Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-QX100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-QX100

25.02.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

DSC-QX100 je druhým ze dvou přídatných fotoaparátů ve stylu objektivu, který uvedla pro operační systémy iOS a Android společnost Sony. Disponuje skvělou obrazovou kvalitou snímků, jednopalcovým obrazovým snímačem, Wi-Fi i NFC a kompatibilitou s uvedenými operačními systémy. Ani s nejnovějšími technologiemi však není zcela prost jistých nedostatků ve výkonnosti a není kompatibilní se systémem Windows Phone. Stejně jako DSC-QX10 však trpí zejména jednou negativní okolností – málokdo bude zřejmě ochoten platit poměrně vysokou částku za další komponentu, kterou lze snadno a lépe nahradit kvalitním kompaktním fotoaparátem. Představme si nicméně také QX100 blíže.

Sony Cyber-shot DSC-QX100

Sony nazývá QX100 „fotoaparátem ve stylu objektivu“, a to je velmi trefné – skutečně jde o přístroj, který bychom poměrně snadno zaměnili s leckterým vyměnitelným objektivem. Jde o cylindr měřící 62,5 x 62,5 x 55,5 milimetru a vážící zhruba 165 gramů. Zahrnuje také zadní nástavec bajonetu, kterým lze za pomoci klipu připevnit přístroj ke smartphonu. Sony však nabízí také větší nástavce pro tablety, pokud jste příznivci pořizování snímků za pomoci iPadu. Stejně jako u předchozího modelu QX10 je první zádrhel již ve stavbě fotoaparátu – veškerá elektronika je schována za objektivem, takže tělo je vypouklé a poměrně málo skladné například pro pohodlné nošení v kapse. V tomto směru je rozhodně lepší pořídit si klasický digitální kompakt, jakým je například příbuzný model od Sony, RX100 II (ačkoliv je o trochu těžší). Problém je také v rychlosti práce – pokud potřebujete rychle zachytit jakýkoliv okamžik, je velmi pravděpodobné, že prodleva způsobená montáží tohoto přídavného fotoaparátu bude jednoduše příliš dlouhá. Jedinou světlou stránkou je v tomto případě možnost pořizovat snímky ze zajímavých úhlů, protože fotoaparát a displej mobilu můžete držet každý v jiné ruce.

Sony Cyber-shot DSC-QX100

QX100 nabízí podobně jako RX100 II ambiciózní 20 MP snímač o velikosti 1 palce (0,52 x 0,35"), který v kombinaci s 3,6x zoom objektivem Carl Zeiss Vario-Sonnar T představuje velmi kvalitní fotoaparát, překonávající i ty nejlepší smartphonové fotoaparáty na současném trhu. Rozdíl je znatelný zejména z hlediska kvality snímků při vyšším nastavení ISO. Nepříliš četné ovládací prvky jsou umístěny na těle fotoaparátu, malý monochromatický displej zobrazuje údaj o stavu baterie. Z hlediska rychlosti nelze samozřejmě očekávat zázraky. První snímek pořídí QX100 nejdříve za 3,5 sekundy po zapnutí, což je doslova věčnost proti kvalitním kompaktům. Závěrková prodleva je při použití aplikace také velmi dlouhá, činí asi 0,4 sekundy (s mechanickou závěrkou však pouze 0,15 sekundy). Kvalita snímků je ale skutečně velmi vysoká, a to z hlediska ostrosti i dalších parametrů. Digitální šum je držen pod kritickou hranicí až do nejvyšších nastavení ISO, ačkoliv již od ISO 400 začínáme podrobným pohledem rozeznávat mírnou ztrátu detailů.

Video je natáčeno do formátu MP4 ve vysoké kvalitě 1080p30. Záznam je velmi ostrý, hladký a vizuálně pohledný, nesetkáváme se ani s nepříjemnými chybkami v plynulém zobrazení. Pouze při velmi rychlém švenkování s objektivem se může dostavit efekt kutálející se závěrky, ten však nepředstavuje podstatný problém. Také mikrofon pracuje dobře, zachytávaný zvuk je velmi čistý. Bohužel však slyšíme také zvuk motorku objektivu, což je samozřejmě nepříjemné. S natáčením ve vyloženě (polo)profesionální kvalitě v rámci QX100 nelze počítat, pro jakékoliv jiné účely je ale svojí kvalitou plně dostačující. Na jedné straně fotoaparátu se setkáme s překrytým USB portem (který má také druhou funkci pro dobíjení) a slotem pro paměťové karty microSD. Na spodní straně se také nachází otvor pro umístění stativu, který zřejmě nedojde přílišného využití. Ostatně i fotoaparát připnutý klipem ke smartphonu vypadá poněkud nestandardně a působí jaksi neprakticky. Ale to je spíše věcí vkusu, nikoliv relevantní výtkou.

Společnost Sony si nepochybně zaslouží uznání za velmi inovativní přístup a poměrně odvážný experiment. Oba nové přídatné fotoaparáty ve stylu objektivu jsou zajímavým projektem, který potěší zejména nadšence do nových prototypů a technologií nebo všechny uživatele, kteří rádi dokupují komponenty ke svým smartphonům. Je samozřejmě možné, že půjde o úspěšné modely, které si najdou široký okruh svých příznivců, a to zejména díky své nesporné originalitě. Při zvážení všech pro a proti je však nelze jednoznačně doporučit. Nabízí sice výbornou obrazovou kvalitu snímků, ale stejnou nebo ještě lepší vám zajistí i kvalitní kompaktní fotoaparáty (zejména RX100 II od stejného výrobce), které jsou navíc často i podstatně levnější. Dalším nepříznivým faktorem je nutnost samostatně dobíjet a nosit sebou další zařízení, které odporuje duchu moderních smartphonů – tedy přístrojů, které nabízí všechno v jednom kompaktním balení.

Sony Cyber-shot DSC-QX100

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 62,5 x 62,5 x 55,5 milimetru

Hmotnost: 165 gramů

Typ snímače: CMOS Exmor R

Velikost snímače: 1"

Efektivní počet pixelů: 20,2 megapixelu

Rozlišení videa: 1080p30

Optický zoom: 3,6x

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-QX100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.