Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-WX80

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-WX80

10.06.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-WX80 je kompaktem schopným pořizovat ostré snímky, a to i v horším osvětlení. Díky svému velmi štíhlému designu působí elegantně, přesto v sobě uchovává úctyhodný 8x zoom objektiv a zabudovanou Wi-Fi funkcionalitu. Má také velmi krátkou závěrkovou prodlevu, schopnost rychlého sériového snímání a natáčí video ve vysoké kvalitě 1080p60. Od nejvyššího hodnocení jej však vzdalují nedostatky v podobě LCD displeje s nepříjemně nízkým rozlišením, pomalá startovací reakce a některé další drobnosti. Stále tak platí, že nejlepším modelem této kategorie je Canon PowerShot Elph 330 HS. Pokud však máte omezenější rozpočet a nevadí vám dnes již mizerné rozlišení displeje 230 tisíc pixelů, pak je WX80 nepochybně hoden vaší pozornosti.

Sony Cyber-shot DSC-WX80

Fotoaparát WX80 měří pouze 92 x 52 x 22 milimetrů, patří tedy k velmi malým kompaktům. Hmotnost této velikosti odpovídá, dosahuje pouze 124 gramů. Nejde o úplně nejmenší fotoaparát této kategorie, těžko už si ale lze představit menší model s fyzickými ovládacími prvky (ještě menší Coolpix S01 již zcela spoléhá na dotykové uživatelské rozhraní). Objektiv vykazuje design osminásobného optického zoomu (ohniskový rozsah 28 – 224 mm) a světelnost je podobně jako u většiny fotoaparátů této třídy mírně slabší, konkrétně v rozpětí f/3,3 – 6,3. WX80 však disponuje velmi obstojnou optickou stabilizací a vede si vcelku dobře i za vyššího nastavení ISO. Vzhledem k malým rozměrům přístroje jsou i některé fyzické kontrolky nepříjemně drobné – to může mít za následek mírně zhoršenou schopnost ovládání v případě fotografů s velkými prsty.

Sony Cyber-shot DSC-WX80

Možná nejslabší součástí WX80 je jeho malý a nepříliš vizuálně kvalitní LCD displej. Standardní obrazovka na zadní straně disponuje délkou úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) a nabízí rozlišení pouze 230 000 pixelů, což je dnes již velmi málo. Jinak vcelku luxusně působící kompakt tak v tomto parametru zaostává za většinou svých konkurentů. Displej je slabý nejen celkovým rozlišením, ale také nedostatečnou šířkou náhledových úhlů. Velkou výhodou je naopak zabudované Wi-Fi, umožňující poměrně pohodlně sdílet vámi vytvořený obsah například na sociálních sítích, posílat jej na HD televizor, PC, smartphone apod. K dispozici je také zajímavá možnost využít váš chytrý telefon nebo tablet jako dálkově ovládaný hledáček. Aplikace PlayMemories Mobile (dostupná v rámci operačních programů iOS a Android)  umožňuje například dálkově zoomovat, natáčet video, zapínat časovač, ovládat blesk apod.

Sony Cyber-shot DSC-WX80

Z hlediska rychlosti je WX80 nevyrovnaný. Je pomalý co se týče startu; první snímek po zapnutí pořídí až za rovné 2 vteřiny. Poté už je ale naopak překvapivě rychlý, například závěrková prodleva u něho činí jen 0,1 vteřiny. Sérii deseti rychlých snímků pořizuje rovněž značnou rychlostí, konkrétně 6,7 fps. Po této sérii budete čekat asi 8,5 vteřiny, než se snímky zapíšou na paměťovou kartu. V rámci své velikosti je tento fotoaparát také velmi ostrý, co se kvality snímků týče. Testy ukázaly hodnoty kolem 2030 linií na výšku a i při velkém zvětšení na kvalitních monitorech vykazují podrobné detaily. Z hlediska kvality snímků při vyšších nastaveních ISO je však WX80 spíše průměrný. Kritickou hranici digitálního šumu pod 1,5 % udrží pouze do ISO 400 (při ISO 800 činí ještě akceptovatelných 1,6 %), ale při vyšších hodnotách již detaily snímku značně trpí. Video je natáčeno ve vysoké kvalitě 1080p60 a působí hladce a kvalitně. Také zvuk je dobrý a pohyb objektivu nezanechává na zvukovém záznamu prakticky žádné stopy. Videozáznam je pouze poněkud bezkontrastní, v rámci tohoto velikostního formátu však WX80 přesto docela příjemně překvapuje.

Sony Cyber-shot DSC-WX80

Z prvků konektivity nalezneme porty microUSB stejně jako microHDMI. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC, SDXC a zároveň s nimi také formát Memory Stick Duo. Co tedy dodat závěrem? O tomto fotoaparátu můžeme říci hodně pozitivních věcí. Pořizuje kvalitní a detailní snímky, má velmi skladné rozměry, navzdory tomu 8x zoom objektiv a funkcionalitu Wi-Fi i možnost dálkového ovládání. Bohužel však není prostý chyb, mezi které patří mírně deformovaný obraz natočeného videa, neprakticky malé kontrolní prvky nebo displej s příliš nízkým rozlišením. Pokud vám tyto nedostatky nevadí, navíc pak preferujete malé fotoaparáty a ještě k tomu chcete ušetřit, pak vám možná WX80 bude plně vyhovovat. Jen o trochu dražší je ale jeho nepochybně lepší konkurent, Canon PowerShot Elph 330 HS.

Sony Cyber-shot DSC-WX80

Základní údaje:

Rozměry: 92 x 52 x 22 milimetrů

Hmotnost: 124 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Velikost LCD: 2,7" (6,8 cm)

Rozlišení LCD: 230 000 pixelů

Optický zoom: 8x

Baterie: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-WX80


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.