Přeposlat Nikon D5500

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D5500

16.04.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Nikon D5500 je vysoce kvalitním nástupcem staršího modelu D5300. Nabízí ostrý a polohovatelný displej, dobré detaily snímků i při vyšších nastaveních ISO, kontinuální snímkování při frekvenci 5 fps, 39ti-bodový AF systém, rychlou reakční dobu, podporu Wi-Fi i možnost natáčení videa ve kvalitě 1080p60. Nechybí také vstup pro externí mikrofon. Na straně nedostatků lze zmínit pouze nepříliš dokonalé rozhraní fyzických ovládacích prvků (z důvodu menších rozměrů fotoaparátu), absenci GPS nebo limitované možnosti dálkového ovládání. Celkově ale D5500 vychází z hodnocení velmi dobře a patří tak k nejlepším fotoaparátům ve své kategorii levnějších zrcadlovek. Nedosahuje sice kvality skvělého modelu Pentax K-3, nezaostává za ním ale o mnoho. Podívejme se na něho tedy blíže.

Nikon D5500

První věcí, která nás na D5500 zaujme, jsou jeho malé rozměry. Ty činí přesně 124 x 97 x 70 mm a hmotnost dosahuje 420 gramů. Tím pádem se tento fotoaparát podobá spíše dalšímu malému modelu Canon Rebel SL1 a je podstatně menší než jeho předchůdce D5300. Stejně jako on je ale k dispozici v barevné variantě černé a červené. Fyzické ovládací prvky jsou přizpůsobeny kvantitou i rozmístěním právě menším rozměrům, takže někteří náročnější fotografové nemusí být v tomto ohledu spokojeni. V takovém případě lze doporučit větší model D7100, který už dnes vychází podstatně levněji, než v době svého uvedení na trh. Zrcadlový hledáček (typ pentamirror) pokrývá 95 % zorného pole, lepší hledáčky v této kategorii tak nabízí například Pentax K-3. Zadní LCD displej disponuje délkou úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a má velmi dobré rozlišení 1,037 milionu bodů. Displej s dotykovou funkcí je výklopný a lze jej natáčet do všech stran. Díky tomu můžete pořizovat snímky prakticky z jakéhokoliv úhlu a problémem nejsou ani „selfie“ snímky.

Nikon D5500

Stejně jako u předchozího modelu D5300 máme k dispozici integrovanou Wi-Fi, bohužel už ale nikoliv GPS. Sdílení obsahu s chytrými zařízeními typu smartphonů a tabletů je nicméně velmi jednoduché a rychlé. K dispozici je také dálkové ovládání, ale to je velmi omezené (v podstatě sestává jen z označení místa zaostření a aktivace spouště). Z hlediska rychlosti ale D5500 exceluje. Tato malá zrcadlovka pořídí první snímek již 0,2 sekundy po zapnutí a frekvence kontinuálního snímkování dosahuje 5 fps (i když jen pro 5 následných snímků ve formátu Raw nebo Raw + JPG a 21 snímků v JPG). Pentax K-3 má sice pomalejší startovní reakci, ale rychlejší frekvenci snímků při kontinuálním snímkování (8,1 fps). Závěrková prodleva u D5500 nepřekračuje 0,08 s. v dobrém a 0,7 s. v horším světle. S digitálním šumem si poradí dobře až do nastavení citlivosti ISO 6400, což je i na D-SLR fotoaparát velmi dobrý výsledek. I při této hodnotě ještě zůstávají detaily pěkné a nejsou výrazně deformované.

Nikon D5500

Video je natáčeno do formátu QuickTime v maximální kvalitě 1080p60, což poskytuje výbornou obrazovou úroveň záznamu. Ta je takřka profesionální, navíc je k dispozici také vstup pro externí mikrofon. Záznam je plynulý, ostrý, jasný a vykazuje dobré detaily a syté a vyvážené barvy. Velký obrazový snímač také umožňuje dobrou kontrolu hloubky zorného pole a zvyšuje tak pocitovou kvalitu trojrozměrného záběru. Interní stereo mikrofony zvládají zachycení zvuku dobře, bohužel však odchytí také přeostřující objektiv v průběhu natáčení. Jak už ale bylo uvedeno, tuto okolnost řeší případný externí mikrofon. K dispozici je také HDMI port, který přináší další možnost konektivity. V průběhu natáčení je umožněno plně manuální ovládání, a to v závislosti na aktuálním nastaveném režimu. Můžete si také vybrat, zda bude fotoaparát přeostřovat automaticky, nebo si raději budete tuto funkci ovládat sami. Z hlediska kvality AF sytému si vedou velmi dobře také fotoaparáty typu Sony Alpha 77 II nebo Canon EOS 70D. Podporovány jsou paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

Nikon D5500

Nikon D5500 je mírně vylepšenou menší verzí modelu D5300. Z hlediska obrazové kvality snímků a videa, stejně jako celkové výkonnosti, mu prakticky není co vytknout. Nabízí také velmi pohledný a plně polohovatelný displej, natáčení videa ve kvalitě 1080p60 nebo velmi rychlé reakce při startu i průběžném snímkování. Pozitivem je také 39ti bodový AF systém, vstup pro externí mikrofon nebo integrovaná Wi-Fi. Fotoaparát má i některá slabší místa, ale ta jsou v podstatě akceptovatelná a nepředstavují výrazný nedostatek. Mezi levnějšími modely digitálních zrcadlovek je dnes za nekorunovaného krále stále považován model Pentax K-3, nabízející voděvzdorný obal, o trochu kvalitnější hledáček a lepší rozhraní ovládacích prvků. Pokud si ale potrpíte na nejvyšší možnou kvalitu videozáznamu, pak je právě Nikon D5500 (i jeho předchůdce Nikon D5300) naopak silnějším z obou konkurentů, a to zejména v rámci automatického ostření.

Nikon D5500

......

......

Základní údaje:

Typ: D-SLR

Velikost: 124 x 97 x 70 milimetru

Hmotnost: 420 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 24,2 megapixelu

Velikost snímače: 23,5 x 15,6 mm

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 25 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D5500


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.