Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-WX300

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-WX300

25.07.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Jak je obecně známo, hlavní výhodou kompaktních fotoaparátů oproti smartphonům je jejich dlouhý objektiv. Sony Cyber-shot DSC-WX300 je v současnosti jedním z nejmenších a nejlehčích kompaktů, které mohou nabídnout dvacetinásobný zoom. Disponuje také zabudovaným Wi-Fi pro rychlé sdílení obsahu a skvělou výdrží baterie. Negativa lze spatřovat v nestabilitě při focení s plně vytaženým objektivem (z důvodu malé hmotnosti a rozměrů), displej je také za jasného světla špatně čitelný a objektiv má bohužel špatnou světelnost, což jej odkazuje jako ideální pro pořizování kvalitních snímků spíše jen za denního světla. Přesto lze tento malý kompakt hodnotit poměrně vysoko.

Sony Cyber-shot DSC-WX300

DSC-WX300 je designován tak, aby maximální délku objektivu vtěsnal do co nejmenšího a nejlehčího těla. Díky jeho kompaktnosti tak 20x zoom objektiv skutečně můžete nosit pohodlně i v malých kapsách. Celkové rozměry fotoaparátu činí pouze 96 x 54,9 x 25,7 mm a hmotnost dosahuje jen 139 gramů. Před tímto modelem disponoval v rámci stejné výrobní řady největším zoomem model WX 150, a to 10x 25 – 250 mm. Aby společnost Sony dokázala toto rozpětí zdvojnásobit, bylo třeba mírně navýšit rozměry, ovšem skutečně jen neznatelně. Aby se do tohoto malého těla mohl vejít objektiv s rozpětím 25 – 500 mm, byl použit 20timegapixelový snímač Exmor R CMOS o velikosti 1/2,3 palce, přičemž je z něj efektivně využito pouze centrálních 18,2 megapixelu. Tento fakt bohužel poněkud snižuje celkovou obrazovou kvalitu snímků, nejde však o zásadní problém. Pokud nebudete snímky v počítači zvětšovat a detailně s nimi pracovat, pak žádné znatelné snížení kvality rozhodně nepocítíte.

 

Sony Cyber-shot DSC-WX300

 

Pořízené snímky vypadají velmi dobře až do nastavení ISO 800, kdy se již projeví digitální šum a nadměrná ztráta detailů. Při rozpětí světelnosti f/3,5 až f/6,5 je ovšem jisté, že nejlepší výkon z tohoto fotoaparátu dostanete pouze za denního světla, a navíc jen ve venkovním prostředí. Přesto máte jistotu, že kvalita snímků je za každých podmínek lepší než prakticky u jakéhokoliv smartphonu. WX300 také pořizuje velmi pěkné video, které je svojí kvalitou srovnatelné s kamerou vstupní úrovně. Frekvence 60i a výkonná stabilizace obrazu navíc zajišťují hladké zobrazení pohybu. Stejně jako u snímků platí, že s vytaženým objektivem pořídíte dobré záběry spíše jen za plného světla. Videa se ukládají do formátu AVCHD, pro sdílení na webu však můžete zvolit také formát MP4. Optický zoom pracuje i v průběhu natáčení videa a pohyb objektivu je při tišších scénách bohužel mírně slyšitelný. Na horní straně fotoaparátu se také nachází kvalitní stereo mikrofon.

 

Sony Cyber-shot DSC-WX300

 

Z hlediska rychlosti si WX300 vede velmi dobře. První snímek pořídí asi za 2,1 vteřiny po zapnutí, prodlevy mezi jednotlivými snímky činí zhruba rovnou vteřinu. Při zapnutí blesku se tato prodleva značně prodlouží a čas mezi dvěma snímky pak činí asi 3,9 vteřiny. Závěrková prodleva dosahuje za dobrého světla jen 0,2 sekundy, v horším světle a s vytaženým objektivem pak asi 0,6 sekundy, což je stále velmi dobré. Sériové snímání může probíhat při frekvenci až 10 fps, podstatně pomalejší je ale čas pro ukládání snímků. WX300 je tedy značně rychlý fotoaparát, který ale přesto není vhodný pro fotografování rychlých a chaoticky se pohybujících objektů, zejména pak ne za slabšího světla. Vzhledem k absenci úchytu je při maximálním zoomu fotoaparát poněkud nestabilní a je potřeba držet jej pevně oběma rukama. Zadní fixovaný LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení obstojných 461 000 pixelů. Bohužel však není dostatečně jasný pro kvalitní použití za slunečného dne, což je v rozporu s ideálními podmínkami pro focení tímto fotoaparátem. Velmi pěkná je naopak výdrž baterie, umožňující pořízení až 500 snímků, což je na takto malý přístroj úctyhodné.

Sony Cyber-shot DSC-WX300

Sony Cyber-shot DSC-WX300 je tedy velmi pohledný malý kompakt, který pořizuje dostatečně kvalitní snímky za dobrého světla, nabízí velkorysý dvacetinásobný zoom, zabudovanou konektivitu Wi-Fi, množství automatických režimů a v rámci velikosti skvělou výdrž baterie. Bohužel si ale nevede dobře při slabším světle, jeho LCD displej není dostatečně jasný pro plnohodnotné využití za slunečného dne a při plném zoomu bývá malý fotoaparát značně nestabilní. Když zvážíme všechny jeho přednosti i nedostatky, pak z tohoto srovnání vychází WX300 stále dobře. Pokud tedy toužíte po malém a elegantním kompaktu s velkým zoomem a jste přitom obeznámeni se všemi jeho slabostmi i přednostmi, pak může rozhodně být tím pravým pro vás.

Sony Cyber-shot DSC-WX300

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Rozměry: 96,0 x 54,9 x 25,7 milimetrů

Hmotnost: 139 gramů

Typ snímače: Exmor R CMOS

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 21,1 megapixelů/ efektivní 18,2 megapixelu

Světelnost objektivu: F3,5 – F6,5

Úhlopříčka displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD: 460 800 pixelů

Maximální rozlišení videa: Full HD (1920 x 1080)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-WX300


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.