Přeposlat Sony Cyber-shot DSC-WX50

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot DSC-WX50

02.06.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

DSC-WX50 je kompaktní digitální fotoaparát, který byl uveden na trh v roce 2012. Stále však představuje jeden z nejlepších jednoduchých point-and-shoot modelů, které si můžete pořídit. Za dostupnou cenu nabízí relativně vysokou obrazovou kvalitu snímků i videa, příjemně skromné rozměry a vysokou rychlost. Snímač Exmor R typu BSI CMOS nabízí rozlišení 16,8 megapixelu, optickou stabilizaci a dobrou světelnost od f/2.8. Jedním z hlavních negativ je pak nedostatečná velikost některých ovládacích prvků, vedoucí k poněkud horšímu ovládání. Nejde ale o nic závažného. Pokud nejste příliš nároční a stojíte o velmi lehký a kompaktní fotoaparát, který nabídne vyšší kvalitu snímků než smartphone, pak je WX50 poměrně dobrou volbou. Představme si jej blíže.

Sony Cyber-shot DSC-WX50

Díky snímači BSI CMOS a obrazovému procesoru Bionz nabízí tento kompakt dobrou kvalitu snímků ve venkovním i vnitřním prostředí, čemuž napomáhá i solidní optická stabilizace obrazu a dobrá světelnost objektivu. Snímky bohužel nejsou zcela ostré, zejména ne po okrajích. Rozhodně pak nelze počítat s velkoplošným tiskem, protože kvalita barev a detailů není dostatečná. Pro všechny běžné účely je ale fotoaparát zcela adekvátní. Snímky pořízené do nastavení citlivosti ISO 400 je také možné tisknout až při 13x9. Při ISO 800 se již projevuje poměrně agresivní redukce šumu, což působí neblaze na detail snímku. ISO 1600 a 3200 je použitelné jen pro nezbytnou potřebu (snímky ve tmě nebo blesková závěrková rychlost bez ohledu na obrazovou kvalitu snímku). Vyšší hodnoty ISO (6400 a 12 800) jsou v podstatě nepoužitelné a jejich přítomnost slouží spíše pro marketingové účely. DSC-WX50 nabízí pomocné režimy, které do značné míry kompenzují ztížené podmínky při focení – díky tomu je kvalita snímků obvykle vysoká.

Sony Cyber-shot DSC-WX50

Rozměry fotoaparátu jsou skutečně skromné a v podstatě nepřekonávají (až na tloušťku) žádný větší smartphone – konkrétně činí 92 x 52 x 19 mm. Hmotnost činí jen 101 gramů, s baterií a kartou pak asi o 16 gramů více. To znamená, že ani v těsnější kapse džínsů vám příliš vadit nebude a v průměrně velké kapse se doslova ztratí. Pokud potřebujete jednoduše hodně malý fotoaparát, pak WX-50 představuje dobrou volbu (ačkoliv nepřekonává v miniaturizaci konkurenční model Nikon Coolpix S01). Na svoji velikost je WX-50 až neuvěřitelně výkonný. Problém je pouze v tom, že ovládací prvky na takto malém těle jsou nutně drobné a uživatelské rozhraní je tak mírně nepřehledné. Pokud máte velké prsty nebo slabší zrak, může to představovat nepříjemný problém. Zadní TFT LCD displej nemá dotykovou funkci (což je u tři roky starého modelu omluvitelné), vzhledem k celkovým rozměrům je samozřejmě menší (úhlopříčka 2,7 palce, tedy 6,8 cm) a rozlišení činí solidních 461 000 bodů. Nepatří k nejlepším, ale je plně adekvátní.

Sony Cyber-shot DSC-WX50

Na poměry své ceny je DSC-WX50 velmi rychlým fotoaparátem. První snímek pořídí za 1,5 sekundy a prodleva mezi dvěma následnými snímky nepřekračuje 1 sekundu. Použití blesku zpomalí časovou prodlevu mezi následnými snímky na 4 sekundy. Závěrková prodleva je na kompakt z roku 2012 velmi dobrá – činí 0,2 sekundy v dobrém a 0,4 sekundy ve slabším světle. V hodně temných podmínkách se pak prodlužuje asi na 0,9 sekundy, což je stále solidní výsledek. Skvělý je také režim rychlého sériového snímkování, který umožňuje pořídit až 10 snímků za sekundu. Expozice a zaostření se ale u všech deseti snímků řídí pouze tím prvním, což může vést k nepříznivým výsledkům. Kvalita natočeného videa je také poměrně vysoká, vyrovná se kvalitě videozáznamu u malé kapesní kamery nebo top-end smartphonu. Záznam je v ideálním případě hladký, detailní a plynulý. Mohou se sice objevovat drobné deformace při rychlých pohybech s přístrojem, obvykle je ale záznam zcela adekvátní a vhodný pro využití například na sociálních sítích.

Sony Cyber-shot DSC-WX50

Kompaktní digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-WX50 patří k záplavě kvalitních drobných fotoaparátů, ideálních pro účely rodinných výletů, cest do zahraničí nebo zdokumentování občasných událostí typu rodinných slavností apod. Rozhodně nejde o polo-profesionální přístroj pro zkušené uživatele, není ale ani jednoduchým modelem pro úplné začátečníky. Na poměry své nízké ceny nabízí poměrně široké spektrum možností, zejména pak software, usnadňující práci a kompenzující horší podmínky při pořizování snímků. Nechybí také devět obrazových efektů, například režim panoramatického snímku, 3D záběrů, HDR apod. Fotoaparát se vejde snadno do kapsy a v ideálním případě poskytuje velmi vysokou obrazovou kvalitu snímků i videozáznamu. Jediným větším negativem by snad mohla být velikost ovládacích prvků, které jsou skutečně na pomezí miniaturizace. Pokud vám ale jejich velikost nevadí, pak je WX50 nejspíš dobrou alternativou.

Sony Cyber-shot DSC-WX50

......

......

Základní údaje:

Typ: Digitální kompakt

Velikost: 92 x 52 x 19 milimetru

Hmotnost: 117 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Rozlišení snímače: 16,8 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot DSC-WX50


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.