Přeposlat Olympus OM-D E-M10

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus OM-D E-M10

13.02.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Olympus přichází s fotoaparátem vstupní úrovně ve své řadě OM-D, určené zejména fotografickým entuziastům. E-M10 je v této řadě nejlevnější a podobá se zejména 16ti megapixelovému modelu E-M5, navíc je vybaven integrovanou Wi-Fi. Nižší cena je ale bohužel znát i zde, ať už jde o absenci voděvzdorného obalu nebo přídatného portu. Celkově je ale E-M10 skutečně pozoruhodným fotoaparátem, který dokáže zaujmout rychlým ostřením, bleskovou sérií rychlých snímků i celkovou obrazovou kvalitou výsledných snímků. Nechybí ani vestavěná stabilizace obrazu, blesk a ostrý elektronický hledáček nebo výklopný dotykový displej. Spolu s konkurenčním modelem Samsung NX300 lze E-M10 považovat za současného krále své kategorie (bezzrcadlovky v ceně pod 1000 amerických dolarů). Představme si jej nyní blíže.

Olympus OM-D E-M10

Fotoaparát OM-D E-M10 se skutečně hodně podobá svému bratránkovi E-M5, je pouze o trochu menší. Jeho konkrétní rozměry činí 119 x 82 x 46 milimetrů, takže se ve větších dlaních může dokonce jevit jako nápadně malý. To ale naštěstí nevypovídá nic o jeho skutečných schopnostech. Bez objektivu váží E-M10 zhruba 400 gramů, je tedy neznatelně lehčí než E-M5. Ačkoliv je součástí řady OM-D, používá tento model stejné baterie, jaké nalezneme u fotoaparátů řady Olympus PEN, včetně současných modelů E-PL5 nebo E-PM2. Svým designem se značně blíží SLR fotoaparátům, což lze odvodit rovněž od řady PEN. Hledáček je umístěn na horní straně uprostřed, čímž napodobuje optické hledáčky u SLR modelů. Prostor, který by normálně optický hledáček obsahoval, je zde využit pro umístění trojosého stabilizačního systému. I přes menší rozměry nalezneme na těle přístroje dostatek fyzických ovládacích prvků, takže s ním zřejmě budou spokojeni i mnozí náročnější uživatelé.

Zadní displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a vysoké rozlišení 1,037 milionu bodů – tím se řadí mezi nejlepší displeje v této kategorii fotoaparátů. To samé se dá říci i o vestavěném elektronickém hledáčku s rozlišením 1,44 milionu bodů (ačkoliv jde o LCD, nikoliv kvalitnější OLED). Nechybí také vestavěné Wi-Fi a možnost dálkového ovládání chytrým zařízením typu tabletu nebo smartphonu. Z hlediska rychlosti nemá tento přístroj žádnou slabinu. První snímek pořídí již 0,9 sekundy po zapnutí a závěrková prodleva nepřekračuje v dobrém světle nepostřehnutelných 0,05 s. V horších světelných podmínkách se pak tato doba prodlužuje, ovšem na stále výborných 0,8 sekundy. Rychlé sériové snímkování zvládá E-M10 při frekvencí 7,9 snímků za sekundu, a to pro 33 následných JPG snímků, 18 Raw nebo 15 v kombinaci Raw + JPG. Fotoaparát si dobře poradí i s kvalitou snímků při vyšších nastaveních ISO. Kritickou hranici šumu 1,5 % sice udrží jen do průměrné hodnoty ISO 1600, i při vyšších nastaveních jsou však snímky dostatečně detailní a pro většinu účelů plně využitelné.

Videozáznam je natáčen v kvalitě 1080p30 nebo 720p30 ve formátu QuickTime. Dá se o něm mluvit velmi pozitivně, i když není rozhodně dokonalý. Obraz je totiž ostrý a barvy věrné a syté. Bohužel se zde ale projevuje efekt kutálející se závěrky – při rychlejším pohybu scény se spodní část obrazu posunuje o trochu rychleji než horní, což vytváří jakýsi „rosolovitý“ vzhled natáčené scény. Pokud tedy hledáte fotoaparát pro vážně míněné natáčení videa, měli byste se určitě poohlédnout po jiném modelu. Interní mikrofon dokáže zaznamenat zvuk v poměrně dobré kvalitě, víc toho ale E-M10 už nenabídne – není zde totiž žádný vstup pro externí mikrofon. Naopak k dispozici je standardní HDMI vstup pro připojení k televizoru a neodmyslitelný USB port. Slot pro paměťové karty podporuje karty typu SD, SDHC i SDXC. Nechybí také přiložená externí nabíječka.

Celkově lze konstatovat, že Olympus OM-D E-M10 patří k tomu nejlepšímu, co se v poslední době mezi dostupnějšími bezzrcadlovkami objevilo. Fotoaparát exceluje v obrazové kvalitě snímků, rychlostí při ostření i sériovém snímkování, vysokou kvalitou i při vyšším nastavení ISO, vestavěnou stabilizací obrazu, kvalitním hledáčkem i displejem či přítomností vestavěného blesku a Wi-Fi. Naproti tomu jedinými nedostatky jsou absence přídatného portu a vstupu pro externí mikrofon spolu s (občas) slabší kvalitou videa. Rozhodující je ovšem výkonnost, a ta je u E-M10 neoddiskutovatelná. Hledáte-li proto poloprofesionální bezzrcadlovku vstupní úrovně s dostupnou cenou, E-M10 je dnes jednou z nejvíce doporučovaných variant. Ve své vlastní kategorii totiž patří nepochybně k těm nejlepším. Jeho cena se v závislosti na objektivu pohybuje zhruba od 19 do 22 tisíc Kč.

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 119,1 x 82,3 x 45,9 milimetru

Hmotnost: 396 gramů (s baterií a kartou)

Typ snímače: 4/3 LiveMOS

Rozlišení snímače: 16,05 megapixelu

Rozsah citlivosti ISO: 200 – 25 600

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Rozlišení EVF: 1 440 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus OM-D E-M10


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.