Přeposlat Olympus Stylus SP-100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Stylus SP-100

01.07.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus Stylus SP-100 je dalším z řady početných „přechodových“ typů fotoaparátů, nabízejících úžasné rozpětí optického zoomu. V tomto případě je 50tinásobný a nabízí velmi široký úhel pro panoramatické snímky i velké přiblížení. Kromě toho nabízí také ostrý elektronický hledáček, rychlé ostření, natáčení videa ve vysoké kvalitě a dobrou kvalitu snímků pořízených za vyššího nastavení ISO. Nedisponuje ale podporou Wi-Fi a chybí mu také patice hot-shoe pro umístění externích doplňků. Největším nedostatkem je ale obecně nižší kvalita snímků, které mnohdy působí jakoby „voskovým“ dojmem. Celkově lze proto tento fotoaparát hodnotit spíše jako průměrný.

Olympus Stylus SP-100

Lepším fotoaparátem je tak například Fujifilm FinePix S1, který je sice dražší, ale nabízí vyšší odolnost proti nepřízni počasí, podporu formátu Raw a samozřejmě i vestavěnou Wi-Fi. SP-100 působí na první pohled jako menší zrcadlovka. Měří 133 x 121 x 91 mm a váží 589 gramů. Úchyt je hluboký a ergonomicky dobře řešený, umožňuje také pohodlné umístění palce. Objektiv má ohniskové rozpětí 24 – 1200 mm (f/2,9 – 6,5). Většina fyzických ovládacích prvků se nachází na pravé straně fotoaparátu. Zadní LCD displej má úhlopříčku dlouhou 3 palce (7,6 cm) a nabízí průměrné rozlišení 460 000 bodů. Pro běžné využití je však zcela adekvátní. Bohužel není výklopný a nenabízí ani dotykovou funkci. Pokud je pro vás displej důležitým prvkem a stojíte o vyšší rozlišení, pak je alternativou již zmíněný FinePix S1 (921 000 pixelů) nebo Sony Cyber-shot DSC-RX10 (1 228 000 pixelů). SP-100 bohužel nedisponuje vestavěným Wi-Fi, čímž je dnes mezi podobnými fotoaparáty již spíše výjimkou.

Olympus Stylus SP-100

SP-100 je poměrně rychlý fotoaparát; první snímek po zapnutí pořídí asi za 1,6 sekundy, závěrková prodleva činí jen 0,1 sekundy a v režimu rychlého sériového snímkování dosahuje pro šest po sobě jdoucích snímků rychlé frekvence 8,3 fps (následný čas, nutný pro zapsání snímků na paměťovou kartu, nepřesahuje 3,5 sekundy). Pokud chcete pořizovat rychlé snímky po velmi dlouhou dobu, musíte si pak vystačit s frekvencí 1,7 fps. SP-100 je každopádně podstatně rychlejší než Nikon Coolpix P600, který pořídí první snímek až po rovných dvou sekundách, má dvojnásobně dlouhou závěrkovou prodlevu a frekvenci 7 fps s mnohem pomalejším zápisem do paměti. Z hlediska ostrosti snímků nelze SP-100 rovněž nic vytknout – nejvyšší hodnota činí asi 2600 linek na výšku, což dalece překonává uměle stanovenou hranici dostatečné ostrosti 1800 linek. Okraje jsou sice místy neostré, nejde ale o velký problém.

Olympus Stylus SP-100

Tento fotoaparát si vede dobře i při pořizování snímků ve vyšších nastaveních ISO. Pod kritickou hranici 1,5 % udrží digitální šum do ISO 400 (při ISO 800 činí jen 1,6 %), detaily jsou však velmi dobré i při ISO 800. Pořizovat snímky při ISO 1600 a výše již znamená smířit se s podstatně nižší obrazovou kvalitou při detailním pohledu. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p60 do formátu QuickTime. Záznam je hladký, plynulý a obrazově kvalitní, rychle a spolehlivě pracuje také přeostřování. Zvuk je dostatečně silný a čistý, bohužel však na audio záznamu jasně slyšíme také pohybující se objektiv. S tímto nedostatkem však nelze nic dělat, SP-100 totiž nedisponuje vstupem pro externí mikrofon. Nechybí mu však standardní port micro HDMI pro připojení k HD televizoru a samozřejmě také USB port pro připojení k PC. Podporovány jsou paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

Olympus Stylus SP-100

Fotoaparát Olympus Stylus SP-100 je poměrně rychlým zástupcem ultrazoomů s ohromným padesátinásobným rozpětím. Ačkoliv nabízí velmi zajímavé papírové specifikace, není rozhodně bez chyb. Jednou z nich je jistá „voskovitost“ obrazu, která může snímky (i přes jejich skvělou ostrost) v některých případech znehodnotit. Jisté je, že lepším fotoaparátem je například Fujifilm FinePix S1, který nabízí Wi-Fi, podporu formátu Raw i voděvzdorný obal. Pokud můžete oželet ohromné rozpětí zoomu, pak je velmi dobrou volbou také Panasonic Lumix DMC-FZ200 (jeho objektiv s fixovanou světelností f/2,8 je skvělý i pro focení za horších světelných podmínek). Silnou konkurencí jsou samozřejmě také modely Olympus Stylus 1 a Sony Cyber-shot DSC-RX10, oba jsou však podstatně dražší než SP-100.

Olympus Stylus SP-100

Základní údaje:

Typ: Ultrazoom

Velikost: 133 x 121 x 91 milimetru

Hmotnost: 589 gramů

Typ snímače: BSI CMOS

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3" (6,2 x 4,6 mm)

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Kvalita videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Stylus SP-100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.