Přeposlat Sony Alpha 58

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha 58

22.08.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Alpha 58 je vstupním modelem digitální zrcadlovky v řadě tohoto výrobce. Přístroj s 20ti megapixelovým snímačem nabízí několik menších vylepšení oproti předchozí generaci v podobě Alpha 57, například krásný elektronický hledáček OLED s SVGA rozlišením. Předností je také výklopný LCD displej a dobře řešené rozhraní ovládacích prvků. Alpha 58 si vede zdatně při vyšších nastaveních ISO a v režimu sériového snímkování zvládá plné rozlišení. Na druhou stranu však zaostává v rychlosti sériového snímkování za svým předchůdcem, oproti ostatním fotoaparátům od Sony nemá tak ostrý EVF a zadní LCD displej není uspokojivý z hlediska rozlišení ani velikosti. Alpha 58 je dobrý fotoaparát, ale oproti kvalitním konkurentům příliš nevyniká.

Sony Alpha 58

Alpha 58 není vlastně pravověrnou zrcadlovkou. Patří mezi SLT (Single-Lens Translucent) fotoaparáty, které využívají fixní a do značné míry propustné zrcadlo. Část světelného odrazu je přístrojem využit pro fázové ostření a výsledkem je bleskové automatické ostření při natáčení videozáznamu nebo v režimu živého náhledu. Rovněž sekvenční snímání je velmi rychlé. Alpha 58 dosahuje v rámci své kategorie (DSLR vstupní úrovně) vcelku typických rozměrů – ty činí 129 x 95 x 78 milimetrů, hmotnost nepřekračuje 492 gramů. Zmíněný elektronický hledáček disponuje rozlišením 1440 000 obrazových bodů, což je nepochybně nárůst oproti panelu u předchozího modelu, nemůže se ale rovnat 2,3 megapixelovým panelům u modelů Alpha 65 a Alpha 77. Zadní LCD displej u Alpha 58 je rovněž poněkud slabší, délka úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) působí nedostatečně a rozlišením 460 000 pixelů rovněž zaostává za srovnatelnými modely (jako je Pentax K-50, disponující LCD s dvojnásobným rozlišením).

 

Sony Alpha 58

 

Malý displej nechává na zadní straně těla fotoaparátu dostatek místa pro ovládací prvky, jejichž umístění je dobře vyřešeno. CMOS snímač velikosti APS-C (23,5 x 15,6 mm) má rozlišení 20,1 megapixelu a poměr stran 3:2. Z hlediska rychlosti je Alpha 58 mírně rozporuplný fotoaparát. Při startu je poněkud pomalejší, první snímek pořídí asi za 2,8 vteřiny. Závěrková prodleva je ale extrémně krátká, nepřesahuje totiž 0,05 sekundy. V horším světle se může prodleva prodloužit až na 1,5 vteřiny, což je však stále obstojné. Při rychlém sériovém snímkování je Alpha 58 trochu pomalejší, než jeho předchůdce – zvládá asi 5 fps v plném rozlišení, počet takto pořízených snímků závisí na jejich formátu. Ve speciálním režimu lze rychlost navýšit na 7,3 fps, ovšem za cenu výrazného zúžení ohniskového rozpětí a zároveň snížení rozlišení snímků na 5 megapixelů. Fotoaparát pak pořídí 25 snímků před konečným zpomalením, přičemž jejich nahrání na paměťovou kartu mu zabere jen 3,1 vteřiny.

 

Sony Alpha 58

 

Ostrost fotografií je spíše průměrná, celková obrazová kvalita pořízených snímků je ale velmi dobrá. Zdatně si Alpha 58 vede také při vyšších nastaveních ISO. S elektronickým šumem si poradí hravě až do hodnoty ISO 3200, kdy jej stále drží pod kritickou hranicí 1,5 %. Při ISO 6400 jsou detaily ještě stále akceptovatelné, ačkoliv šum již dosahuje hodnoty 1,8 %. Zejména ve formátu Raw jsou snímky velmi pěkné, i když už mají sklon k zrnitosti. Při ISO 12800 již nelze počítat s kvalitními snímky ani v Raw, ani v JPG; všechny jsou zrnité a prakticky postrádají detail. Alpha 58 si v tomto ohledu nicméně vede skvěle, podobné výsledky poskytuje například také již zmíněný šestnáctimegapixelový Pentax K-50. Video je natáčeno v kvalitě 1080i60 nebo 1080p24 v AVCHD, případně ve formátu MP4 v kvalitě 1080p. Videozáznam je skutečně velmi hezký, a to i díky bleskovému ostření. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC, stejně jako karty Sony Memory Stick PRO Duo.

 

Sony Alpha 58

 

Sony Alpha 58 je dobrá digitální zrcadlovka, rozhodně však není nejlepším modelem, jaký může Sony (natož pak ostatní výrobci) nabídnout. Nepřekonává model Alpha 65, který disponuje GPS, vyšší rychlostí sériového snímkování a v neposlední řadě ostřejším elektronickým hledáčkem. Pokud nejste příznivci EVF, můžete také sáhnout po konkurenčních modelech Pentax K-50 nebo Nikon D5200, které nabízejí velmi vysokou kvalitu a obecně skvělou výkonnost. Alpha 58 rozhodně nikoho neurazí, jeho velmi slabý LCD displej a horší elektronický hledáček jej však drží zpátky. Nejste li příliš limitováni financemi, pak se rozhodně vyplatí investovat do ještě větší kvality.

 

Sony Alpha 58

 

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Velikost: 129 x 95 x 78 mm

Hmotnost: 492 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23,5 x 15,6 (APS-C) mm

Rozlišení snímače: 20,1 megapixelu

Citlivost ISO: 100 - 25800

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Poměr stran LCD displeje: 3:2

Rozhraní: HDMI, USB

Způsob napájení: Akumulátor

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha 58


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.