Přeposlat Fujifilm X-A1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-A1

18.02.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm X-A1 je velmi povedenou bezzrcadlovkou s 16 MPix APS-C snímačem. Jeho přednostmi jsou skvělá obrazová kvalita snímků, rychlé sériové snímkování při frekvenci 5,5 fps, pohledný retro design, vestavěný blesk, výklopný displej s vysokým rozlišením a vestavěná Wi-Fi. Negativa lze spatřovat v absenci EVF, delší závěrkové prodlevě, pomalejšímu startu, absenci vstupu pro mikrofon nebo slabší kvalitě videa. X-A1 je každopádně nejlevnější fotoaparát ze série X, který společnost Fujifilm prodává. Je škoda, že nedisponuje několika zmíněnými doplňky navíc, jinak by šlo o velmi dobrou koupi. Takto jej lze považovat za solidního zástupce své kategorie, ale jsou i lepší.

Fujifilm X-A1

Stejně jako další modely z řady X, také X-A1 je vyveden v pohledném retro stylu. Jeho kontrolní tlačítka mají texturované okraje, což tento dojem dále umocňuje. Ačkoliv je tělo tohoto fotoaparátu prakticky stejné jako u X-M1, barevné schéma je jiné. V případě novějšího modelu máte k dispozici výběr z černé nebo indigově modré varianty. Fotoaparát je poměrně malý, zejména když uvážíme jeho velký APS-C snímač. Rozměry činí 117 x 67 x 39 milimetru a hmotnost dosahuje 330 gramů. Schéma rozmístění ovládacích prvků nepochybně uspokojí i náročnější fotografy. Zadní LCD displej je výklopný a má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm). Má také obstojné rozlišení 921 000 bodů, ačkoliv zaostává například za panelem OM-D E-M10 s 1,037 milionu bodů. Nemá však dotykovou funkci, což by pro někoho mohlo být poměrně výrazné mínus.

Fujifilm X-A1

Velmi dobrou věcí je naopak implementace Wi-Fi, byť spíše v základní podobě. Nejslabším aspektem fotoaparátu je však jeho rychlost. První snímek po zapnutí pořídí až za 1,7 sekundy. Závěrková prodleva v jasném světle dosahuje poněkud nadměrných 0,2 sekundy a v horších světelných podmínkách pak 1,3 sekundy. Naopak rychlé sériové snímkování lze pochválit, X-A1 zvládá frekvenci 5,5 fps pro 40 JPG snímků nebo 12 Raw/Raw+JPG snímků. Z hlediska ostrosti si vede poměrně dobře, dosahuje až vysoké hodnoty 2531 linek na výšku. X-A1 si dobře vede také při potlačování digitálního šumu, při nastavení citlivosti ISO 200 se pohybuje jen kolem 0,4 %. Pod kritickou hranici 1,5 % přitom udrží šum ještě při ISO 6400. Dokonce i při ISO 12800 dosahuje zmíněná hodnota jen 1,7 %, přičemž detaily při bližším pohledu již ze snímku mizí. V tomto ohledu si X-A1 v ničem nezadá s jinou bezzrcadlovkou s APS-C snímačem, Sony Alpha NEX-6.

 

Fujifilm X-A1

 

Video je natáčeno do formátu QuickTime v kvalitě 1080p30 nebo 720p30. Na první pohled je záznam velmi kvalitní a pohledný – nepostrádá detail ani ostrost, barvy jsou vyvážené a syté. Jediným, zato však velmi nepříjemným, problémem je efekt kutálející se závěrky. Ten je typický pro všechny kompakty s velkým snímačem a nevyhnul se ani X-A1. Při rychlejších pohybech s fotoaparátem v průběhu natáčení nebo při záběrech rychlé akce dochází k rychlejšímu zobrazení spodní části obrazu, který se tak jakoby „předbíhá“. Vzniká tak nepříjemná optická iluze „gumování“ obrazu, která může znehodnotit celý filmový záznam. Bohužel je tento efekt patrný i při poměrně nízké rychlosti pohybu fotoaparátu. K dispozici není také vstup pro externí mikrofon, takže poloprofesionální úroveň natáčení s X-A1 určitě neočekávejte. Z konektorů jsou k dispozici standardní mini HDMI a micro USB porty. Podporovány jsou běžné paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Fujifilm X-A1

Jak tedy shrnout hodnocení fotoaparátu Fujifilm X-A1? Jde nepochybně o velmi zajímavý a poměrně výkonný model, jehož hlavní předností je vysoká obrazová kvalita snímků a rychlé sériové snímání. Potěší také jeho zajímavý retro design a vestavěná Wi-Fi, stejně jako hezký výklopný displej. Podstatná je samozřejmě také jeho poměrně dostupná cena. Pokud vám právě tyto vlastnosti stačí ke spokojenosti, je X-A1 tím pravým fotoaparátem pro vás. Bohužel však nelze zamlčet některé jeho nedostatky, a to zejména pomalejší startovní reakce a nižší kvalitu natáčeného videa. Chybí také elektronický hledáček a vstup pro externí mikrofon. Celkově je X-A1 každopádně kvalitním a pohledným fotoaparátem, který vás nejspíš v ničem nezklame. Musíte však vědět, co od něho můžete očekávat.

Fujifilm X-A1

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 117 x 67 x 39 milimetru

Hmotnost: 330 gramů (s baterií a kartou)

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Rozsah citlivosti ISO: 100 – 25 600

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-A1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.