Přeposlat Panasonic Lumix DMC-XS1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-XS1

15.04.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Panasonic Lumix DMC-XS1 je úžasně štíhlý kompaktní fotoaparát s čipem o rozlišení 16,6 MP, 5x optickým širokoúhlým zoomem a optickou stabilizací obrazu. Kromě svých extrémně kompaktních rozměrů nabízí také obstojnou kvalitu snímků v dobrém světle, malou závěrkovou prodlevu a nízkou cenu. Při vyšších nastaveních ISO je ale kvalita snímků o poznání slabší. Fotoaparát je také celkově poněkud pomalejší a postrádá Wi-Fi. Zadní LCD displej má navíc velmi slabé rozlišení. Díky svým rozměrům a ceně není DMC-XS1 vyloženě špatnou volbou, lepším modelem v této kategorii je však nepochybně Canon PowerShot Elph 330 HS.

Panasonic Lumix DMC-XS1

S rozměry 93,8 x 53,5 x 17,6 milimetru a hmotností 103 gramů je DMC-XS1 skutečně miniaturním fotoaparátem, není ale úplně nejmenším. Například Nikon Coolpix S01 je ještě o trochu menší, i když je na druhou stranu celkově těžší. Jak už bylo uvedeno, objektiv má 5x širokoúhlý zoom (rozsah 24 – 120 mm, ekvivalent pro kinofilm) a optickou stabilizaci obrazu. Předchozím modelem byl Panasonic Lumix DMC-S3, oproti kterému disponuje XS1 větším rozlišením snímacího čipu a zároveň větším optickým zoomem. Malé rozměry DMC-XS1 vyžadují omezení množství fyzických ovládacích prvků, což však cílové skupině uživatelů tohoto do značné míry automatického kompaktu nejspíš nebude vadit. Zadní displej má délku úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) a rozlišení pouhých 230 000 bodů. Spíše než o slabé rozlišení jde však o mizerný náhledový úhel. Zejména při pohledu mírně seshora nebo zdola se totiž obraz rychle ztrácí. U podobných fotoaparátů ale podstatně lepší displeje obvykle nenajdeme. V kategorii levných kompaktů disponuje lepším panelem například Olympus VR-340 (3 palce, rozlišení 460 000 bodů).

Panasonic Lumix DMC-XS1


Z hlediska rychlosti je XS1 slabším modelem. První snímek po zapnutí pořídí až po prodlevě 3,3 sekundy a je limitován frekvencí zhruba 1 snímku za vteřinu (pro snímky s plným rozlišením). Závěrková prodleva ale činí pouze 0,2 sekundy, což není na fotoaparát této kategorie špatné. Snímky s rozlišením 3 megapixely můžete dokonce fotit při frekvenci až 10 fps, takže XS1 není zcela nepoužitelný ani pro dokumentování rychlé akce. Canon PowerShot Elph 330 HS je nicméně ve většině ohledů o poznání rychlejší. Z hlediska ostrosti snímků a jejich kvality při vyšších nastaveních ISO si XS1 vede poněkud hůře. Maximální hodnota ostrosti se totiž pohybuje kolem 1585 linek na výšku snímku. Fotoaparát využívá snímač CCD, který si v horším světle vede hůře než modernější snímače typu CMOS. Kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % udrží do ISO 800, už při této hodnotě se ale začíná kvalita detailů mírně vytrácet. Ideální je pořizovat snímky maximálně do hodnoty ISO 400, stojíte-li o plně využitelný obrazový materiál. I v tomto ohledu si vzpomínaný Elph 330 HS vede podstatně lépe (1,5 % šumu udrží ještě při ISO 1600).

Panasonic Lumix DMC-XS1

Video je natáčeno ve formátu QuickTime při maximální kvalitě 720p30. Rozhodně od něho nečekejte zázraky – i při nasvícení ve studiu je záznam mírně zrnitý. Objektiv se při natáčení nepohybuje, přeostřování však probíhá poměrně spolehlivě. Video rozhodně nenabídne profesionální kvalitu, pro běžné účely typu zaznamenání zážitků z výletu nebo rodinné oslavy však docela dobře postačí. Jediným externím konektorem na XS1 je standardní USB port, lokalizovaný na jeho spodní straně. Funguje zároveň pro dobíjení fotoaparátu. Malé rozměry tohoto kompaktu přináší také problém se slabou kapacitou interní paměti (kolem 90 MB), proto je jako vždy třeba využít karty typu microSD. Podle výrobce jsou podporovány pouze typy SD a SDHC, bezchybně ale pracují také karty SDXC (s kapacitou 64 GB). Jak lze z řečeného vydedukovat, funkcionalita se v tomto ohledu podřídila formě – XS1 dělá vše pro to, aby se natěsnal do svého extrémně štíhlého profilu. Patříte-li tedy k fotografům, kteří nejraději objem svého fotoaparátu v kapse téměř necítí, pak je trpasličí XS1 skutečně dobrou alternativou.

Panasonic Lumix DMC-XS1

Panasonic Lumix DMC-XS1 se rozhodně nepouští do pomyslného souboje s kvalitnějšími a objemnějšími fotoaparáty. Nemůže ostatně konkurovat ani některým podobným kompaktům. Svojí rychlostí, obrazovou kvalitou snímků a videa i mnoha dalšími parametry zcela zaostává za kterýmkoliv ze zástupců vyšších výkonnostních kategorií. Bylo by tedy poměrně jednoduché jej rychle odsoudit a označit za nepříliš dobrou volbu; tak tomu ale není. XS1 je velmi levný a velmi malý fotoaparát – a právě tyto dvě charakteristiky jsou u něho rozhodující. Je určen pro méně náročné amatérské fotografy, kteří stojí o velmi skladný model, za který nebudou muset utratit větší částku. Je však potřeba znát jeho slabiny. Disponuje méně ostrým objektivem a špatnou kvalitou snímků pořízených za slabšího světla, proto je dobré jej využívat spíše pro příležitostné „denní“ snímky. V tom případě je ale docela dobrou volbou, která nejspíš nikoho nezklame.

 

Panasonic Lumix DMC-XS1

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost:  93,8 x 53,5 x 17,6 mm

Hmotnost: 103 gramů

Typ snímače: CCD

Velikost snímače: 1/2.3" (6.2 x 4.6mm)

Rozlišení snímače: 16,6 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 000 bodů

Maximální ISO: 1600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-XS1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.