Přeposlat Panasonic Lumix DMC-GF6

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-GF6

11.03.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Panasonic Lumix DMC-GF6 je kompakt s výměnným objektivem, spadající mezi kvalitní modely vstupní kategorie. Disponuje ostrým výklopným displejem s dotykovou funkcí, rychlým autofokusem, dobrou kvalitou snímků za vyššího nastavení ISO, podporou formátu Raw, rychlou startovní reakcí při zapnutí a nechybí mu ani podpora NFC a Wi-Fi. Na druhou stranu však postrádá EVF, patici hot shoe a vstup pro externí mikrofon. Dalším negativem je, že rychlé sériové snímkování má omezenou frekvenci kolem 3,5 fps. Jde tedy o klasický případ - vysoce kvalitní kompakt, jehož ambice však drží na uzdě několik významnějších nedostatků.

Panasonic Lumix DMC-GF6

GF6 působí jako mohutná obdoba digitálního kompaktu. Nenabízí elektronický hledáček ani patici, pouze výrazný výklopný zadní displej. Jeho silueta je tedy poměrně oblá a jednolitá. Celkové rozměry přístroje činí 111,2 x 64,8 x 38,4 milimetru, hmotnost pak dosahuje 280 gramů (a 432 gramů s objektivem H-FS1442A). Nejde tedy rozhodně o „kapesní“ model, které jsou ostatně mezi kompakty s výměnným objektivem vzácné. Panasonic přesto s jedním takovým již přišel – jedná se o pozoruhodně malý model GM1. Velmi povedený TFT LCD displej má zcela obvyklou délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a skvělé rozlišení 1,04 milionu obrazových bodů. Tím pádem je extrémně ostrý a navíc má velmi kvalitní odpovědní reakci na dotyk. Patří tedy k dokladům správnosti tvrzení, že dotykové panely skutečně patří i do světa moderních fotoaparátů. Snímačem je typu Live MOS s rozlišením 16 megapixelů.

Panasonic Lumix DMC-GF6

Silnou stránkou tohoto fotoaparátu je nepochybně jeho rychlost. Po startu mu totiž trvá jen 0,8 sekundy, než pořídí první snímek. V dobrém světle pak závěrková prodleva činí 0,1 sekundy a zejména skvělých 0,6 sekundy v horších světelných podmínkách. Zklamáním je však nízká frekvence v režimu rychlého snímkování – ta se pohybuje jen kolem 3,5 snímku za vteřinu. V případě formátu JPG tuto frekvenci udrží pro 49 po sobě jdoucích snímků, v rámci Raw již pouze pro 10 a v kombinaci Raw + JPG jen 8 snímků před zpomalením. Pokud ale nepotřebujete snímky s plným rozlišením, máte možnost přepnout na režim JPG snímků o 3,8 MPix, kdy GF6 zvládne pořídit 39 následných snímků při bleskové frekvenci 20 fps. Pro dokumentování rychlé akce je však přesto vhodné doporučit jiné modely, například Olympus OM-D E-M10. Z hlediska ostrosti pořízených snímků si GF6 vede poměrně dobře, ačkoliv nepatří k nejlepším ve své kategorii a nevyhnul se i mírným optickým vadám a částečnému zkreslení.

 

Panasonic Lumix DMC-GF6

 

Skvěle si ovšem GF6 poradí s digitálním šumem. Až do relativně vysoké hodnoty citlivosti ISO 3200 drží jeho kritickou hodnotu pevně pod kontrolou, díky čemuž jsou snímky velmi ostré a dobře využitelné. Jen o trochu lépe si v tomto ohledu vede například ambicióznější fotoaparát Fujifilm X-A1, který udrží kritickou hranici digitálního šumu až do hodnoty ISO 6400. Video je natáčeno v kvalitě 1080i60 nebo 720p60 ve formátu AVCHD. Záznam je ostrý a detailní, s věrnými barvami a rychlým, plynulým přeostřováním. Vestavěný mikrofon bohužel zachytává i některé nechtěné zvuky, takže audiozáznam za obrazem svojí kvalitou mírně pokulhává. Nejde však o žádný zásadní problém a natáčení videa tímto fotoaparátem nelze zavrhovat. Ačkoliv nemáme možnost přidání externího mikrofonu, hlasy na záznamu jsou velmi čisté a dobře srozumitelné. Nechybí samozřejmě porty USB a HDMI. Podporovány jsou standardně paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

Panasonic Lumix DMC-GF6

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-GF6 představuje velmi kvalitní příspěvek do rodiny kompaktů s výměnným objektivem (lze doplnit systémem s objektivy mikro 4/3). Mezi jeho velké přednosti patří skvělý dotykový displej, vestavěná Wi-Fi pro rychlé sdílení obsahu nebo výborná výkonnost za vyšších nastavení ISO. GF6 je také velmi rychlý a spolehlivý přístroj. Bohužel však neposkytuje možnost doplnit jej externím bleskem, mikrofonem nebo elektronickým hledáčkem, jak to umožňuje například konkurenční Olympus PEN E-PL5. Je škoda, že tohoto „osekání“ výrobce nevyužil ke zmenšení celkových rozměrů GF6, který by se tak mohl stát praktičtějším „kapesním“ modelem. I tak jej ale do svých úvah rozhodně zahrňte – pokud se obejdete bez zmíněných doplňků a nepotřebujete přístroj pro focení rychlých akcí, mohl by vám plně vyhovovat. K dostání je přibližně za 14 000 Kč.

Panasonic Lumix DMC-GF6

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-GF6


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.