodnotu šumu 1,5 % se TG-830 udrží jen do nastavení ISO 800. Kvalita natáčeného videa je rovněž poněkud rozporuplná. Natáčet lze v nastavení 1080p30 a 720p30 do formátu QuickTime. Záznam je sice ostrý a barvy jsou vyvážené, bohužel se ale objevuje častý třes obrazu, způsobený zřejmě chybou v systému automatického ostření. Co se týče paměťových karet, podporovány jsou standardně typy SD, SDHC a SDXC.

Olympus Tough TG-830 iHS

Při srovnání s konkurencí lze konstatovat, že TG-830 je dobrý fotoaparát, nijak výrazně ale nad ostatní nevyčnívá. Má velmi rychlou odpovědní reakci, dokáže pořídit 16 snímků frekvencí 10fps, pořizuje ostré fotografie a procentuální šance na jeho náhodné rozbití je hodně blízká nule. Disponuje také zabudovanou GPS a lze s ním pořizovat snímky v mrazu i pod vodou. Kdyby nabízel také vyšší rozlišení zadního LCD displeje, nevykazoval problémy se stabilizací videa a vedl si lépe také při focení s vyšším nastavením ISO, pak by ho bylo možno hodnotit jako skvělý přístroj a možná i nejlepší výrobek ve své kategorii. Takto je jím však dosud spíše jeho příbuzný Olympus Tough TG-1 iHS. Ani TG-830 ale není nijak špatnou volbou. Pokud stojíte o fotoaparát, který sebou můžete vzít na dobrodružné výpravy, k moři nebo třeba do vysokých hor, pak by mohl být vaším velmi zdatným a uspokojivým společníkem.

Olympus Tough TG-830 iHS

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 109 x 66 x 28 milimetrů

Hmotnost: 210 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 (1/2,3") milimetru

Efektivní počet pixelů: 16 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 6400

Rozlišení videa: 720p, 1080i, 1080p

Optický zoom: 5 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-830 iHS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.