Přeposlat Fujifilm X-A2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-A2

30.04.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Bezzrcadlovky z řady Fujifilm X vždy poskytovaly skvělou obrazovou kvalitu snímků a přístup k výbornému systému objektivů. Výjimkou není ani nový model X-A2, nabízející atraktivní design, kvalitní objektiv, vestavěný blesk, LCD displej umožňující pořizovat kvalitní „selfie“ snímky, podporu Wi-Fi a v neposlední řadě i rychlé kontinuální snímkování (frekvence 5,6 fps). Z nedostatků bychom mohli uvést pomalejší ostření, absenci přídatného EVF a dálkového ovládání přes Wi-Fi nebo limitovanou kvalitu videozáznamu 1080p30. Chybí také vstup pro externí mikrofon. Celkově sice převažují pozitiva a X-A2 je nepochybně velmi kvalitní fotoaparát, konkurence je ale silná. Podívejme se na něho nicméně blíže.

Fujifilm X-A2

X-A2 patří k četným konkurentům skvělého modelu Sony Alpha 6000, který je rychlejší a pořizuje snímky i při frekvenci 11,1 fps. X-A2 měří 117 x 66 x 40 mm a váží 350 gramů, je tedy o trochu větší než například Sony Alpha 5000. K dostání je v několika barevných variantách – stříbrný podklad může být doplněn černou, hnědou nebo bílou koženkou. Ačkoliv jde o model vstupní úrovně, Fujifilm tento fotoaparát vybavil paticí hot shoe, umožňující připojit externí blesk a integrovaným pop-up bleskem. Nenajdeme ale žádný doplňkový port pro EVF, což je u této kategorie fotoaparátů v poslední době stále běžnějším jevem. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a velmi solidní rozlišení 920 000 bodů. Displej je výklopný a lze jej dobře polohovat, kromě toho je dostatečně jasný a má široké náhledové úhly. V případě velmi slunečného počasí pak máte dokonce možnost přepnout na režim jasného světla (Bright Light). Pokud je pro vás ale důležitým prvkem elektronický hledáček, pak sáhněte raději po modelech Sony Alpha 6000 nebo Olympus OM-D E-M10.

Fujifilm X-A2

Tento fotoaparát nabízí integrovanou Wi-Fi, jde ale o velmi jednoduchou implementaci. Sdílení obsahu s chytrými zařízeními na platformě iOS nebo Android je velmi snadné, zcela ale chybí možnost dálkového ovládání. Fotoaparát také umožňuje konvertovat JPG snímky na formát Raw a poskytuje i možnost zeměpisného přiřazování souřadnic jednotlivým snímkům (musíte to ale udělat hned na místě pořízení snímku). X-A2 pořídí první snímek 1,6 sekundy po zapnutí, závěrková prodleva u něho nepřesahuje 0,15 sekundy a v režimu kontinuálního snímkování dosahuje frekvence až 5,6 fps. V některých ohledech je tak rychlejší a v některých naopak pomalejší než konkurenční model Sony Alpha 5100. X-A2 je značně limitován množstvím snímků, které může pořídit v rychlém kontinuálním snímkování před zpomalením – v rámci Raw a Raw+JPG jde o 10 následných snímků, u JPG pak pro 34 snímků. Z hlediska jemnosti snímků si X-A2 vede velmi dobře – dosahují totiž hodnoty až kolem 2550 řádků na výšku (50 mm).

Fujifilm X-A2

Velmi dobře si fotoaparát poradí s digitálním šumem, jeho hodnota překračuje kritickou hranici 1,5 % až při nastavení citlivosti ISO 12 800. I při velmi detailním pohledu jsou snímky obrazově výborné až do ISO 3400, což je velmi dobrý výsledek. Bohužel slabší je kvalita videozáznamu, alespoň v porovnání s těmi nejlepšími. Maximální nastavitelná kvalita je 1080p30, dále pak 720p30. Obraz je ostrý, ale X-A2 je poněkud pomalejší při přeostřování. K dispozici je pouze interní mikrofon (vstup pro externí mikrofon u tohoto fotoaparátu nenajdeme), kvalita zvuku je ale dostatečná pro běžné účely. X-A2 je zkrátka fotoaparát pro natáčení občasných záznamů, které obstojí na webu, rozhodně však nejde o žádnou profesionální kvalitu. Z prvků konektivity nalezneme standardní mini HDMI port pro připojení k televizoru a dále datový port micro USB. Z paměťových karet jsou pak podporovány standardně SD, SDHC a SDXC.

Fujifilm X-A2

Fujifilm X-A2 je velmi solidní, výkonný a kvalitní fotoaparát, který si zaslouží převážně pozitivní hodnocení. Pokud stojíte o uživatelskou zkušenost se systémem bezzrcadlovek řady Fujifilm X, pak představuje nejlevnější dostupný model. V rámci své nižší ceny obětoval X-A2 něco z rychlosti ostření, což je znát v porovnání s příbuzným a poněkud dražším modelem X-E2. Není také vybaven snímačem X-Trans jako další model v řadě, kterým je X-M1. Prakticky vše se dá ale omluvit jeho nižší pořizovací cenou, která z něho dělá velmi dobrou levnější alternativu. Stojíte-li nicméně o fotoaparát schopný zachytit rychlou akci, pak se vám nabízí například konkurenční Sony Alpha 5100, vycházející na zhruba stejnou částku. Dražší, ale podstatně výkonnější model je pak již zmiňovaný Sony Alpha 6000, disponující vestavěným EVF, rychlejším ostřením a frekvencí 11,1 fps při rychlém sériovém snímkování. Fujifilm X-A2 je každopádně dobrou variantou pro všechny zájemce s poněkud omezenějším finančním rozpočtem.

Fujifilm X-A2

......

......

Základní údaje:

Typ: Bezzrcadlovka

Velikost: 116,9 x 66,5 x 40,4 milimetru

Hmotnost: 350 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelů

Velikost snímače: 23,6 x 15,6 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 200 – 6400 (25 600)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-A2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.