Přeposlat Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Stylus XZ-2 iHS

17.06.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Olympus Stylus XZ-2 iHS nabízí skvělý objektiv se světelností f/1.8 – 2.5, celkově výbornou kvalitu snímků a dobrý design se solidní konstrukcí. Negativa lze spatřovat v nadměrné zrnitosti snímků, pořízených při vyšších nastaveních ISO a v absenci vestavěného Wi-Fi. Uživatelé, kteří stojí o co nejvyšší kvalitu snímků v horším světle, možná raději sáhnou po konkurenčním modelu Sony Cyber-shot RX100 s jeho větším jednopalcovým snímačem. Jinak je ale XZ-2 (který se na trhu poprvé objevil koncem roku 2012) stále velmi dobrou volbou. Podívejme se na něho blíže.

Olympus Stylus XZ-2 iHS

Obrazovou kvalitu snímků tohoto kompaktního fotoaparátu lze celkově hodnotit jako výbornou (ačkoliv mírně zaostává za kvalitou u skvělého modelu Sony Cyber-shot RX100). Objektiv je ostrý, barvy jsou zcela přirozené a digitální šum je držen na uzdě až do hodnoty citlivosti ISO 800. Pro nejlepší detail je nicméně vhodné držet ISO do hodnoty 400. Stabilizace obrazu je u tohoto fotoaparátu velmi kvalitní. Ačkoliv je kvalita natočeného videozáznamu také vysoká, XZ-2 je fotoaparát vhodný hlavně k tvorbě snímků. Videozáznam je pořizován v kvalitě až 1080p30 při 18 Mbps, roli zde hraje také světlý objektiv, skvělá stabilizace obrazu a velmi rychlý i hladký autofokus. Kvalita audia je také velmi dobrá, ačkoliv zvuk objektivu v rámci AF systému je v tišších scénách na záznamu znatelný. Je však možné přidat externí mikrofon, stejně jako elektronický hledáček, externí blesk (v pěti různých typech) a některé další doplňky.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Stylus XZ-2 iHS je poměrně rychlý kompakt, ačkoliv se v tomto ohledu nevyrovná digitálním zrcadlovkám. K zapnutí a pořízení prvního snímku potřebuje přesně 1,7 sekundy. Závěrková prodleva je mírně pomalejší; činí asi 0,4 sekundy v dobrém a (pouze) 0,5 sekundy v horším světle. Doba mezi jednotlivými snímky činí 1 sekundu pro formát JPG a 1,5 sekundy pro snímky ve formátu Raw. V režimu rychlého snímkování zvládá XZ-2 pořizovat snímky při frekvenci 5 fps (podle testů dokonce 5,5 fps) pro JPG. Ve formátu Raw činila tato frekvence rovněž 5 snímků za sekundu, po pořízení prvních pěti však výrazně zpomalí. Co se týká rozměrů, XZ-2 je poněkud rozporuplný model. Nedosahuje sice velikosti D-SLR, rovněž ale nejde o malý kapesní kompakt, který by se vám vešel do kapsy od kalhot. Zejména kvůli výraznějšímu objektivu a výklopnému LCD displeji je poměrně mohutný a na skladnosti mu nedodává ani hmotnost, která činí necelých 350 gramů. Celkové rozměry pak činí 113 x 65,4 x 48 milimetrů.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Velmi dobře se s tímto fotoaparátem pracuje, správné nastavení není zdlouhavé a je poměrně návodné a intuitivní. Baterie a slot pro paměťové SD karty nalezneme na spodní straně přístroje, poměrně blízko k otvoru pro upevnění stativu. To může být nepříjemné, když potřebujete vyměnit kartu během focení na stativ. Již zmíněný výklopný LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a poměrně vysoké rozlišení 920 000 bodů. Je velmi ostrý, pohledný a umožňuje snadné ovládání a nastavení fotoaparátu. Snímač typu CMOS BSI má rozlišení 12 megapixelů a velikost 1/1.7 palce. Objektiv s 4x optickým zoomem nabízí vysokou světelnost f/1.8 – 2.5 a ohniskové rozpětí 28 – 112 mm (35 mm ekvivalent). Zdrojem je akumulátorový blok Lithium Ion, který by měl postačit pro pořízení 310 snímků. Podobných parametrů dosahuje také srovnatelný konkurenční fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX7.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Digitální kompakt Olympus Stylus XZ-2 iHS je důkazem faktu, že technologie digitálních fotoaparátů se sice neustále posouvají dopředu, podstatným prvkem je však stále také celkový design a bonusy, jakým je skvělý objektiv nebo rychlost přístroje. XZ-2 disponuje některými skvělými specifikacemi a velmi dobrou obrazovou kvalitou snímků, pracuje také celkově rychle a spolehlivě. Existují sice lepší varianty, zejména pak v rámci ceny (jednou z nich je například již zmíněný Sony Cyber-shot RX100), XZ-2 však v současnosti nepochybně představuje jeden z nejlepších digitálních kompaktů své kategorie. Pokud stojíte o vysokou kvalitu snímků i videa a jste ochotni přehlédnout některé dílčí nedostatky (zejména pak absenci vestavěného Wi-Fi), pak může být tím pravým fotoaparátem pro vás.

 

Olympus Stylus XZ-2 iHS

 

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 113 x 65,4 x 48 milimetru

Hmotnost: 346 gramů

Typ snímače: CMOS BSI

Rozlišení snímače: 12 megapixelu

Velikost snímače: 1/1.7"

Rozsah citlivosti ISO: 100 - 12800

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 920 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Stylus XZ-2 iHS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.