Přeposlat Canon PowerShot Elph 340 HS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot Elph 340 HS

18.03.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nedávno představený kompakt Canon PowerShot Elph 340 (také IXUS 265 HS) je kapesním modelem, nabízejícím zajímavé specifikace. Mezi ty patří 12x zoom objektiv (25 – 300 mm), snímač s rozlišením 16 megapixelů a vestavěná Wi-Fi s NFC. Je také velmi skladný, dobře přenosný a rychle ostří. Bohužel se u něj ale vyskytuje jeden velký nedostatek – produkuje snímky s nadměrným množstvím digitálního šumu. Ten se vyskytuje dokonce i u snímků pořízených za dobrého světla, v horším osvětlení pak kvalitu výsledných snímků již silně snižuje. V rámci této kategorie fotoaparátů lze proto doporučit spíše starší model Elph 330 HS, který sice nedisponuje tak dlouhým objektivem, ale vede si lépe při focení za šera a je také levnější (340 HS je k dostání přibližně za 5000 Kč s DPH).

Canon PowerShot Elph 340 HS

Tělo fotoaparátu Elph 340 HS je poměrně malé, když uvážíme jeho 12x (25 – 300 mm; f/3,6 – 7) zoom objektiv. Jeho rozměry totiž činí jen 99,7 x 57,6 x 22,4 mm a hmotnost bez příslušenství dosahuje pouhých 130 gramů. K dostání je v barvě černé, stříbrné a nachové. Skutečně není mnoho fotoaparátů, které by byly ještě menší a přesto plně funkční; patří mezi ně například Sony Cyber-shot DSC-WX80 (který už je ale nejspíš příliš kompaktní na úkor svých možností). Elph 340 HS se skutečně pohodlně vejde do kapsy, což je v poměru k jeho schopnostem skutečně pozoruhodné. I vzhledem ke svým rozměrům nenabízí mnoho manuálních ovládacích prvků, většina jich je umístěna na zadní straně vpravo od LCD displeje. Ten má délku úhlopříčky 3 palce a rozlišení 461 tisíc pixelů, což je dnes již průměrné. Je však dostatečně ostrý a jasný, takže jej lze bez problémů použít i za slunečného dne. Náhledové úhly displeje jsou navíc velmi široké a průměrné rozlišení je pro potřeby malého kompaktu zcela adekvátní. Velmi dobře řešená je kompatibilita s Wi-Fi a NFC, takže sdílení obsahu je snadné a rychlé.

Canon PowerShot Elph 340 HS

Z hlediska rychlosti si tento kompakt vede poměrně obstojně. První snímek po zapnutí pořídí asi po 1,7 sekundy, závěrková prodleva pak nepřesahuje 0,05 s. V režimu rychlých snímků však nedosahuje nijak oslnivých výkonů; maximem je jen 1,6 snímků za vteřinu (Elph 330 HS zvládal i 2 fps, i když v ostatních parametrech byl mírně pomalejší). Ostrost snímků pořízených tímto fotoaparátem je dostatečná, podle provedených testů činí až 2265 linií na výšku. Ne všechny kompakty však hranici dostatečné ostrosti (stanovenou na 1800 linií) překonají; například Samsung DV150F vykazuje jen 1755 linií na výšku. Kompakty od Canonu tento problém vesměs nemají. Velkou slabinou je ale výkonnost Elph 340 HS při vyšších nastaveních citlivosti ISO. Již při ISO 100 je s 1,4 % digitálního šumu těsně pod kritickou hranicí, při ISO 200 s 1,9 % již výrazně nad ní. Při ISO 3200 už je hodnota 2,8 %, a to prakticky vylučuje jakékoliv seriózní využití snímků. Nastavení citlivosti ISO 1600 a 3200 byste se měli zcela vyhnout. Je to velká škoda pro tento nový model kompaktu, protože jeho předchůdce Elph 330 HS patřil naopak k těm lepším, co se kvality snímků při vyšších nastaveních ISO týká.

Canon PowerShot Elph 340 HS

 

Video je natáčeno ve formátu MP4 při kvalitách 480p, 720p nebo 1080p, vše ve frekvenci 30 fps. Záznam je ostrý a detailní, neruší ho ani zvuk při pohybu objektivu (je sice slyšitelný, ale nijak výrazně). Elph 340 HS si také dobře vede při rychlém přeostřování, takže záznam je poměrně hladký a plynulý. Bohužel se i zde vyskytuje nepříjemný efekt kutálející se závěrky, kdy se spodní část obrazu odvíjí rychleji než horní a to dává obrazovému záznamu jakoby „gumový“ vzhled. Bohužel se tento efekt objevuje dokonce i při poměrně pomalém pohybu s fotoaparátem při natáčení, což samozřejmě významně snižuje možnosti jeho využití coby kamery. Za vhodných podmínek je nicméně videozáznam poměrně hezký a nelze mu toho zase až tak moc vytýkat. Z prvků konektivity nechybí tomuto fotoaparátu HDMI port a nezbytný mini USB port. Podporovány jsou standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Nechybí ani externí nabíječka.

 

Canon PowerShot Elph 340 HS

 

Kdyby fotoaparát Canon PowerShot Elph 340 HS dokázal pořizovat stejně kvalitní snímky při vyšších nastaveních ISO jako jeho předchůdce Elph 330 HS, nepochybně by se stal nejlepším modelem v kategorii kapesních kompaktů. Kromě tohoto nedostatku je totiž v podstatě excelentní a vykazuje významné vylepšení ze strany technologií i specifikací (s výjimkou režimu rychlého snímkování). Bohužel pro něj je však právě kvalita snímků za horšího světla natolik významným kritériem, že jej sráží až za jeho vlastního předchůdce. Ani 4 megapixely rozlišení navíc a delší objektiv k tomu zde modelu Elph 340 HS nepomůže. Pokud přesto stojíte o delší objektiv, pak zvažte také možnost pořídit si skvělý Canon PowerShot SX280 HS nebo podstatně dražší Olympus Stylus 1. Oba tyto modely jsou sice větší než 330 a 340 HS, představují ale lepší volbu pro každého, kdo potřebuje fotoaparát s dlouhým objektivem.

 

Canon PowerShot Elph 340 HS

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 99,7 x 57,6 x 22,4 milimetru

Hmotnost: 130 gramů (s příslušenstvím 147 gramů)

Typ snímače: CMOS BSI

Rozlišení snímače: 16 megapixelu

Rozsah citlivosti ISO: 100 - 3200

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot Elph 340 HS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.