Přeposlat Fujifilm X-T1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-T1

10.04.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm X-T1 je skvělý fotoaparát, poskytující velkou obrazovou kvalitu snímků prakticky při jakémkoliv nastavení ISO, rychlé sériové snímkování, tělo odolné proti živlům, množství fyzických ovládacích prvků, skvělý EVF, výklopný LCD displej, Wi-Fi i natáčení videa ve Full HD kvalitě. Naproti tomu jedinými nedostatky jsou absence zabudovaného blesku, pomalejší startovní reakce a vyšší pořizovací cena. Se skvělým snímačem X-Trans nicméně tento fotoaparát představuje jednoho z nejlepších zástupců dané kategorie na současném trhu. Lepší už je snad jen Olympus OM-D E-M1, který je považován za nejlepší „bezzrcadlovku“ dneška.

Fujifilm X-T1

Jak už bylo řečeno, X-T1 překonává pouze Olympus OM-D E-M1, a to zejména díky snímkovací frekvenci 10,5 fps, hlubokému úchytu, dotykovému displeji a vestavěnému systému stabilizace. X-T1 je velmi kompaktní (129 x 89,8 x 46,7 mm), ale na svoje rozměry poměrně těžký fotoaparát (440 gramů včetně karty a baterie). Úchyt je poměrně mělký, což je typický znak pro bezzrcadlovky (výjimkou je například Panasonic Lumix DMC–GH3, stavěný jako zmenšená digitální zrcadlovka). Fyzické ovládací prvky jsou v jeho případě velmi početné a uspokojí i náročnější fotografy. Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), poměr stran 3 : 2 a vysoké rozlišení 1,04 milionu bodů. Je velmi ostrý a jasný, bohužel ale postrádá dotykovou funkci modelů E-M1 a Panasonic GH3. Vzhledem k tomu, že je výklopný a má široké náhledové úhly mu to však můžeme odpustit.

Fujifilm X-T1

Elektronický hledáček je jednou z hlavních předností tohoto fotoaparátu. Je typu OLED, disponuje rozlišením 2,36 milionu bodů a zvětšením 0,77x. V tomto směru se podobá hledáčku E-M1 se zvětšením 0,74x a stejným rozlišením; X-T1 však drtivě vítězí ve zpoždění za reálným časem – a to pouze o 5 ms, oproti 29 ms u E-M1. První snímek pořídí T-X1 za 1,4 sekundy po zapnutí. Závěrková prodleva pak činí jen 0,1 sekundy v dobrém, ale dlouhých 1,5 sekundy v horším světle. Snímkovací frekvence dosahuje až 8,3 fps, a to pro 21 snímků Raw + JPG, 22 v Raw a 35 v JPG (před zpomalením). Velmi dobře si X-T1 poradí s kvalitou snímků za vyššího nastavení ISO. Kritickou hranici digitálního šumu udrží pod 1,5 % ještě při ISO 3200 a ta stoupne pouze na 1,6 % při ISO 6400. I při podrobném pohledu jsou snímky velmi kvalitní a detailní ještě při tomto vysokém nastavení. V tomto ohledu překonává T-X1 dokonce i konkurenta Samsung Galaxy NX.

Fujifilm X-T1

Video je nahráváno do formátu QuickTime ve výborné kvalitě až 1080p60. Vysoká snímkovací rychlost ústí v plynulý pohyb, kvalitní je také celkový obraz a barvy. Fotoaparát zároveň dokáže rychle přeostřovat. Interní mikrofon zvládá dobře běžné scény, pokud ale toužíte po serióznější „filmařské“ práci, máte k dispozici také vstup pro externí mikrofon. Nechybí samozřejmě ani HDMI vstup i micro USB port pro konektivitu a jediný SD slot s podporou pro karty SDHC a nejnovější UHS-II SDXC. Díky těmto kartám je možné dosáhnout rychlosti přenosu dat kolem 280 MBps, X-T1 je vůbec prvním fotoaparátem, který podporuje tento formát. Hlavní slabinou skvělého fotoaparátu Fujifilm X-T1 je však velmi silná konkurence v této kategorii. Nalezneme zde již zmíněný Olympus OM-D E-M1, ale také Panasonic GH-3 a GH-4 nebo třeba výborné modely Sony Alpha 7 a 7R. Je rozhodně příjemné mít na výběr z tolika dobrých fotoaparátů, na druhou stranu to ale značně ztěžuje rozhodnutí, který nakonec zvolit.

Fujifilm X-T1

Fotoaparát Fujifilm X-T1 je nepochybně dobrou volbou, ať už stojíte o vysokou obrazovou kvalitu snímků, spolehlivost a odolnost, natáčení pěkného videa nebo rychlé sériové snímkování. Kromě faktu, že nemá zabudovaný blesk a je mírně pomalejší než někteří jeho konkurenti prakticky nemá slabinu. Nabízí výklopný displej s vysokým rozlišením, skvělý elektronický hledáček, tělo odolné proti živlům i dostatečné množství fyzických ovládacích prvků. Nechybí ani vestavěné Wi-Fi a Full HD video, snímač X-Trans a štědrá nabídka režimů a filtrů. S jedinou výjimkou, kterou představuje výborný Olympus OM-D E-M1, je X-T1 možná nejlepším zástupcem celé kategorie. Pokud se přenesete přes některé jeho chyby a můžete si dovolit zaplatit vcelku oprávněnou vyšší částku za jeho kvalitu (kolem 40 000 Kč s DPH), pak vás nejspíš nezklame.

Fujifilm X-T1

 

Fujifilm X-T1

Základní údaje:

Typ: Kompakt s výměnnými objektivy

Velikost: 129 x 89,8 x 46,7 milimetru

Hmotnost: 440 gramů (s kartou a baterií)

Typ snímače: CMOS X-Trans

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 040 000 bodů

Maximální ISO: 25 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-T1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.