Přeposlat Olympus PEN E-PL7

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus PEN E-PL7

20.11.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus PEN E-PL7 je kompaktní fotoaparát nabízející rychlé ostření, objektiv systému mikro 4/3, vestavěnou stabilizaci obrazu, výklopný dotykový displej i přídatný port pro EVF. Samozřejmostí je zde také integrovaná Wi-Fi. Na druhou stranu je tento fotoaparát někdy poněkud pomalejší při startu, nepodporuje u videa rychlou frekvenci 60 fps a postrádá také vstup pro externí mikrofon a vestavěný blesk. Některé unikátní prvky jej znatelně odlišují od zbytku konkurence a rozhodně má čím zaujmout, nelze jej ale označit za nejlepší model ve své kategorii. Podívejme se na něj nyní podrobněji.

Olympus PEN E-PL7

Tento fotoaparát představuje další přírůstek z řady PEN, od konkurence se navíc liší zajímavým frontálně umístěným výklopným displejem, umožňujícím pořizovat velmi dobré „selfie“ snímky. Fotoaparát s rozlišením 17 megapixelů nabízí také velmi rychlé sekvenční snímkování o frekvenci až 8,4 fps a je kompatibilní s velkým výběrem objektivů v rámci systému mikro 4/3. Celkové rozměry fotoaparátu činí 115 x 67 x 38 mm a hmotnost dosahuje 357 gramů. K dostání je ve dvou barevných variantách – dvoubarevné stříbrně-černé nebo pouze černé. Na první pohled přitom zaujme jeho výrazný retro styl. Jak již bylo uvedeno, LCD displej je možné vyklopit až do frontální polohy a pořizovat tak například portrétní snímky. E-PL7 samozřejmě není jediným fotoaparátem, který toto umožňuje – dalším je třeba konkurenční Samsung NX3000. Rozdíl je ale v tom, že zatímco ostatní stejného efektu dosahují vyklopením nahoru, E-PL7 vyklápí svůj TFT displej dolů.

Olympus PEN E-PL7

Samotný displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a nabízí dotykovou funkci. Díky tomu můžete ovládat fotoaparát i pomocí displeje a měnit s ním některá nastavení. Ostrost displeje je s 1,04 milionu bodů velmi vysoká, což se dá říci také o jeho jasnosti (není problém jej využít i za jasného slunečného dne). Pro srovnání lze uvést, že výklopný displej u konkurenta Fujifilm X-A1 nabízí rozlišení 921 000 bodů, ale nepodporuje dotykovou funkci. Vestavěná Wi-Fi umožňuje snadné sdílení obsahu s chytrými zařízeními (tablety a smartphony) s operačními systémy Android a iOS, nechybí také možnost limitovaného dálkového ovládání. K přenosu snímků (mimo samotný formát Raw) i videí slouží bezplatná aplikace Olympus Image share. E-PL7 je teprve druhým fotoaparátem z řady PEN, který disponuje vestavěnou Wi-Fi (po loňském podstatně nákladnějším modelu E-P5). Pozitivem je také přítomnost portu pro externí elektronický hledáček.

Olympus PEN E-PL7

Z hlediska rychlosti je E-PL7 nevyvážený, startovací prodleva k pořízení prvního snímku kolísá mezi 0,8 a 1,9 sekundy, v průměru činí přes jednu sekundu. Jistější už je prodleva na zaostření, která dosahuje 0,1 sekundy v dobrém a 0,8 sekundy v horším světle. Naopak velmi dobře si fotoaparát vede v rychlosti sekvenčního snímkování, kde frekvence dosahuje až 8,5 snímků za sekundu (7,3 fps s kontinuálním AF). Tuto frekvenci udrží pro 15 snímků ve formátu Raw+JPG, 18 Raw nebo 31 JPG, než výrazně zpomalí. Rychlejší je například kvalitní konkurent Sony Alpha 6000 s 11,1 fps. Velmi dobře si E-PL7 poradí s kvalitou snímků při vyšších nastaveních ISO – kritickou hranici digitálního šumu 1,5 % udrží ještě při ISO 3200. Video je natáčeno v maximální kvalitě 1080p30 do formátu QuickTime. Obraz je plynulý a kvalitní, nechybí mu detail a dobrá je i zvuková kvalita záznamu. Nechybí porty micro HDMI a USB, podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Olympus PEN E-PL7

Jak tedy zhodnotit fotoaparát Olympus PEN E-PL7? Představuje tak trochu smíšené balení s množstvím pozitiv i negativ. Z předností lze uvést vysokou rychlost sekvenčního snímkování, celkově velmi dobrou obrazovou kvalitu snímků (a to i při vyšších nastaveních ISO), pohotové ostření, vestavěnou stabilizaci obrazu, výklopný displej s dotykovou funkcí a v neposlední řadě také vestavěnou Wi-Fi. Na druhou stranu lze uvést několik slabších míst – chybí například vestavěný blesk a hledáček, standardní vstup pro externí mikrofon nebo podpora rychlého videa (60fps). Nevyvážená je také výkonnost z hlediska startovací rychlosti fotoaparátu. Celkově je systémový kompakt E-PL7 přesto velmi dobrým a výkonným fotoaparátem, u kterého převažují přednosti nad nedostatky. Pokud si však můžete dovolit za svůj fotoaparát zaplatit o trochu víc, pak je dobrou volbou také Sony Alpha 6000 (disponuje EVF a bleskem i větším snímačem formátu APS-C) nebo dalším modelem od společnosti Olympus, skvělým OM-D E-M10.

Olympus PEN E-PL7

...

...

Základní údaje:

Velikost: 115 x 67 x 38 milimetrů

Hmotnost: 357 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 17,3 x 13 mm

Rozlišení snímače: 17 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Rozpětí ISO: 200 – 25 600

Typ akumulátoru: BLS-50

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus PEN E-PL7


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.