Přeposlat Nikon Coolpix P330

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P330

16.07.2013 | Vladimír Socha | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Kompaktní fotoaparát Nikon Coolpix P330 je dalším z přírůstků do modelové řady P. Patří k velmi výkonným kompaktům, pořizujícím ostré a detailní snímky a vedoucím si dobře i za vyššího nastavení ISO. 12ti megapixelový CMOS snímač disponuje pětinásobným optickým zoomem a výbornou světelností. Výhodou je také zabudovaný modul GPS, dále podpora Wi-Fi a formátu Raw. Kovové tělo fotoaparátu je příjemně skladné a působí solidně. Největším negativem tohoto přístroje jsou naopak jeho pomalé reakce při ukládání snímků, nízká odolnost proti vlhkosti a malá výdrž baterie.

Nikon Coolpix P330

P330 je fakticky klonem modelu Nikon Coolpix P310, který však disponuje menším (1/2,3") snímačem. Oba tyto fotoaparáty mají velmi podobný tvar i rozhraní ovládacích prvků. Při rozměrech 103 x 58 x 32 milimetrů je P330 prakticky stejně velký jako jeho příbuzný, hmotnost 200 gramů je však o trochu vyšší. Objektiv má 5x zoom design s ohniskovým rozpětím 24 – 120 mm (35 mm ekvivalent) a velmi dobrou světelností f/1,8 až f/5,6. Objektiv i celý fotoaparát vykazuje podobný technologický koncept jako konkurenční Canon PowerShot S110. Oba totiž využívají design snímače 1/1,7" s pětinásobným optickým zoomem. Z hlediska ovládacích prvků lze mluvit pozitivně, protože P330 vykazuje velké množství fyzických kontrolek. Zvláštní je zpomalené tlačítko power, které fotoaparát aktivuje (zapne) až po nestandardně dlouhém stisku. Na první pohled by mohlo jít o opatření zamezujícím nechtěnému zapnutí fotoaparátu například v zavazadle, vzhledem k umístění mírně vtlačeného tlačítka power je však nechtěné zapnutí velmi nepravděpodobné.

 

Nikon Coolpix P330

 

Zadní LCD displej je skutečně krásný. Má standardní rozměr úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), ovšem rozlišení je s 921 000 pixely výrazně nadprůměrné. Obraz je velmi ostrý i detailní a displej je dostatečně jasný pro využití například za slunečného dne. Dá se říci, že jde o jeden z nejlepších LCD displejů u novějších kompaktních fotoaparátů, u kterých se často setkáváme s rozlišením 460 tisíc (Canon S110) a někdy dokonce jen 230 000 pixelů (Sony Cyber-shot DSC-WX80). Běžným znakem kompaktů není ani zabudovaný GPS modul, který u P330 nacházíme. Z hlediska rychlosti si vede tento fotoaparát spíše průměrně. První snímek po zapnutí pořídí asi za 2,1 vteřiny a jeho závěrková prodleva činí 0,2 vteřiny. Sériové snímání je také velmi rychlé, sérii deseti následných snímků totiž zvládne rychlostí 6,8 fps. Problémem je až čas následujícího zapsání na paměťovou kartu. Při testovaném použití 95 GB karty SanDisk trvalo zapsání snímků ve formátu JPG nebo Raw asi 25 vteřin, v kombinaci JPG+Raw pak dokonce nekonečných 105 vteřin. Tímto kritériem se jinak velmi výkonný P330 bohužel řadí k těm nejpomalejším.

 

Nikon Coolpix P330

 

Ostrost snímků je velmi uspokojivá, stejně jako výkonnost za vyššího nastavení ISO (až do ISO 1600 se digitální šum drží pod hranicí 1,5%). Kvalita natočeného videozáznamu je velmi dobrá. Soubory se ukládají do formátu QuickTime a lze je pořizovat v kvalitě 1080p30 nebo 720p30. Barvy jsou syté a plné, detaily pak ostré a ničím nenarušované. P330 dokáže při natáčení velmi rychle přeostřovat, přičemž zvuk pohybujícího se objektivu je jen velmi slabě slyšitelný. K dispozici je USB konektor a micro HDMI port, podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC. K nabíjení slouží AC adaptér a USB kabel, což bude pro mnohé možná zklamání. Nikon Coolpix P330 je každopádně velmi výkonným a silným fotoaparátem, který drží zpět pouze jediný významný nedostatek – rychlost ukládání pořízených snímků.

 

Nikon Coolpix P330

 

Pokud bychom hodnotili pouze samotný výkon, patří P330 k nejlepším kompaktům na současném trhu. Pořizuje skvělé a detailní snímky, poradí si dobře i za nižšího osvětlení a natáčí vizuálně skvělé video. Podpora GPS, Wi-Fi a výborná světelnost objektivu jsou dalšími klady tohoto kompaktu. Problém je tak pouze v extrémně pomalé reakci při ukládání snímků a některých dalších drobnostech (menší odolnost proti vlhkosti, rozmístění ovládacích prvků a malá výdrž baterie). Nejde o katastrofální bilanci, ale výčet negativ bohužel postačí k vytěsnění tohoto jinak velmi kvalitního kompaktu z kategorie těch nejlepších. Pokud se nechcete spokojit se zmíněnými nedostatky, lze doporučit zejména kvalitní konkurenční modely Canon S110 nebo Canon PowerShot Elph 330 HS.

 

Nikon Coolpix P330

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Rozměry: 103 x 58 x 32 milimetrů

Hmotnost: 200 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/1,7"

Rozlišení snímače: 12,2 megapixelu

Úhlopříčka displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 921 000 pixelů

Rozlišení videa: Full HD (1920 x 1080)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix P330


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.