Přeposlat Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

09.06.2014 | Tisková zpráva | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Letní festivaly jsou pořádná výzva pro každého, kdo chce zachytit své zážitky na fotografiích a sdílet je se svými přáteli. Většinou na nich strávíme alespoň dva nebo tři dny, během nichž máme skutečně málokdy šanci dobíjet baterie své elektroniky. A co je neméně důležité, nikdy nevíme, jaké vrtochy si pro nás připraví počasí. Proto je ideální vybavit se na fesťák takovou elektronikou, která má výdrž – a to jak po stránce baterií, tak i odolnosti proti dešti, prachu nebo pádu. V neposlední řadě také musíme počítat s tím, že se nám vždy nepodaří dostat do bezprostřední blízkosti lidí a scén, které chceme fotit – pak je k nezaplacení pořádný zoom.

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

Často se na festivalech ocitneme v situaci, kdy musíme být opravdu vynalézaví a pro některé věci najít i jiné použití, než k jakému jsou původně určené. Málokdo se třeba vybaví kladivem pro zatloukání stanových kolíků a místo něj pak poslouží třeba bota. Zapalovač zafunguje jako otvírák na lahve, z bedny od piva je sedátko a z plastikových pytlů na odpadky třeba slušivé pončo. Všechny tyhle "vynálezy" pak splní svoji funkci, ale vždycky tak nějak napůl. Hůř, než nástroje, které jsou k tomuto účelu určené.

Stejně tak i smartphone sice může posloužit jako foťák, ale má oproti němu jasné nevýhody. Když u mobilu pomineme menší rozlišení a absenci optického zoomu, má na rozdíl od něj správně vybraný foťák především dvě hlavní výhody. Tou první je větší výdrž baterky – jednak celkově vyšší kapacita a dále také fakt, že foťák zapínáme tehdy, když chceme fotit a mezitím baterka odpočívá. Pokud si zvolíme některý z tzv. "outdoorových" modelů foťáků, získáme druhou výhodu v jeho vysoké odolnosti. Navíc jsou nejmodernější fotoaparáty vybavené také Wi-Fi připojením, díky kterému můžete vesele nahrávat fotky na svoji oblíbenou sociální síť, jak jste zvyklí.

Tipy na parádní festivalové fotky:

Zkuste k celé akci přistoupit jako k reportáži. Nejlepší metodou jak "podat zprávu" o určité události je řídit se známou mantrou fotografů „celek – polocelek – detail“. Celek znamená, že širokoúhlým objektivem zachycujeme zahuštěný prostor v publiku, čímž ukážeme množství diváků. Polocelek: středním ohniskem objektivu zobrazíme postavy návštěvníků nebo umělců. Teleobjektivem pak zachycujeme portréty, tedy detail – výrazy v obličejích zpěváků nebo pařících fanoušků. 

Tak jako každý příběh má začátek a konec, tak i festival má start a závěr, nezmeškejte tedy momenty, které se neopakují! U celků a polocelků není s expozicí problém, vše závisí na okolním přirozeném osvětlení. U nočních scén je třeba náležitě zvýšit citlivost ISO. U detailů je třeba volit kratší čas, zejména proto, že se roztančení lidé pohybují celkem rychle. Jde také o potlačení pohybové neostrosti vzniklé držením přístroje s teleobjektivem. U portrétu pracujeme s malou hloubkou ostrosti, tedy používáme malé zaclonění.

Snažte se fotografovat se zoomem nastaveným na širší ohnisko (s menším přiblížením) než při normálním fotografovaní lidí. U rychle se pohybujících objektů se scéna mění poměrně rychle a není smutnější zjištění, než při prohlížení snímků objevit správně exponovaný záběr s perfektí ostrostí a úžasným výrazem člověka, kterému chybí v obraze část ruky, nohy či dokonce obličeje. Vždy je lépe provést dodatečný výřez v počítači a tím člověka zvětšit, než smazat jinak dobrý snímek. „Snažte se osobu fotoaparátem sledovat v určitém úseku a pomocí sériového snímání pořídít více záběrů pro následný výběr toho nejlepšího. V případě fotografování přes hledáček doporučuji nezavírat druhé oko a bedlivě sledovat scénu v okolí vašeho objektu,“ dodává Michael Jurák z Nikonu.

Zajímavosti:

V roce 1969 se odehrával nejznámější festival v historii, Woodstock.

- průměrná váha tehdejších foťáků byla 1,134 kg. Dnes můžete mít modely, které váží jen 175 g

- na jeden film se vešlo v průměru 8 fotek

Tipy na foťáky:

Nikon 1 AW je rychlý, lehký, kvalitně zpracovaný a snadno přenosný fotoaparát, který nabízí vysokou kvalitu a bezproblémové ovládání. Navíc je vodotěsný (do hloubky 15 m), nárazuvzdorný (odolává pádům z výšky až 2 m), mrazuvzdorný (do teploty −10 °C) a prachotěsný.

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

Nikon COOLPIX AW120 je vodotěsný do 18 m, nárazuvzdorný při pádu z výšky až 2 m a odolný vůči mrazu do –10 °C. Díky integrovanému připojení Wi-Fi můžete pořízené snímky pohodlně sdílet na oblíbené sociální síti. Fotoaparát vám rovněž umožní zaznamenávat videosekvence v rozlišení Full HD. Extrémně širokoúhlý 24mm objektiv f/2,8 s 5× optickým zoomem se vyznačuje optimální světelností, což vám umožní zachytit scény i za slabého světla či pořídit snímky pod vodou.

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

Nikon COOLPIX S32 s rozlišením 13 milionů pixelů je snadno ovladatelný a zábavný. Je odolný proti prachu, proti nárazům při pádu až z 1,5 m a rovněž proti vodě do hloubky 10 m, takže se s ním můžete vydat skutečně kamkoli.

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Zážitky z fesťáku stojí za zvěčnění!


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.