Přeposlat Canon PowerShot SX400 IS

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot SX400 IS

14.10.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Canon PowerShot SX400 IS nabízí 30x zoom objektiv v kompaktním těle a k tomu výkonnou optickou stabilizaci obrazu. Rozhodně ale není bez chyb, mezi jeho nedostatky bychom mohli počítat například slabší rozlišení LCD displeje, absenci podpory Wi-Fi, často nadměrnou zrnitost snímků nebo videozáznam limitovaný kvalitou na HD (720p). SX400 IS je přesto pěkným a kvalitním fotoaparátem, který si zasluhuje pozornost. Podívejme se na něj tedy blíže.

Canon PowerShot SX400 IS

Předností fotoaparátu je jeho 30x zoom objektiv v kompaktním těle. Jeho CCD snímač s rozlišením 16 megapixelů ale pořizuje poněkud zrnité snímky a v rámci konzervativního designu zde chybí některé moderní prvky, jako je podpora Wi-Fi. Pokud přesto potřebujete ultrazoom s takto značným rozpětím, lze doporučit například o něco dražší model Nikon Coolpix S9700 nebo Canon PowerShot SX600 HS s větším množstvím doplňků (ale pouze 18x zoomem). Rozměry SX400 IS činí 104 x 80 x 69 mm a jeho hmotnost dosahuje zhruba 313 gramů. Jeho design není příliš inspirativní, zejména pak v černé variantě fotoaparátu. Nejde ani o nejmenší fotoaparát s rozpětím 30x zoom na trhu; například dražší Canon SX700 HS je ještě štíhlejší. Objektiv SX400 IS má štědré rozpětí 24 – 720 mm (35 mm ekv.). Apertura však začíná až na f/3,4 a končí na f/5,8 při největším přiblížení. Pozitivní je, že je přítomna spolehlivá optická stabilizace obrazu.

Canon PowerShot SX400 IS

Zadní LCD displej je standardní třípalcový (7,6 cm) panel, zde ovšem se slabým rozlišením 230 000 bodů. To je na poměry moderního fotoaparátu již velice málo. Odpovídá tomu bohužel i kvalita obrazu prohlížených snímků – ty na displeji vypadají vesměs rozmazaně a neostře. Dokonce i starší model Canon SX510 HS, disponující rovněž 30x zoom rozpětím a podobnou cenou, nabízí třípalcový displej s dvojnásobným rozlišením 461 000 bodů. Jak už bylo uvedeno, SX400 IS nepodporuje Wi-Fi, což je pro mnoho uživatelů poměrně výrazný nedostatek. Z hlediska rychlosti si tento fotoaparát vede průměrně. První snímek po zapnutí a zaostření pořídí za 1,4 sekundy, samotné zaostření zabere v dobrém světle 0,2 sekundy a v kontinuálním režimu pořídí snímek každých 1,4 sekundy. Není tedy tak rychlý, jako fotoaparáty s HS systémem od Canonu (například SX700 HS se závěrkovou prodlevou 0,1 s. a frekvencí 2,5 fps), zároveň se ale nedá označit za vyloženě pomalý.

Canon PowerShot SX400 IS

Jemnost snímků dosahuje velmi solidní maximální hodnoty kolem 2470 řádků na výšku snímku, zatímco například SX600 dosahuje ve stejných testech „jen“ 2170 řádků (což je stále mnohem lepší než hodnota 1800 řádků, považovaná za plně dostatečnou kvalitu). Horší už je to s nadměrným digitálním šumem, který značně snižuje kvalitu snímků SX400 IS dokonce i při nejnižším nastavení ISO 100. Již při této hodnotě totiž činí míra šumu 1,9 %, tedy víc než je kritická hranice akceptability 1,5 %. Při detailním pohledu na zvětšený snímek se již i na tomto nízkém nastavení citlivosti projeví slabé detaily a nadměrná zrnitost. Tento problém je však podstatný spíše jen pro zkušenější a náročnější fotografy, při běžném využití (rodinné oslavy, výlety apod.) nejspíš výrazný úbytek kvality nezaznamenáte. Videozáznam je natáčen v maximální kvalitě 720p30 a není vyloženě špatný. Nedosahuje sice Full HD kvality 1080p, ale stabilizace objektivu odvádí dobrou práci a záznam je tedy plynulý a pohledný.

Canon PowerShot SX400 IS

Z prvků konektivity chybí HDMI port, k dispozici je pouze port mini USB. Podporovány jsou standardně paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Chceme-li zhodnotit fotoaparát Canon PowerShot SX400 IS vcelku, musíme dobře zvážit jeho hlavní přednosti a nedostatky. V tomto případě bohužel převažují spíše ty druhé, přesto není nutné tento kompaktní ultrazoom zavrhovat. Nabízí velké rozpětí zoomu objektivu a má elegantní a kompaktní rozměry. Obrazová kvalita snímků sice není skvělá, ale zejména v dobrém světle poskytuje SX400 IS poměrně dobré snímky i videozáznam. Je škoda, že CCD snímač tohoto fotoaparátu si neporadí dobře s digitálním šumem a fotoaparát sám nepodporuje Wi-Fi a nenabízí dostatek moderních doplňků, na které jsou již uživatelé u většiny nových fotoaparátů zvyklí. Můžete-li si proto dovolit investovat o trochu více peněz, pak jsou vám k dispozici již zmíněné kvalitnější modely jako je třeba Canon SX700 HS nebo Nikon Coolpix S9700.

Canon PowerShot SX400 IS

...

...

Základní údaje:

Rozměry: 104 × 80 × 69 milimetrů

Hmotnost: 313 gramů

Typ snímače: CCD

Velikost snímače: 1/2,3

Rozlišení snímače: 16 MPix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 230 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot SX400 IS


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.