Přeposlat Hrajeme si s Photoshopem

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Hrajeme si s Photoshopem

15.05.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Asi před rokem jsem napsala článek, ve kterém jsem Vám popisovala základní vychytávky, které se Vám při úpravě fotografií ve photoshopu mohou hodit (rámeček, jas, filtry .. )

Asi před rokem jsem napsala článek, ve kterém jsem Vám popisovala základní vychytávky, které se Vám při úpravě fotografií ve photoshopu mohou hodit (rámeček, jas, filtry .. ). Jistě se Vám někdy stalo, že i přes to, že prvotní nápad byl dokonalý, nedopadla Vaše fotografie tak, jak jste čekali. Nápad byl sice zajímavý, ale Vaše fotografie byla všední a bez originality, která je na celé fotografii to nejdůležitější a s chybičkami, které byly k nepřehlédnutí. Proto se Vám pokusím popsat a vysvětlit, jak fungují dva nástroje, které naleznete ve všech verzích Photoshopu, které Vám právě z té nezajímavé udělají fotografii, která pro pozorovatele bude nezapomenutelná :)

Laso- Lasso

Stejně jako laso z „Westernovek“, tak i laso které naleznete ve Photoshopu, má účel něco svázat a omotat. Ve Photoshopu tento nástroj uživateli poslouží hlavně v situaci, kdy chce nějakou určitou část fotografie upravit- například pokud chce pozměnit jas pouze jednomu človíčku ve skupinové fotografii. Pokud by ho automaticky vybral pouze „táhnutím“ myši, tak by jeho vybraná část měla tvar čtverce či obdélníka a tudíž by jas upravoval na celé ploše výběru.Laso se „sváže“ s vybraným objektem a tudíž můžeme upravovat jen tu část, kterou chceme. Laso naleznete v panelu na levé straně pracovní plochy. ~i1

Máme na výběr mezi více druhy las

  • 1. Laso- Lasso Tool Pracujeme s ním tak, že klikneme a táhneme myší kolem oblasti, kterou chceme označit. Konec linky se s počátkem spojí, jakmile pustíme tlačítko myši. Toto laso není příliš vhodné na označování objektů, kde stojíte opravdu o přesnost. Lidé nemají až tak pevnou ruku, aby na jeden „tah“ dokázali označit objekt precizně.
  • ~i2
  • 2. Mnohoúhelníkové laso- Polygonal Lasso Tool Tato funkce je velice podobná klasickému lasu, ale narozdíl od něj označujete objekt z části Vy a z části přímky, které se samy tvoří. Pokud chcete označit nějakou část fotografie, klikáte na hrany a obkreslujete objekt pomocí přímek a kotevních bodů. Pokud se Vám malinko klepe ruka, tak tento nástroj je pro Vás skvělým pomocníkem.
  • ~i3
  • 3. Magnetické laso- Magnetic Lasso Tool Přesně jako magnety, které se k sobě přitahují, tak i magnetické laso pracuje na principu přizpůsobení a přilnutí se k objektu. Práce s magnetickým lasem je jednoduchá, kliknete na první bod, kde chcete mít první bod a laso se samo přizpůsobuje tvaru objektu. Nevýhoda magnetického lasa je však ta, že se může přízpůsobit jinde, než-li byste si sami přáli.
  • ~i4
Lasa jsou velikými pomocníky, když potřebujete určité místečko na fotografii upravit jinak, než ostatní. Osobně tuto funkci hodně využívám, jelikož ne vždy máte stejně navícenou plochu, kde fotografujete, ne vždy jsou lidé stejně nasvíceni sluníčkem a čas od času se na snímku objeví něco, co tam dělá jenom neplechu. Ke všem těmto případům používám laso jako skvělého pomocníka. Ale ne vždy je laso tak přesné, jak bych chtěla aby bylo. Od toho má Photoshop další nástroj- označování části objektu. Tato funkce se nazývá kouzelná hůlka.

Kouzelná hůlka- Magic Wand Tool

Zní to jako z pohádky, mávnutím kouzelným proutkem přeměním vše rozmazané na ostré, šedivé na barevné, ba dokonce ošklivé na krásné. Byla by to moc příjemná práce s tímto nástrojem, avšak až takovouto moc kouzelná hůlka nemá. ~i5 Kouzelná hůlka se opět používá pro výběr určité části objektu, ale tentokrát trochu netradičním způsobem. Kliknutím do objektu, který chceme vybrat, sama kouzelná hůlka označí body s podobnými barevnými odstíny. Pro precizní označení námi zvoleného objektu musíme správně určit toleranci. Tolerance, což je jakési rozmezí , které nám určuje kolik odstínů bude zahrnuto do výběru. Čím větší použijeme toleranci, tím více barev bude zahrnuto do oblasti (máme na výběr hodnoty 0-255). Při práci s kouzelnou hůlkou často používáme klávesové zkratky, které jistě znáte i z jiných prací na Vašem počítači. Pokud při kliknutí na objekt podržíte tlačítko 1. SHIFT – přidáváte k již zvolenému objektu další (poznáte to tak, že u kurzoru se Vám objeví +) 2. CTRL – odebíráte z výběru (u kurzoru se objeví obrázek nůžek) Doufám, že Vás malá exkurze do tajů úpravy fotografií bavila a nadchla Vás takovým způsobem, že již zkoumáte, jak na to. Přeji pevnou ruku :) ~i6

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Hrajeme si s Photoshopem


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.