Přeposlat Olympus Stylus SH-2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Stylus SH-2

21.04.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Předchozí model Olympus Stylus SH-1 byl elegantním a pohledným fotoaparátem, který nabízel kompaktní rozměry, 24x zoom objektiv s pětiosou stabilizací a velmi efektním dotykovým displejem. Problémem byla pouze kvalita snímků ve formátu JPG, které působily poněkud neostrým dojmem. SH-2 je bohužel stále zatížen tímto problémem, nabízí ale také podporu formátu Raw. Spolu se skvělou konstrukční kvalitou, pohledným LCD displejem, rychlým kontinuálním snímkováním, podporou Wi-Fi a možností natáčení videozáznam ve kvalitě 1080p60 jde o velmi dobrý kompaktní fotoaparát, patřící ve své kategorii mezi nejlepší. Podívejme se na něho nyní blíže.

Olympus Stylus SH-2

SH-2 patří skutečně k nejlepším kompaktům na trhu, nevyrovná se ale skvělému modelu Panasonic Lumix DMC-ZS50. Ten při stejné ceně nabízí 30x zoom objektiv, také disponuje podporou formátu Raw a navíc je vybaven i integrovaným elektronickým hledáčkem. Z hlediska celkové velikosti je SH-2 průměrným kompaktem, dosahuje totiž rozměrů 109 x 63 x 42 mm a hmotnosti 271 gramů. ZS50 je celkově o trochu štíhlejší. SH-2 je na dotyk solidní a relativně těžký – to je dáno i přítomností horního plátu z hliníkové slitiny, dodávající tomuto kompaktu poměrně luxusní vzhled. K dispozici jsou dvě barevné varianty, černá a černo-stříbrná. Objektiv s designem 24x zoom má rozpětí 25 – 600 mm (full frame ekv.) a aperturu f/3 – 6.9. V rámci moderních kompaktních ultrazoomů je rozsah spíše menší, ale přesto plně dostatečný. K dispozici je opět pětiosá stabilizace, podobně jako u předchozího modelu SH-1. Díky tomu jsou snímky ostré a kvalitní i při maximálním přiblížení.

Olympus Stylus SH-2

Zadní LCD displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 460 000 bodů, což je uspokojivá hodnota. Dotykový plocha má také dobrou odpovědní reakci a pohotově plní pokyny uživatele. Některé konkurenční modely ze stejné kategorie (například SX710 HS) disponují lepším rozlišením (922 000 bodů), ale nenabízí dotykovou funkci. Stejně jako u většiny moderních fotoaparátů se i u SH-2 setkáme s integrovanou Wi-Fi. Snadno tak můžete sdílet pořízený obsah s chytrými zařízeními s platformou iOS nebo Android (prostřednictvím aplikace Olympus Image Share) a podporováno je také přidávání zeměpisných souřadnic a editace snímků. Nechybí také možnost dálkového ovládání, nabízející poměrně širokou škálu nastavení a kontroly. Na poměry ultrazoomu je SH-2 poměrně rychlým fotoaparátem, který pořídí první snímek již po 1,6 sekundy. Závěrková prodleva v dobrém světle nepřesahuje 0,05 s., v horším pak maximálně 0,7 sekundy. Kontinuální snímkování může dosáhnout až velmi vysoké frekvence 10,4 fps (pro 16 následných JPG snímků).

Olympus Stylus SH-2

Jemnost snímků je velmi vysoká, dosahuje téměř 2200 řádků na výšku v nejširším úhlu. V tomto ohledu překonává SH-2 například i fotoaparát Samsung Galaxy Camera 2. S digitálním šumem si fotoaparát poradí poměrně dobře, kritickou hranici 1,5 % udrží až do nastavení citlivosti ISO 1600. Dobrá kvalita snímků s dokonalými detaily však při bližším pohledu končí u ISO 800 (což je stále dobrý výsledek). Pokud potřebujete kompakt s delším objektivem a dobrou výkonností v horším světle, pak lze doporučit opět Panasonic ZS50 (jeho 12ti MP snímač si vede lépe při ISO 1600). Podstatné vylepšení pak nabídnou až dražší fotoaparáty typu Olympus Stylus 1 nebo Sony RX10. Video je natáčeno do formátu QuickTime v maximální kvalitě 1080p60. Obrazová kvalita je dobrá, záznam plynulý a ostření rychlé. Stabilizace pracuje také efektivně, a tak deformace obrazu jsou velmi vzácné. Z konektivních prvků nechybí port USB a micro HDMI. Podporovány jsou standardně karty SD, SDHC a SDXC.

Olympus Stylus SH-2

Olympus Stylus SH-2 je výborným kompaktním ultrazoomem, nabízejícím vysokou kvalitu snímků (zejména ve formátu Raw), široké možnosti editace snímků, pětiosou stabilizaci, natáčení videa ve kvalitě 1080p60 a skvělou konstrukční kvalitu. Dosahuje také velmi vysoké frekvence při kontinuálním snímkování, má integrovanou Wi-Fi a velmi užitečný dotykový displej. Bohužel je ale tato kategorie fotoaparátů natolik početná a konkurence je silná do té míry, že i s těmito přednostmi není SH-2 jasnou volbou. Celkově kvalitnějším konkurentem je nejspíš Panasonic ZS50, poskytující vysokou kvalitu snímků ve formátu JPG i Raw. Pokud je pro vás ale nejpodstatnější okolností cena fotoaparátu, pak veďte v patrnosti také Canon PowerShot SX600 HS jako dobrou alternativu. Jeho rozsah je sice mírně omezený, ale cena je velmi příznivá a kvalita snímků rovněž není špatná. Olympus Stylus HS-2 je nicméně také velmi dobrou volbou, která nadšené zájemce nejspíš v ničem nezklame.

Olympus Stylus SH-2

Základní údaje:

Typ: Kompaktní ultrazoom

Velikost: 108,8 x 63,2 x 42,4 milimetru

Hmotnost: 271 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Rozsah ISO: 125 – 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Stylus SH-2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.