Přeposlat Fujifilm FinePix X30

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm FinePix X30

11.11.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm FinePix X30 má rozhodně potenciál zaujmout. Nabízí objektiv s manuálním zoomem, skvělý elektronický hledáček, výborně řešené rozhraní ovládacích prvků, polohovatelný zadní displej, integrovanou Wi-Fi a v neposlední řadě také rychlé sekvenční snímkování (frekvence až 11,8 fps). Lepší by naopak mohla být kvalita videa i lehce zastaralý obrazový snímač. Také by nebylo špatné, kdyby si tento model zachoval průhledový hledáček svého předchůdce X20. I tak je ale tento fotoaparát velmi výkonný a povedený model vyspělého kompaktu. Jak si vede ve srovnání s konkurenty a co všechno uživatelům nabízí?

Fujifilm FinePix X30

Rozměry X30 činí 118 x 71,6 x 60,3 mm a hmotnost dosahuje 423 gramů. Tím je na rozměry „kapesního“ kompaktu poměrně velký a mírně překonává i svého předchůdce Fujifilm X20. K dispozici je v barevných variantách černé a „chromové“, obě varianty pak zahrnují kovový kryt na horní straně a černý koženkový pokryv na větší části povrchu. Objektiv disponuje možností manuálního ostření, což je u současných kompaktů poměrně nezvyklý jev. Design objektivu má rozpětí 4x zoom (28 – 112 mm) s aperturou f/2 – 2.8. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 921 000 bodů. Tímto parametrem se vyrovná dalším kvalitním kompaktům na trhu a překonává svého předchůdce X20 (s 460 000 body). Panel lze vyklánět nahoru i dolů, obrazovka však nemá dotykovou funkci. Při základním nastavení je displej mírně temný, na přímém slunečním světle je na něj tedy hůře vidět (jas se ale dá nastavením v menu zvýšit).

Fujifilm FinePix X30

Jak již bylo uvedeno, X30 nedisponuje průhledovým hledáčkem, zato nabízí jeden z nejlepších elektronických hledáčků, jaký u fotoaparátu této kategorie zatím známe. Tento OLED EVF má rozlišení 2,4 milionu bodů a zdaleka překonává hledáček například u konkurenčního modelu Nikon Coolpix P7800. Svojí kvalitou se dokonce vyrovná i EVF u výborných bezzrcadlovek, jakou je například Sony Alpha 6000. Nechybí také vestavěná Wi-Fi, která dnes představuje již běžný prvek. Jako obvykle umožňuje přes aplikaci Fujifilm Cam Remote snadné sdílení obsahu s chytrými zařízeními s operačním systémem Android a iOS. Umožňuje také limitované dálkové ovládání fotoaparátu smartphonem nebo tabletem, stejně jako přidávání zeměpisných souřadnic. Rychlost fotoaparátu závisí spíše na vaší schopnosti rychlé práce s objektivem – v ideálním případě pořídí první snímek za méně než sekundu (což je podstatně rychlejší než třeba v případě Sony RX100 III s prodlevou 2,2 sekundy).

 

Fujifilm FinePix X30

 

Velmi dobře si X30 poradí se sekvenčním snímkováním. Maximální frekvence činí 11,8 rámečků za sekundu pro dvacet následných snímků v „super-rychlém“ režimu. Ve standardním rychlém režimu je pak stále výborná frekvence 9,3 fps pro 23 JPG, 13 Raw nebo 12 Raw + JPG snímků v následném pořadí. Také autofokus je zde velmi rychlý a časové prodlevy nepřekračují 0,1 sekundy. Jemnost detailu je velmi dobrá, překračuje i hodnotu 2300 řádků na výšku snímku. S digitálním šumem si X30 poradí rovněž dobře, kritickou hodnotu 1,5 % nepřekračuje ještě při hodnotě citlivosti ISO 1600 (při ISO 3200 pak činí 1,7 %). Video je natáčeno až ve kvalitě 1080p60 a ukládáno ve formátu QuickTime. Bohužel však není tak kvalitní, jak by mohl náročný uživatel očekávat. Obraz má občas slabší ostrost i rozlišení a místy se dostavuje nepříjemný moiré efekt. Audiozáznam je nicméně velmi kvalitní a dobrému zvuku napomáhá i možnost připojení externího mikrofonu. Kromě vstupu pro mikrofon nechybí také HDMI a micro USB porty. Standardně jsou podporovány paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

 

Fujifilm FinePix X30

 

Fotoaparát Fujifilm FinePix X30 je dalším příspěvkem do řady vysoce kvalitních kompaktů a bohužel pro něj naráží na velmi silnou konkurenci. Kompakty s větším jednopalcovým snímačem od Sony i Canonu nabízí o trochu lepší celkovou kvalitu snímků, jsou si však designem značně podobné. X30 se naproti tomu podobá spíše fotoaparátům typu Nikon Coolpix P7800 a Canon PowerShot G16 jak v rámci rozměrů, tak i ve způsobu ovládání. Ve srovnání s oběma zmíněnými konkurenty si přitom vede velmi dobře – překonává je jak kvalitou elektronického hledáčku (platí pro P7800; G16 disponuje nepříliš kvalitním průhledovým hledáčkem), tak i některými dalšími specifikacemi. Fujifilm X30 je tak jakýmsi „prvním mezi rovnými“; rozhodně jej ale nelze považovat za nejlepší kompakt na trhu. Pokud stojíte o ještě lepší obrazovou kvalitu snímků, pak musíte obrátit pozornost k „premium“ modelům z řady Sony RX100 nebo k modelu Canon G7 X.

Fujifilm FinePix X30

...

...

Základní údaje:

Velikost: 118 x 71,6 x 60,3 milimetrů

Hmotnost: 423 gramů (včetně baterie a karty)

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 12,1 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 922 000 bodů

Rozpětí ISO: 100 - 3200

Napájení: Lithium Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm FinePix X30


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.