Přeposlat Sony Alpha A7

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha A7

19.12.2013 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Alpha A7 je jedním ze dvou nových modelů full-frame zrcadlovek od Sony. Při zběžném pohledu vypadá velmi podobně jako jeho bratránek, Sony Alpha 7R. Oba fotoaparáty se ale značně liší svým technologickým vnitřkem. Alpha A7 je stavěn pro rychlost, nabízí bleskový autofokus, rychlé sériové snímkování a velmi dobrou kvalitu snímků i při vyšších nastaveních ISO. Kromě toho je také odolný proti vlhkosti a prachu, má ostrý výklopný LCD displej a výborný elektronický hledáček typu OLED. Nechybí ani vestavěná Wi-Fi a velmi dobře řešené rozhraní ovládacích prvků. Najdou se i drobné nedostatky, například chybí vestavěný blesk, celkově ale zdaleka nevyvažují kladné stránky. Alpha A7 je tak jedním z vůbec nejlepších fotoaparátů své kategorie.

Sony Alpha A7

Na poměry svého full-frame obrazového snímače je Alpha A7 vcelku kompaktní a lehký fotoaparát. Jeho rozměry dosahují pouze 126,9 x 94,4 x 48,2 milimetru a hmotnost se pohybuje okolo 474 gramů. Nadměrná výška fotoaparátu je způsobena vestavěným OLED elektronickým hledáčkem, který výrazně zvyšuje siluetu přístroje. Celé tělo fotoaparátu je odolné proti prachu a vlhkosti, takže nemusíte mít obavu vyzkoušet jej například i v lehčím dešti. Snímač má rozlišení 24 megapixelů a disponuje optickým low pass filtrem (OLPF). Ten snižuje možnost výskytu barevného moiré efektu na snímcích (vyvolávající nechtěný vznik „duhových“ textur na některých materiálech), což ocení zejména fotografové, kteří často pořizují snímky textilií nebo třeba detaily ptačího peří. LCD displej lze sklápět nahoru a dolů, nikoliv ale do různých úhlů, jako to umí například displej u Panasonic Lumix DMC-GH3. Má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 921 tisíc pixelů. Díky tomu je extrémně ostrý a poskytuje velmi dobrou představu o podobě výsledného snímku.

Sony Alpha A7

Elektronický hledáček je typu OLED a má rozlišení 2,36 milionu pixelů, což jej řadí mezi nejostřejší EVF, jaké digitální fotoaparáty vůbec nabízí (lepší najdeme snad jen u konkurenčního modelu Olympus OM-D E-M1). Z hlediska rychlosti si Alpha A7 vede velmi dobře. První snímek po zapnutí pořídí za 1,7 sekundy a závěrková prodleva činí jen nepostřehnutelných 0,05 sekundy (ve velmi špatných světelných podmínkách pak asi 0,7 s). Frekvence při sériovém snímkování činí 5 fps (při nastavení režimu rychlostní priority), přičemž ji udrží pro 24 následných snímků v kombinaci formátů Raw+JPG, samostatně pak 27 Raw nebo 55 JPG. Ostrost pořízených snímků je obecně vzato dostačující, ačkoliv rozhodně netrhá rekordy. Skvělá je ovšem schopnost tohoto fotoaparátu poradit si s digitálním šumem při vyšších nastaveních ISO. Alpha A7 udrží šum pod kritickou hranicí 1,5 % ještě při nejvyšším nastavení ISO 25600, což je fantastický výsledek. Plně využitelné jsou pak snímky ještě při ISO 6400, kdy stále není pozorovatelná výrazná ztráta detailů.

Sony Alpha A7

Videozáznam je natáčen do formátu AVCHD v kvalitě 1080p60, 1080i60 a 1080p24, ve formátu MP4 pak v kvalitě VGA a 1080p30. Záznam vypadá skvěle; jsou na něm patrné ostré detaily i krásně syté barvy. Autofokus pracuje stejně rychle jako v případě snímků, nechybí také vstup pro externí mikrofon a sluchátka. Zvuk je velmi dobře zaznamenán a věrně reprodukován, motorek zoomu navíc není na záznamu výrazně slyšitelný. Pokud ale plánujete proměnit svůj fotoaparát i v dobrou kameru, bude přesto externí mikrofon nejspíš nezbytností; pokud totiž provádíte v průběhu natáčení změny nastavení, neobejde se to bez slyšitelných projevů na záznamu. Z prvků konektivity zde nechybí také obligátní micro USB port a micro HDMI port. Jelikož jde o fotoaparát značky Sony, jsou podporována nejen paměťová média SD, SDHC a SDXC, nýbrž také Memory Stick Pro DUO.

Sony Alpha A7

Digitální zrcadlovku Sony Alpha A7 lze hodnotit velmi pozitivně, ba dokonce na výbornou. Nabízí totiž skvělou obrazovou kvalitu, výborně si poradí i za šera a je velmi rychlý. Disponuje také nádherným výklopným LCD displejem, velmi ostrým elektronickým hledáčkem a bleskovým autofokusem. Kromě toho je ještě odolný proti prachu a vlhkosti, má skvěle řešené rozhraní ovládacích prvků a kvalitní full-frame obrazový snímač. Disponuje také velmi rychlým sériovým snímkováním. Vestavěné Wi-Fi pak dobrý dojem z tohoto digitálního fotoaparátu pouze podtrhuje. Škoda jen, že Alpha A7 naopak nenabízí vestavěný blesk a některé další prvky, které by z něj již udělaly takřka bezchybný model. I tak si ale zaslouží jedno z nejvyšších ocenění v rámci této kategorie fotoaparátů.

Sony Alpha A7

 

Základní údaje:

Velikost: 126,9 x 94,4 x 48,2 milimetru

Hmotnost: 474 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: Full-frame (24 x 36 mm)

Rozlišení snímače: 24,3 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 600 bodů

Rozlišení EVF: 2 359 296 bodů

Maximální hodnota ISO: 25600

Zdroj: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 6

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha A7


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.