Přeposlat Panasonic Lumix DMC-TS5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-TS5

21.11.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Panasonic Lumix DMC-TS5 je v současnosti nejvyšším modelem odolného fotoaparátu svého výrobce. Solidní model s 16ti-megapixelovým snímačem můžeme bez obav ponořit až do hloubky 13 metrů, přežije opakovaný pád ze dvoumetrové výšky a vydrží lecjakou nepříjemnost. Navíc pořizuje velmi kvalitní snímky i video, disponuje Wi-Fi i NFC a lze jej ovládat dálkově. Bohužel si ale nevede příliš dobře za šera (alespoň ve srovnání s většinou podobných konkurentů) a může se ponořit jen do o dva metry menší hloubky. Nepřekonává tak například skvělý Olympus Tough TG-2 iHS. Celkově je ale DMC-TS5 výborný odolný kompakt, který rozhodně musíme brát vážně.

Panasonic Lumix DMC-TS5

TS5 se z hlediska svého designu drží dobře zajetých kolejí – exteriér tvoří barevně vyvedený pevný kov, snímač je umístěn v pravém horním rohu (při pohledu zepředu). Celkové rozměry jsou také zcela typické – 110 x 67 x 29 milimetrů a hmotnost 214 gramů. Tyto standardní tvary některé odolné kompakty porušují – to je příklad modelu Pentax WG-3 GPS, který umístil snímač doprostřed svého těla. Objektiv TS5 má 4,6x zoom (ohniskové rozpětí 28 – 128 mm) a světelnost f/3,3 – 5,9. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 pixelů. To sice není moc, rozhodně to ale není špatné; u odolných fotoaparátů donedávna převažovaly slabé displeje s rozlišením pouhých 230 000 pixelů (např. Panasonic TS20). Co se týče odolnosti, provedené testy skutečně potvrzují vysokou výdrž tohoto kompaktu pod vodou i při pádech na pevný podklad. Wi-Fi konektivita je také bezproblémová; umožňuje snadné sdílení obsahu se zařízeními s operačním systémem Android a iOS, stejně jako dálkové ovládání fotoaparátu.

Panasonic Lumix DMC-TS5

Rychlost není u TS5 nedostatkem: první snímek pořídí za zhruba 1,7 sekundy po zapnutí a závěrková prodleva nepřesahuje pouhých 0,05 sekundy. Režimy sériového snímkování jsou početné a maximální rychlost v plném rozlišení činí asi 8,2 fps. Tuto frekvenci ale udrží pro pouhých 7 snímků, takže pro delší sérii musíte zvolit pomalejší tempo. Při 4,7 fps zvládne tento kompakt pořídit 13 snímků, při 1,9 fps pak již 92 snímků. Z hlediska ostrosti si TS5 vede dobře, maximální zjištěná hodnota činila v testech 1959 řádků na výšku snímku (přičemž hodnota 1800 je považována za dostatečnou ostrost). Mezi odolnými kompakty však v tomto směru dominuje konkurenční model Nikon AW110 s úctyhodným údajem 2836 řádků. Bohužel méně uspokojivých výsledků dosahuje TS5 při zvládání digitálního šumu. Kritickou hodnotu 1,5 % totiž udrží pouze do hodnoty ISO 200, při vyšších hodnotách už je kvalita snímků znatelně snížena.

Panasonic Lumix DMC-TS5

Natáčení videa je jednou ze silných stránek tohoto kompaktu. Záznam je pořizován až do nastavení 1080p30, čemuž plně odpovídá jeho kvalita. Obraz je totiž velmi ostrý, zcela plynulý a barvy jsou syté a věrné. Objektiv může v průběhu natáčení obraz libovolně přibližovat a oddalovat, jeho pohyb je ale bohužel na záznamu slyšitelný. Pokud nicméně nenatáčíte například tiché dialogy, nebude to pro vás znamenat velkou komplikaci. Na boku fotoaparátu nalezneme vodotěsná dvojitá dvířka, která kryjí standardní USB konektor, micro HDMI port a slot pro paměťové karty. Podporovány jsou přitom karty typu SD, SDHC a SDXC. K dispozici je také GPS, doplňující geografické údaje k vašim snímkům. Pracuje zcela bez problémů, signál zachytí spolehlivě do dvou minut a lokalizace je zcela přesná.

Panasonic Lumix DMC-TS5

Závěrem tedy můžeme konstatovat, že Panasonic Lumix DMC-TS5 je velmi povedeným odolným fotoaparátem, který se může stát vaším nerozlučným společníkem na cestách a při výpravách do terénu. Přežije opakované pády na tvrdou zem, nevadí mu ponoření do hloubky 13 metrů, a když na to přijde, poskytuje velmi kvalitní snímky i video. Disponuje také zabudovaným Wi-Fi a GPS a vykazuje solidní prvky konektivity. Jde navíc o velmi rychlý fotoaparát s téměř nepostřehnutelnou závěrkovou prodlevou. Bohužel má jisté problémy s nadměrným digitálním šumem při nastaveních ISO 400 a vyšších, to je však v podstatě jediný jeho vážnější nedostatek. Celkově sice TS5 nepřekonává nejlepší odolné kompakty na trhu (například již zmíněný Olympus Tough TG-2 iHS), výrazně však za nimi nezaostává. Nejen jako fotoaparát k moři, na cesty a do přírody jej tak lze rozhodně doporučit.

Panasonic Lumix DMC-TS5

Základní údaje:

Typ: Odolný kompakt

Velikost: 110 x 67 x 29 milimetrů

Hmotnost: 214 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 6,2 x 4,6 (1/2,3") milimetru

Efektivní rozlišení: 16 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (úhlopříčka)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Maximální hodnota ISO: 3200

Rozlišení videa: 720, 1080 pixelů

Optický zoom: 4,6 x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-TS5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.