Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-RX10

23.01.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sony Cyber-shot DSC-RX10 je velmi příjemným překvapením. Poskytuje skvělou obrazovou kvalitu snímků, pracuje velmi rychle, natáčí Full HD video, má výklopný zadní displej a ostrý elektronický hledáček. Nechybí ani rychlé sériové snímání o frekvenci až 10 fps a vestavěné Wi-Fi i NFC. Ve výčtu předností by se dalo ještě dlouho pokračovat, zatímco nedostatky lze spatřovat snad jen v mírně větších rozměrech a vyšší ceně. Ta je však plně odůvodněna vysokou kvalitou tohoto výborného fotoaparátu. Ve své kategorii patří k tomu nejlepšímu, co se zatím na trhu objevilo a lze jej bez zaváhání vřele doporučit. Podívejme se na něj nyní blíže.

Sony Cyber-shot DSC-RX10

RX10 se trochu podobá jakési zmenšené digitální zrcadlovce, rozhodně se ale nepokoušejte oddělat jeho objektiv – ten je totiž permanentně připevněný k tělu fotoaparátu. Rozměry RX10 činí 129 x 88 x 102 milimetrů a hmotnost 813 gramů. Je tedy v rámci nepravých zrcadlovek možná mírně přerostlý, ale ne zase příliš. Důvodem je zejména umístění velkého jednopalcového snímače, který vyžaduje větší objektiv. Ohniskové rozpětí 24 – 200 mm představuje 8,3x zoom, což je plně odpovídající a zcela dostatečné. Apertura je fixovaná na f/2,8. Fyzické ovládací prvky jsou početné a velmi dobře umístěné. Zadní displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a skvělé rozlišení 1,2 milionu bodů. Díky tomu je extrémně ostrý a zobrazuje velmi věrně scénu před fotoaparátem. Také elektronický hledáček typu OLED je značně ostrý, tentokrát s hodnotou 1,4 milionu pixelů. Přímo vestavěno je dále Wi-Fi, NFC a množství doplňků, které práci s fotoaparátem usnadňují. Umožněno je také dálkové ovládání.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

Tento fotoaparát je také velmi rychlý. První snímek pořídí za 1,7 sekundy, čímž sice mírně zaostává za SLR fotoaparáty, vzhledem k dlouhému objektivu jde však i tak o velmi solidní výkon. Závěrková prodleva je téměř nepostřehnutelná a sériové snímkování v režimu rychlostní priority zvládá 22 JPG snímků při bleskové frekvenci 10 fps. Pokud nastavíte formát Raw nebo Raw + JPG, pak nicméně poklesne na 9 snímků a frekvenci 6,3 fps. Ostrost snímků je velmi vysoká, v závislosti na nastavení se pohybuje až kolem hodnoty 2600 linek na výšku. Skvělá je pak také stabilita, se kterou dokáže RX10 tuto vysokou ostrost udržet napříč měnícím se nastavením. Kritická hodnota digitálního šumu 1,5 % není překročena dokonce ani při nejvyšším nastavení ISO 12800, ačkoliv ztráta detailu je zde již pochopitelně patrná. Také v tomto ohledu tedy RX10 exceluje a překonává dokonce i výborný konkurenční model Panasonic FZ200.

Sony Cyber-shot DSC-RX10

Video je natáčeno ve formátu AVCHD a nejvyšší kvalitě 1080p60 (podporováno je také 60i a 24p). Problémem není ani formát MP4, jeho kvalita je ale limitována na hodnotě 1080p30 nebo 480p30. Přestože je RX10 vybaven stejným snímačem jako jeho bratránek RX100 II, procesor zpracovává u obou videozáznam odlišně. Projevuje se to zejména tím, že RX10 má obraz kvalitnější a zobrazuje více detailu, zejména pak ve stinných scenériích. Celková kvalita videa je každopádně impozantní; obraz je zcela hladký a plynulý, vysoce detailní a vykazuje dobré a vyvážené barvy. Velmi dobře a efektivně pracuje také systém optické stabilizace obrazu a zabudovaný stereo mikrofon. Zvuk motorku zoomu při natáčení je poměrně tichý, takže výsledný soundtrack výrazně nenarušuje. Nechybí ani vstup pro externí mikrofon a sluchátka. Kvalita videa je u RX10 natolik vysoká, že jako u jednoho z mála fotoaparátů této kategorie jej lze považovat za dostatečně kvalitní náhradu za kameru. Podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC i SDXC a samozřejmě také karty Memory Stick PRO Duo.

Sony Cyber-shot DSC-RX10

Sony Cyber-shot DSC-RX10 je nepochybně skvělý víceúčelový fotoaparát, který sice plně nenahradí nákladnější SLR modely, je ale výbornou variantou pro chvíle, kdy sebou nechcete nosit opravdu velký přístroj. Jinak se dá ale konstatovat, že jde o model, který prakticky nemá skutečnou slabinu. Exceluje celkovou kvalitou snímků, svojí rychlostí, nabídkou doplňků a prakticky všemi dalšími specifikacemi a vlastnostmi. Je pravdou, že nepatří k levným modelům, ale můžete si být jisti, že v tomto případě platíte za skutečnou kvalitu. Pokud tedy jeho koupě nepřesahuje vaše aktuální finanční možnosti, rozhodně vám jej lze doporučit. V pomyslné školní klasifikaci by si jako jeden z mála odnesl zřejmě čistou jedničku.

 

Sony Cyber-shot DSC-RX10

 

Základní údaje:

Typ: Nepravá zrcadlovka

Velikost: 129 x 88 x 102 milimetrů

Hmotnost: 813 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1" (13,2 x 8,8 mm)

Rozlišení snímače: 21 megapixelů

Rozsah citlivosti ISO: 125 - 12800

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1022 800 bodů

Ohniskový rozsah: 24 – 200 mm (35 mm ekv.)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-RX10


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.