Přeposlat Canon PowerShot Elph 130 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot Elph 130 IS

05.06.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Canon PowerShot Elph 130 IS je jedním z dvojice modelů v řadě Elph, která disponuje CCD snímačem o rozlišení 16 megapixelů a 8x zoom objektivem. Rozdíl mezi tímto modelem a jeho levnějším bratránkem Elph 115 IS spočívá v přítomnosti Wi-Fi, oba ale trpí společnými neduhy v podobě pomalého výkonu a nadměrné zrnitosti snímků již při nízkých nastaveních ISO. Něco podobného od levnějších fotoaparátů očekáváme, ale například vysoce kvalitní kompakt Canon PowerShot Elph 330 HS stojí jen o zhruba 600 Kč více. To znamená, že pro Elph 130 IS je moudré se rozhodnout pouze v případě, že máte velmi nízký rozpočet a Wi-Fi je pro vás zcela nezbytný doplněk.

Canon PowerShot Elph 130 IS

Elph 130 IS je poměrně malým kompaktem, jeho rozměry činí přibližně jen 56 x 96 x 20 milimetrů a hmotnost asi 133 gramů. Je tedy velmi drobný, přesto ale větší než například miniaturní Nikon Coolpix S01. Canon nabízí tento fotoaparát v barevných variantách stříbrné, červené nebo šedé. Stejně jako u všech ostatních modelů z řady Elph, i tento má kvalitní celokovovou konstrukci. Objektiv s 8x zoom designem pokrývá zorné pole 28-224 mm (ekvivalentní k 35 mm) a jde o stejný design, jaký nacházíme u Elph 115 IS. Oba fotoaparáty si však nevedou dobře za nižšího osvětlení, u 130 IS je navíc úzké rozpětí světelnosti f/3,2 – f/6,9. Pokud tedy budete pořizovat snímky s maximální délkou objektivu, rozhodně budete potřebovat výborné světelné podmínky. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a je velmi ostrý a detailní. Při rozlišení 461 000 pixelů není sice nijak nedostižný, ale ke svému účelu plně postačí.

Canon PowerShot Elph 130 IS

Z hlediska rychlosti nepatří tento fotoaparát mezi špičku. První snímek po zapnutí pořídí až po 1,9 vteřiny a prodleva mezi dvěma snímky činí poněkud otravných 2,3 vteřiny. Závěrková prodleva je ovšem přijatelně dlouhá, neboť činí jen 0,2 vteřiny. Ostrost snímků je také dobrá, dosahuje v průměru až 2115 linií na výšku snímku. Nedostatečná je bohužel kvalita snímků při focení za vyšších nastavení ISO. Kritickou hranici šumu 1,5 % totiž Elph 130 IS udrží pouze do ISO 400, zatímco jeho kvalitnější příbuzný Elph 330 ještě při ISO 1600. Pokud potřebujete fotoaparát pro pořizování detailních snímků i za slabšího světla, pak vám nelze model 130 IS v žádném případě doporučit. Jednou z největších předností tohoto modelu je naopak dobrá implementace Wi-Fi, která vám umožní vcelku pohodlně sdílet obsah například na sociálních sítích. Problémem není ani posílání snímků a videí na PC nebo kompatibilní tiskárnu, nebo třeba přidávání dat z GPS.

 

Canon PowerShot Elph 130 IS

 

Slabým bodem fotoaparátu je rovněž nahrávání videa. Záznam je totiž omezen na maximální kvalitu 720p25 ve formátu QuickTime. Jeho obrazová kvalita však není tak vysoká, jak bychom mohli doufat. Dokonce i za jasného světla se natočený záznam jeví jako nadměrně zrnitý. Během natáčení můžete libovolně zoomovat, zvuk pohybujícího se objektivu je ale na audio záznamu výrazně slyšitelný. Celkově je nicméně zvuk záznamu dostatečně hlasitý a příjemně čistý. Potěšující je také přiložená nabíječka, která nebývá v poslední době již zvykem. Jediným portem v rámci rozhraní je standardní miniUSB konektor, podporovány jsou pak paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

 

Canon PowerShot Elph 130 IS

 

Jak tedy zakončit recenzi tohoto zajímavého kompaktního fotoaparátu? Bohužel bude vyznívat spíše negativně, a to z následujících důvodů. Zatímco jedinými většími klady jsou 8x zoom objektiv, vcelku ostré výsledné snímky (za dobrého osvětlení) a přítomnost Wi-Fi, nedostatků by se našlo více. Elph 130 IS je poměrně pomalý fotoaparát, který produkuje nadměrně zrnité snímky i za nižšího nastavení ISO a jeho video je kvalitou limitováno na 720 pixelů. Největším problémem je ale fakt, že jen o trochu dráž si můžete pořídit mnohem kvalitnější model. Dokonce i slabší Elph 115 IS je nejspíš lepší koupí, protože i když nemá tak ostrý LCD displej nebo podporu Wi-Fi, kvalitou snímků se v podstatě svému příbuznému plně vyrovná. Přitom je samozřejmě levnější, což je v každém srovnávání podstatné kritérium.

Canon PowerShot Elph 130 IS

 

Základní údaje:

Rozměry: 56 x 96 x 20 milimetrů

Hmotnost: 133 gramů

Typ snímače: CCD

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost LCD: 3" (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 461 000 pixelů

Kvalita videa: 720p25

Světelnost: f/3,2 – f/6,9

Nejvyšší hodnota ISO: 1600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot Elph 130 IS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.