Přeposlat Olympus Tough TG-2 iHS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-2 iHS

17.06.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Odolný outdoorový fotoaparát Olympus Tough TG-2 iHS jsme si předběžně představili již v březnu. Je přímým nástupcem skvělého modelu TG-1, který byl vloni většinou recenzentů považován za jeden z nejlepších odolných kompaktů na trhu. Nečiní mu totiž problémy pořizovat snímky hluboko pod hladinou, vydrží opakované pády, velký tlak i extrémní teploty. Navíc má i rychlý objektiv a pořizuje velmi hezké a ostré snímky. Není samozřejmě perfektní, o čemž svědčí například mírně rozostřené okraje snímků, jde však spíše o detaily. Vzhledem k tomu, že se srovnatelně kvalitní outdoorový model dosud neobjevil a TG-2 je levnější a disponuje oproti svému předchůdci několika vylepšeními, lze tento novější model považovat opět za jeden z nejlepších na současném trhu. Podívejme se na něj tedy blíže.

Olympus Tough TG-2 iHS

Již při prvním pohledu na celkovou podobu TG-2 rozeznáme jeho příslušnost k odolným „rugged“ fotoaparátům. Objektiv je umístěn v pravém horním rohu a tělo je celokovové, jasně stavěné na odolnost proti nárazům. Rozměry tohoto kompaktu činí 111,5 x 66,5 x 29,1 milimetru a hmotnost dosahuje vcelku příjemných 230 gramů. TG-2 je k dispozici ve dvou základních barevných variantách – červené s černými akcenty a naopak. 4x zoom objektiv pokrývá ohniskovou vzdálenost 25 – 100 mm, světelnost se pohybuje v rozmezí f/2 až f/4,9. V tomto ohledu je TG-2 mezi odolnými kompakty vcelku ojedinělý. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a využívá technologii OLED. Rozlišení činí 610 000 pixelů, což je zcela obstojné a dostatečné. Displej se dá navíc dobře využívat i za jasného slunečného dne.

 

Olympus Tough TG-2 iHS

 

Podle výrobce by tento fotoaparát měl vydržet ponoření až do hloubky 15 metrů, což je rovněž jakýsi rekord pro tuto kategorii. Vydrží bez problémů také pády z výšky lehce přes dva metry, asi 100 kilogramů tlaku a teploty kolem -10°C. Pokud je pro vás ponoření do patnáctimetrové hloubky stále málo, můžete tento fotoaparát vybavit také voděvzdorným pouzdrem, se kterým lze TG-2 používat dokonce v hloubce kolem 45 metrů! Pokud ale nemáte až takto extrémní požadavky, mohl by vám vyhovovat rovněž konkurenční Panasonic Lumix DMC-TS20, pořizující snímky v hloubce kolem pěti metrů. TG-2 disponuje také modulem GPS, elektronickým kompasem a manometrem. Ten vás kromě aktuálně naměřené hloubky a tlaku při ponoru upozorní také na nebezpečné přiblížení kritické hranici 15 metrů (resp. 50 anglosaských stop, tedy 15,2 m). Nechybí ani přídavná přední LED svítilna, pomáhající osvětlit scénu a urychlující autofokus.

Olympus Tough TG-2 iHS

TG-2 je také velmi rychlý fotoaparát. První snímek pořídí již 0,9 vteřiny po zapnutí a jeho závěrková prodleva nepřesahuje 0,1 vteřiny. Sériové snímání probíhá rychlostí 5,3 fps, dle testů přitom zvládne tímto tempem pořídit i 50 snímků za sebou. I z hlediska těchto parametrů je TG-2 mezi odolnými fotoaparáty výjimečný. Ostrost snímků je při okrajích poněkud slabší než v jejich středu (1670 oproti 2100 liniím na výšku), nejde ale o nic katastrofického. V rámci svého snímače o velikosti 1/2,3" si vede velmi dobře i při udržování hladiny digitálního šumu při vyšších nastavením ISO. Pod kritickou hodnotu 1,5 % se „vejde“ ještě při ISO 1600, což je více než obstojné. Video dokáže natáčet v úctyhodné kvalitě 1080p60 nebo 720p60 do formátu QuickTime. Vizuálně je záznam plynulý a hezký, problém je pouze s audiozáznamem. Zvuk pohybujícího se objektivu je totiž na záznamu velmi nepříjemně slyšitelný. To je ale zároveň jediný větší nedostatek fotoaparátu. Podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Olympus Tough TG-2 iHS

Závěrem lze konstatovat jediné: Olympus Tough TG-2 iHS je nepochybně nejlepším odolným kompaktem na současném trhu, který většinu svých konkurentů dalece překonává (s výjimkou svého vlastního předchůdce TG-1, oproti kterému je lepší jen částečně). Kromě samozřejmé odolnosti vůči nepřízni okolí disponuje také velmi dobrou výkonností při focení za vyššího nastavení ISO, má extrémně rychlý objektiv i celkovou výkonnost, nechybí mu GPS, kompas, manometr ani makro LED svítilna. Jedinou výtkou je, že by mohl mít ostřejší objektiv a při nahrávání videa by nemusel být zvuk jeho pohybu tolik znatelný. Z tohoto poměru tedy vyplývá jediný možný závěr: TG-2 lze skutečně vřele doporučit každému zájemci.

 

Olympus Tough TG-2 iHS

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 111 x 66 x 29 milimetrů

Hmotnost: 230 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 (1/2,3") milimetru

Efektivní počet pixelů: 12 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 610 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 6400

Rozlišení videa: 720, 1080 pixelů

Optický zoom: 4 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-2 iHS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.