Přeposlat Mamiya Leaf Credo 50

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mamiya Leaf Credo 50

06.01.2015 | Vladimír Socha | Komentářů: 0 |

Skvělý fotoaparát (resp. digitální stěna), který stojí tolik co dražší nový automobil. Nabízí velmi vysokou kvalitu snímků až do nastavení ISO 3200, ostrý dotykový displej, intuitivní rozhraní, 50ti megapixelový snímač typu CMOS a mnoho dalšího. Tento fotoaparát má mnoho společného s ještě vyšším modelem, vyráběným partnerskou společností Phase One pod označením IQ250, oproti němu ale postrádá některé high-end prvky. Obrazovou kvalitou snímků jsou ale oba fotoaparáty prakticky rovnocenné. Leaf Credo 50 také disponuje příjemně vysokým stupněm modularity a dostatečně ostrým displejem. V celkovém hodnocení nepochybně obsazuje přední příčky. Podívejme se na něho tedy blíže.

Mamiya Leaf Credo 50

Díky své modularitě je tento fotoaparát kompatibilní s mnoha různými systémy. Celkové rozměry fotoaparátu činí 98 x 80 x 61,5 mm a hmotnost dosahuje 562 gramů. Obrazový snímač není full frame – s rozměry 33 x 44 mm je o trochu menší a tato velikost je v rámci dané generace fotoaparátů středního formátu typická. Konkurenční fotoaparáty, jakým je Leica S-E (Typ 006) nebo Pentax 645D, využívají integrované snímače, podobně jako tradiční D-SLR. Velikostí snímače se vyrovnají modelu Credo 50, jejich rozlišení je ale menší (37,5 a 40 MPix, resp.). Skvělým prvkem u Credo 50 je také zadní LCD displej s úhlopříčkou 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišením 1,15 milionu bodů. Displej má dotykovou funkci a je skutečně velmi pohotový a užitečný. Také obraz na něm vypadá velmi dobře a lze jej výrazně zvětšovat (až na hodnotu 200 %). Je na něj také velmi dobře vidět, a to i za slunečného dne. Credo 50 bohužel nepodporuje Wi-Fi, a tak jej nebudete moci ovládat pomocí iPadu, jak je tomu u IQ250.

Mamiya Leaf Credo 50

Credo 50 je prakticky čistě dotykovým fotoaparátem, nemá totiž žádná fyzická ovládací tlačítka. To může být považováno za moderní a vítaný prvek, u konzervativnějších uživatelů se to ale nemusí setkat s přílišným pochopením. ISO lze nastavit v rozmezí hodnot 100 až 6400, právě toto nastavení přitom budete používat nejčastěji. Fotoaparáty středního formátu se samozřejmě nemohou měřit v rychlosti startu s kompakty. Credo 50 je toho důkazem – první snímek pořídí až přibližně 13 sekund po zapnutí. Většinu tohoto času zabere prověření systémových souborů paměťové karty. Z dalších rychlostních parametrů uveďme závěrkovou prodlevu v trvání 0,3 sekundy, kontinuální pak snímkování běží při frekvenci pouhých 1,1 fps. Integrovaný model, jakým je Pentax 645D, bývá obvykle rychlejší, ve zmíněném případě při startu a s kratší závěrkovou prodlevou (nikoliv už ale v kontinuálním snímkování). Z hlediska ostrosti snímků je Credo 50 naprosto skvělým fotoaparátem – maximální hodnoty šplhají přes 4900 řádků (f /5.6).

Mamiya Leaf Credo 50

Obrazová kvalita snímků je největší předností tohoto fotoaparátu. Detaily jsou skvělé a žádné výrazné zhoršení kvality nelze pozorovat ani při vyšších hodnotách ISO (ještě při ISO 3200 se drží hodnota digitálního šumu pod „kritickými“ 1,5 %). Při nejvyšším nastavení ISO 6400 dosahuje tato hodnota 2 %, přesto je obraz téměř bezchybný. V tomto ohledu si Credo 50 vede dokonce o trochu lépe než jeho příbuzný IQ250 (udrží hodnotu digitálního šumu pod 1,5 % pouze do nastavení ISO 400 a při ISO 6400 vykazuje ve stejném parametru 2,8 %). Velmi dobře si Credo 50 vede také v zobrazování barev, které působí sytě, na pohled příjemně a zejména velmi přirozeně. Dá se říci, že kvalita snímků u tohoto fotoaparátu je obvykle  natolik vysoká, že nevyžaduje časově náročnější úpravu výsledných snímků specializovaným softwarem. Velkým pozitivem je také přítomnost centrální závěrky, která přispívá k vysoké kvalitě snímku při použití ve studiu.

Mamiya Leaf Credo 50

Fotoaparát (či digitální stěna, chcete-li) Mamiya Leaf Credo 50 je v současnosti jedním z nejlepších modelů středního formátu. Má i několik chybek, jako například menší (než full-frame) snímač, absenci podpory Wi-Fi a nemožnost natáčení videozáznamu. Na druhou stranu ale nabízí fantastickou kvalitu snímků, pořizovaných 50ti MPix snímačem, pohledný ostrý LCD panel s dotykovou funkcí, intuitivní rozhraní, modulární design, až 60timinutovou expozici a implementaci USB 3.0. Přestože je výrazně levnější než jeho příbuzný IQ250, představuje Credo 50 stále značnou finanční investici. Pokud jste náročnější uživatelé a vyžadujete profesionální fotoaparát středního formátu, pak může být Credo 50 pro vás tím pravým. Nelpíte-li na modulárním designu, pak vám mohou velmi dobře posloužit také integrované modely Pentax 645D nebo Leica S-E (Typ 006). V případě, že se obejdete bez centrální závěrky, můžete sáhnout také po Pentaxu 645Z, který využívá stejný snímač o 50 MPix. Brzy se navíc na trhu objeví také nový model Leica S (Typ 007), schopný natáčet video v kvalitě 1080p a 4K.

Mamiya Leaf Credo 50

Základní údaje:

Typ: Střední formát

Velikost: 98 x 80 x 61,5 milimetru

Hmotnost: 562 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 50 megapixelů

Velikost snímače: 33 x 44 mm

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 150 000 bodů

Rozsah ISO: 100 - 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Související

Diskuze

Diskuse ke článku Mamiya Leaf Credo 50


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.