Přeposlat Olympus Stylus SH-1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Stylus SH-1

19.08.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Olympus Stylus SH-1 dokázal vměstnat 24x zoom objektiv do elegantně kompaktního těla. Působivý je také jeho povrch, pokrytý nepravou koženkou a zadní dotykový LCD displej. Samozřejmostí je natáčení videa ve full HD kvalitě a podpora Wi-Fi. Při sériovém snímkování navíc zvládá tento fotoaparát velmi rychlou frekvenci 14 fps. Pokud se vám zalíbí jeho retro vzhled, nejspíš s tímto kompaktním ultrazoomem budete spokojeni. Bohužel má ale i některé chybky, například poněkud „voskový“ vzhled snímků, slabší rozlišení displeje a v neposlední řadě i vyšší cenu. Podívejme se na něj nyní blíže.

Olympus Stylus SH-1

SH-1 dosahuje rozměrů 108,8 x 63,2 x 42,4 mm a hmotnosti 271 gramů. Je tak o trochu silnější než například jeho konkurent Canon PowerShot SX 700 HS. Černá koženka na povrchu fotoaparátu je doplněna černými nebo stříbrnými kryty na horní a dolní straně. Objektiv s designem 24x zoom (25 – 600 mm f/3-6,9) dokáže pořizovat snímky krajiny stejně jako přiblížení na daleké objekty. Jako většina kompaktních fotoaparátů je SH-1 vybaven opticky stabilizovaným objektivem. Jde však v tomto směru ještě dál a nabízí pětiosou stabilizaci, kompenzující celou škálu pohybů. Pop-up blesk zůstává skrytý v rovině těla přístroje dokud jej nepotřebujete a zbytečně tak nenavyšuje rozměry fotoaparátu. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 obrazových bodů. To není vyloženě špatné, ale v současnosti už tento panel nenadchne (například i srovnatelný Panasonic Lumix DMC-ZS40 má displej s rozlišením 920 000 bodů). Dotyková funkce displeje je navíc limitovaná, ačkoliv pro běžné účely bohatě postačí.

 

Olympus Stylus SH-1

 

Konektivita Wi-Fi je velmi dobrá a plně komplementární se zařízeními s platformou Android nebo iOS. V tomto ohledu SH-1 příliš nezaostává například ani za modelem Samsung Galaxy Camera 2, i když to je samozřejmě kompakt jiného typu. SH-1 je také velmi rychlý ultrazoom, první snímek po zapnutí pořídí již za 1,6 sekundy. Pozoruhodná je pak zejména jeho rychlost při sériovém snímkování, která dosahuje skvělých 14,1 snímků za sekundu (pro 16 následných snímků). Kontinuálně téměř bez omezení pak můžete pořizovat snímky při frekvenci 1,7 fps. SH-1 je tak rychlejším fotoaparátem než Nikon Coolpix S9700, který pořídí první snímek za 1,8 sekundy a maximální frekvence při sériovém pořizování snímků činí 5,7 fps. Co se týče ostrosti snímků u SH-1, je velmi vysoká. V testech dosáhl počet řádků na výšku snímku vysoké hodnoty 2900. Bohužel je však kvalita snímků snižována slabší texturou, která ústí v jejich poněkud „voskový“ vzhled. Podobný problém má také další fotoaparát se stejným obrazovým snímačem a procesorem – Olympus SP-100.

Olympus Stylus SH-1

Kvalita snímků při vyšších nastaveních ISO je poměrně dobrá. Kritickou hranici 1,5 % udrží tento fotoaparát ještě při ISO 800, což je spíše lepší průměr. Pro co nejvyšší kvalitu by bylo nicméně dobré vyvarovat se pořizování snímků při hodnotách ISO 3200 a ISO 6400, protože detaily jsou tehdy již prakticky plně rozmazané. Video je natáčeno ve kvalitě 1080p60 do formátu QuickTime. Záznam je za běžných podmínek ostrý a poměrně plynulý. Objektiv se navíc pohybuje dostatečně tiše, aby celkový dojem nekazil. Přeostřování je také vcelku pohotové, i když při hodně rychlém švenkování dochází k nepříjemnému efektu kutálející se závěrky (kdy se část obrazu jakoby předbíhá a vykazuje „gumový“ vzhled). Z prvků konektivity nechybí u SH-1 port HDMI pro připojení k HD televizoru a standardní USB pro připojení k počítači i dobíjení fotoaparátu. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Olympus Stylus SH-1

Olympus Stylus SH-1 je stylovým kompaktním ultrazoomem s pohledným designem a množstvím prvků, které z něj činí velmi kvalitního zástupce své kategorie. Předností je u něj nepochybně podpora Wi-Fi, 24x zoom objektiv, dotykový displej i velmi rychlé sériové fotografování při frekvenci 14 fps. Přesto však SH-1 nejspíš není tím úplně nejlepším modelem z dané kategorie. Jím pořízené snímky totiž neexcelují z hlediska absolutní obrazové kvality a jeho cena je také trochu vyšší (kolem 10 000 Kč s DPH). Konkurenti Canon PowerShot SX 700HS a Nikon Coolpix S9700 jsou poněkud levnější a nepostrádají Wi-Fi, navíc mají i delší 30x zoom objektivy. Pokud ale přesto dokážete ocenit pozitivní stránky a zejména neobvyklý design modelu SH-1, pak je nepochybně i tento ultrazoom pro vás tou správnou volbou.

 

Olympus Stylus SH-1

 

Základní údaje:

Rozměry: 108,8 x 63,2 x 42,4 mm

Hmotnost: 271 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 16 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Rozsah ISO: 125 - 6400

Rozlišení videa: 1080 P

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Stylus SH-1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.