Přeposlat Fujifilm FinePix HS50EXR

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix HS50EXR

31.05.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Svým vzhledem se fotoaparát Fujifilm FinePix HS50EXR značně podobá digitální zrcadlovce. Disponuje ostrým elektronickým hledáčkem, polohovatelným zadním LCD displejem, 42x optickým zoomem (24 – 1000 mm), množstvím fyzických ovládacích prvků a podporou focení v Raw. Má však i svoje negativa, například „plastový“ vzhled těla, limitované sériové snímkování nebo zasekávání tubusu objektivu při zoomování. Také při vyšším nastavení ISO si HS50EXR vede spíše průměrně. Celkově lze tento digitální kompakt hodnotit poměrně kladně, ovšem některé menší nedostatky z něj přece činí spíše jen lehce nadprůměrný přístroj.

Fujifilm FinePix HS50EXR

Fotoaparát se dobře drží v ruce. Tubus objektivu má přilnavý povrch, který známe ze zrcadlovek, takže jeho otáčení jde dobře, i když trochu ztuha. Ostřící kroužek jde oproti tomu otáčet pěkně hladce. Na zadní straně najdeme výklopný a otočný displej, který nám umožní podívat se na fotografovaný objekt z vícero úhlů. Nalevo od něho zase najdeme tradiční křížový volič, tlačítko zámku expozice a clony a ostatní běžná tlačítka. Nad displejem je tlačítko Q pro rychlé nastavení základních parametrů a tlačítko pro aktivaci LCD nebo hledáčku. Nechybí ani přímé tlačítko pro natáčení videa. Celkový dojem z provedení fotoaparátu je dobrý, ovšem až na použitý materiál, který působí poněkud laciným dojmem. Snímač EXR CMOS o velikosti 1/2" disponuje rozlišením 16 megapixelů. Objektiv Fujinon má rozsah světelnosti f/2,8 - f/5,6. Rozsah zoomu zase činí 24 mm až 1000 mm (42x optický zoom). Poměr stran snímků je 3:2, 4:3, 16:9, 1:1 a sekvenční snímání až 11 sn./s. Rozměry fotoaparátu činí 134,9 x 101,3 x 145,9 milimetrů a hmotnost 808 gramů.

 

Fujifilm FinePix HS50EXR

 

Snímky fotoaparátu Fujifilm FinePix HS50EXR mají vesměs velmi dobrou kvalitu. Na nejširším ohnisku je kresba v detailech výborná a to i směrem k okrajům snímku. S prodloužením ohniska kresebnosti v detailech mírně ubývá. Sudovité zkreslení na nejkratším ohnisku je minimální, stejně jako poduškovité na ohnisku nejdelším. Chromatická aberace (fialová linka na spojnici kontrastních ploch) se vyskytuje velmi zřídka stejně jako vinětace, což je na ultrazoom velmi příjemné. Při fotografování na nejdelší ohnisko je dobré použít stativ anebo minimálně pevný opěrný bod. Hladina digitálního šumu je dostatečně nízká do hodnoty kolem ISO 800. Od této hodnoty ale digitální šum přibývá poměrně rychle. Pro použití na web jsou vhodné snímky maximálně do hodnoty ISO 6400, ačkoliv již postrádají jakékoliv lepší detaily.

 

Fujifilm FinePix HS50EXR

 

Tento fotoaparát velmi rychle a přesně ostří a to díky vylepšenému hybridnímu systému ostření, který dokáže přepínat podle situace mezi fázovým a kontrastním automatickým ostřením. K přesnému manuálnímu zaostření na LCD displeji výrazně napomáhá v současné době velmi populární funkce, kterou využívají i jiní výrobci fotoaparátů (například Sony). Jedná se o funkci Focus Peak Highlight která bíle zvýrazní zaostřené části (hrany a linie). Makro záběry lze pořizovat již od 1 centimetru. Barevné podání je přirozené a kresba je dobrá s mírným softwarovým doostřením. Bokeh (záměrně rozostřené části snímku) je jemný bez rušivých shluků tvarů a barev. Barevné podání lze ovlivnit použitím simulací filmových materiálů, jakými jsou Velvia, která podpoří sytost barev a dynamický rozsah nebo Astia, která zjemní kresbu. Stylizace obrazu lze docílit i pomocí četných barevných efektů. Mezi ty vydařenější můžeme zařadit efekty Miniatura, Měkké zaostření nebo třeba Dynamický tón. Video je Full HD kvality s možností natáčení ve zpomaleném režimu, což umožňuje vytvářet velmi efektní záběry rychlé akce. Kvalita obrazu i zvuku je velmi dobrá, jak se ostatně dalo očekávat.

Fujifilm FinePix HS50EXR

Digitální kompakt Fujifilm FinePix HS50EXR je velmi pěkným velkým fotoaparátem s impozantním 42x zoomem ve velikosti digitální zrcadlovky. Disponuje také velmi kvalitním systémem optické stabilizace obrazu a krásným polohovatelným LCD displejem. V jeho prospěch mluví rovněž detailní elektronický hledáček, množství fyzických ovládacích prvků a podpora focení ve formátu Raw. HS50EXR se ale také nevyhnul nepříjemným chybám a nedostatkům, které jej drží poněkud zpátky. Lepší volbou a nejlepším fotoaparátem v této výkonnostní kategorii je tak zatím stále konkurenční Panasonic Lumix DMC-FZ200.

 

Fujifilm FinePix HS50EXR

 

Zdroj: www.aaron.cz

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix HS50EXR


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.