Přeposlat Historická zajímavost: Mamut

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Historická zajímavost: Mamut

26.11.2013 | Vladimír Socha | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Mezi největší deskové fotoaparáty všech dob patřil obr, kterého v rámci velkorysé zakázky vymyslel a vyprojektoval mladý americký vynálezce a fotograf George Raymond Lawrence (1868 – 1938). Přístroj dostal přiléhavé jméno Mamut a světlo světa spatřil v jubilejním roce 1900. S celkovou hmotností asi 625 kilogramů bývá dnes považován za největší funkční fotoaparát v dějinách. Proč ale vlastně takový nepraktický gigant vůbec vznikl?

Historická zajímavost: Mamut

Zajímavé je, že obří fotoaparát vznikl na zakázku bohaté železniční společnosti. Vedení Altonských železnic (Chicago & Alton Railway) totiž toužilo představit světu svoji luxusní vlakovou soupravu Alton Limited a pro tento účel chtěla pořídit působivý snímek celého vlaku. To bylo ovšem mimo možnosti tehdejší fotografické techniky. Na pomoc proto přišel zmíněný vynálezce George R. Lawrence, který si byl vědom nutnosti postavit skutečně velký a dosud nerealizovaný technologický koncept. Psal se právě rok 1900 a v dílnách J. A. Andersona v Chicagu začal vznikat největší deskový fotoaparát světa. Svými rozměry se přiblížil velkému autu, jeho kompletní délka dosáhla zhruba šesti metrů. Jde tedy o zajímavý protiklad k dnešnímu trendu neustále menších kompaktních fotoaparátů. Na dolním snímku vidíme celou soupravu Alton Limited, vyfotografovanou obřím fotoaparátem v roce 1900 (Zdroj: Wikimedia Commons).

 

Historická zajímavost: Mamut

 

Hotový fotoaparát byl převezen šest mil (asi 10 kilometrů) za město do parku Brighton, odkud pak vytipovali nejlepší místo pro vyfocení stojícího vlaku. Konstrukce pro monstrózní aparát byla umístěna v poli ve vzdálenosti asi 400 metrů od soupravy. Expozice se podařila a světlo světa spatřily zmíněné historické snímky. Otázkou zůstává, proč železniční společnost investovala obrovské finanční prostředky na pořízení pouhých tří fotografií. Šlo přitom o sumu 5000 dolarů, což na počátku minulého století rozhodně nebyla malá částka. Za takovou sumu již bylo možné zakoupit například i obstojný dům. Vše vysvětluje motto, které společnost zvolila pro prezentaci snímku: Největší fotografie světa nejkrásnějšího vlaku světa. Altonské železnice si tedy byly dobře vědomy také historického významu snímků pro dějiny fotografie. Dalším důvodem snad byla také víra, že spektakulární snímky více než vyváží neúčast zástupců železnice a hlavně celé vlakové soupravy na daleké výstavě v Paříži. Převážet vlak na lodích by totiž bylo podstatně finančně náročnější. Na dolním snímku vlečný drak, jden z devíti, které Lawrence používal k pořizování panoramatických snímků z výšky. Byl také průkopníkem letecké fotografie a v roce 1910 přešel k aviatice zcela. Zdroj: Wikimedia Commons.

Historická zajímavost: Mamut

 

Mamut nakonec vážil přes 600 kilogramů (z toho deska o hmotnosti 225 kg) a při jeho převozu na místo určení muselo asistovat 15 mužů. Vlak byl nakonec nasnímán na třech obřích fotografiích o velikosti exponované fotografické desky 8 x 4,5 stopy (2,4 x 1,3 metru). Výrobcem skleněných desek byla společnost Cramer Isochromatic Company ze St. Louis. Cena za dvanáct desek prý přitom činila závratných 1800 dolarů. Výsledné snímky pak skutečně zaujaly a na pařížské výstavě Exposition Universelle získaly cenu Grand Prize. Zatímco na luxusní vlak, jenž je objektem snímku, se však dávno zapomnělo, obří fotoaparát Mamut podněcuje lidskou představivost dodnes. Patří k výdobytkům lidského ducha a ukázkám tvořivosti vynálezců na přelomu 19. a 20. století. Nebyl sice přelomovým vynálezem, obtíže spojené s jeho funkčností ale umožnily otevřít nové pole výzkumu a posunuly fotografické technologie opět o velký kus dopředu. Dole snímek Lawrence s jeho obřím fotoaparátem, jde o výřez snímku hlavního. Oba převzaty z Wikimedia Commons.

 

Historická zajímavost: Mamut

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Historická zajímavost: Mamut


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.