Přeposlat Fujifilm XQ2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm XQ2

11.05.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Fujifilm XQ2 je kompaktem nejvyšší kategorie – představuje malý přístroj s širokým zoomem, relativně velkým obrazovým snímačem a schopností pořizovat snímky ve formátu Raw. Nedisponuje sice přídavnými prvky typu integrovaného EVF nebo patice hot-shoe, poskytuje ale vysokou kvalitu ve všech podstatných ohledech. Nepřekonává skvělé kompakty typu Sony Cyber-shot DSC-RX100 III, zároveň je ale k dostání za podstatně menší sumu peněz. S velmi rychlým fokusem, natáčením videa ve kvalitě 1080p60 a vysokou kvalitou snímků i při vyšších nastaveních ISO tak představuje velmi dobrou levnější alternativu. Mezi kompaktními fotoaparáty dostupné ceny patří na současném trhu k těm nejzajímavějším.

Fujifilm XQ2

Pokud budeme hledat rozdíly, které odlišují XQ2 od jeho předchůdce s názvem XQ1, pak jich mnoho nenalezneme. Fyzicky jsou totiž oba fotoaparáty prakticky identické. V obou případech mají rozměry 100 x 58 x 33 mm a hmotnost 206 gramů, což je pro fotoaparát z této kategorie zcela typické. Podobné velikosti dosahuje i finančně nejdostupnější model z řady Sony, tedy RX100, který ale disponuje větším snímačem. XQ2 je k dispozici v barvě bílé, černé a stříbrné nebo kombinaci černé a stříbrné. Využívá objektiv 25 – 100 mm (full frame ekv.) s aperturou v rozpětí f/1.8 – 4.9. To jsou poměrně typické hodnoty, například konkurenční Canon PowerShot S120 má o trochu delší objektiv s aperturou v rozpětí f/1.8 – 5.7. Zadní LCD panel má délku úhlopříčky 3 palce a solidní rozlišení 920 000 bodů. Je tedy velmi ostrý a navíc i poměrně jasný. Není ale bohužel výklopný, ani nenabízí dotykovou funkci. Integrovaná Wi-Fi umožňuje snadné sdílení obsahu a doplňování zeměpisných souřadnic, nikoliv ale dálkové ovládání přístroje.

Fujifilm XQ2

XQ2 je poměrně rychlý kompakt, první snímek pořídí 1,3 sekundy po zapnutí a závěrková prodleva je u něho nepostřehnutelná. Nabízí také tzv. super-rychlý režim při kontinuálním snímkování, kdy frekvence pořízených snímků dosahuje 12,6 za vteřinu (pro 10 následných JPG snímků). Po pořízení deseti snímků pak fotoaparát potřebuje 4 sekundy pro jejich zapsání do paměti. Další rychlý režim nabízí frekvenci 9 fps pro 11 následných snímků ve formátu JPG nebo 8 v kombinaci Raw+JPG. Jemnost snímků je spíše průměrná, dosahuje maximální hodnoty kolem 1900 řádků na výšku snímků (v rámci nastavení 50 mm). Konkurenční Canon S120 si vede o trochu lépe, ale rozdíl není příliš znatelný. Při vyšším nastavení ISO si XQ2 také vede poměrně dobře, hodnotu digitálního šumu udrží pod kritickými 1,5 % až do citlivosti ISO 1600. Při ISO 3200 pak činí 1,7 %, což je stále obstojný výsledek. Nejvyšší obrazové kvality ale dosáhnete při nastavení citlivosti ISO 800 a nižší.

Fujifilm XQ2

Videozáznam je natáčen ve vysoké kvalitě 1080p60 do formátu QuickTime. Při natáčení můžete některé prvky ovládat manuálně. Zvuk pohybujícího se objektivu je bohužel na audiozáznamu slyšet, nejde ale o velký problém. Fotoaparát dokáže rychle a spolehlivě přeostřovat a celkově je obrazová kvalita záznamu vysoká – obraz je plynulý a ostrý, s dostatkem detailů i věrnými barvami. Také stabilizační systém odvádí velmi dobrou práci, díky čemuž je obraz prakticky stále plynulý a nedochází k jeho deformaci. Pouze při velmi rychlých pohybech s fotoaparátem může videozáznam vykazovat efekt tzv. kutálející se závěrky, neobjevuje se ale často. K dispozici máme dvojici portů – standardní port micro USB na boku fotoaparátu a micro HDMI na jeho spodní straně. První poslouží pro připojení k počítači i dobíjení, druhý pro připojení k televizoru. Jako obvykle jsou podporovány standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Fujifilm XQ2

Fujifilm XQ2 je solidním modelem z kategorie kvalitních kompaktů. Nabízí objektiv s velkým rozpětím, podporu formátu Raw i velmi dobrou kvalitu snímků při vyšších nastaveních citlivosti ISO. Také videozáznam je vysoce kvalitní. Limitována je pouze funkčnost Wi-Fi (absence možnosti dálkového ovládání), jinak ale nenajdeme žádnou podstatnější chybu nebo nedostatek. K dispozici jsou naopak i zajímavé filtry a režimy, které učiní práci s fotoaparátem zábavnější (například funkce Velvia nebo Classic Chrome, dodávající snímkům nádechu klasiky). XQ2 ovšem přichází na trh v době velké konkurence, takže je docela dobře možné, že vám i přes jeho kvality bude vyhovovat spíše některý z konkurenčních modelů. Pokud stojíte o delší zoom, pak se nabízí například Canon PowerShot S120. V případě, že máte možnost investovat více peněz, můžete sáhnout i po modelech s větším jednopalcovým snímačem – na mysl zde přichází vysoce kvalitní, ale také značně drahé modely Sony RX 100 II nebo Sony RX 100 III.

Fujifilm XQ2

......

......

Základní údaje:

Typ: Kompakt vyšší kategorie

Velikost: 100 x 58,5 x 33,3 milimetru

Hmotnost: 206 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS II

Rozlišení snímače: 12 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm XQ2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.